Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Aileye 10 öneri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  1-Her gün çocuklarınıza bir şeyler okuyun Çocuklarınıza 6. aydan sonra bir şeyler okumaya başlayın. Böylece hem onlara iletişimin önemini göstermiş, hem de okuma alışkanlığı kazanmalarını özendirmiş olursunuz. Ayrıca okumak çocuklarınızla bazı konuları tartışmak ve akıllarında ne olduğunu öğrenmek için size bir çerçeve sağlar.
  2-Evinizde “çocuk güvenliği” taraması yapın
  Evinizi çocuk gözüyle odadan odaya dolaşarak sistemli olarak gözden geçirin ve küçük çocuklarınızı bekleyen “bubi tuzaklarını” ortalıktan kaldırın. Bu tarama sırasında zehirli maddeleri, küçük nesneleri, keskin köşeleri, bıçak ve ateşli silahları ve düşülecek yerleri aklınıza getirin.
  Yabancı Cisim Yutmaları
  Evde Dikkat Etmeniz Gerekenler
  3-Çocuğunuza sigarasız bir ortam sağlayın
  Ev içlerindeki sigara dumanı orta kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarını arttırmakta ve hatta “beşik ölümleri”ne neden olmaktadır. Sigara içiyorsanız bırakmayı düşünün. Unutmayın ki çocuğunuzun büyüdüğünde sigara içip içmeyeceğini belirleyen en önemli faktör sizin sigara içmenizdir. En azından evinizi “sigara içilmez” bir yer haline getirin.
  Sigarayı Bırakınca Neler Değişiyor ?
  4-”Araç güvenliği” kurallarını uygulayın
  Her arabaya binildiğinde arabanın içindeki herkesin emniyet kemerlerini bağladığından emin olun. Arka koltuktaki çocuklar yaşlarına uygun güvenli bir şekilde oturtulmalıdır. Bisiklet, paten ve kay-kay kullanan çocuklar başlarını korumak için kask giymelidir.
  5-İyi davranışları pekiştirerek şiddeti önleyin
  Saldırmak, hakaret etmek ve dövmek çocuklara diğer kişilerle olan sorularını saldırarak çözebileceğini öğretir. Şiddete dayanmayan disiplin zamanla daha etkili olur. Sözcüklerinde yaralayabileceğini unutmayın.
  6-Çocuğunuza yaşına uygun bütün aşıların yapıldığından emin olun.
  Çocuk hekiminizle birlikte çocuğunuzun aşı kartını gözden geçiririn, Hepatit (sarılık) aşısının tamamlandığından “MMR” (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısının zamanında tekrarlandığından ve su çiçeği aşısının 2 yaşından önce yapıldığından emin olun.
  Aşılama Tablosu için tıklayın
  7-Çocuğunuzun “medya” sını izleyin
  Çocuğunuzun televizyon ve sinemada neler seyrettiğini ve hangi müzikleri dinlediğini izleyin. Çocuklar gördüklerinden ve işittiklerinden etkilenirler. Onlarla izlediklerinin içeriği konusunda konuşun. Bir TV programı veya filmin onun için uygun olmadığını hissederseniz onu daha uygun bir programa yönlendirin.
  Pokemonların Çocuk Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri
  8-Çocuğunuzun okulu ve eğitimi ile daha ilgili olun
  Eğitimi bütünüyle profesyonellere bırakmayın. Çocuğunuzun okulunu ziyaret edin. Öğretmen-veli organizasyonlarında aktif olun. Bazı özel projelerde ve sınıfta gönüllü olarak çalışın. Ev ödevlerinde çocuklarınıza yardıma hazır olun. Çocuğunuzun eğitimi sizin için önemliyse onun için de önemli olacaktır.
  Çocuk ve Okul
  9-Beslenmelerine dikkat gösterin.
  Beslenme çocuğunuzun büyümesi, gelişmesi ve öğrenmesi üzerinde büyük fark yaratır. İyi beslenme bir denge konusudur. Çocuğunuz her yemekte birkaç besin gurubundan yiyecekler yemelidir. Beslenmede kepekli ekmek, tahıl, taze meyve ve sebze gibi daha az işlem görmüş besinleri tercih edin. Çocuğunuzun beslenme planını çocuk hekiminizin önerileri doğrultusunda gözden geçirin.
  Çocuk ve Bebek Beslenmesi
  10-Çocuklarınıza sevildiklerini ve önemli olduklarını hissettirin
  Çocuklar yaşamlarının erken döneminden itibaren kişisel değer duygusu ile gelişirler. Onlar bu duyguyu anne ve babalarından alırlar. Çocuklarınızın ne demek istediğine kulak verin. Onlara sevildiklerini ve güvende olduklarını hissettirin. Onların bireyselliklerini kutlayın; onlara özel olduklarını ve takdir edildiklerini belirten sözler söyleyin. Çocuğunuza her gün sarılın.
   
Aileye 10 öneri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 10 problem için 10 öneri

  10 problem için 10 öneri

  talika kirpik kirpiklerim dökülüyor kirpik besleyici 10 problem cildim çok soluk Zor uzayan saçlardan, dökülen kirpiklere, kalıcı olmayan parfümünüzden, cildinizin sönük olmasına kadar 10 problem için 10 önerimiz var! Oje kurutuculan ojenin rengini değiştirip matlaştırabiliyormuş. Bu doğru mu? MOS kuaför salonlarından Nesrin Yeşil, güneş ışınlarının oje kurutucu ürünün rengine etki...
 2. Şekeri Azaltamanız İçin 10 Öneri

  Şekeri Azaltamanız İçin 10 Öneri

  Yiyeceklere eklemeyin. Yediğiniz şekeri azaltmanın en kolay ve en temel yolu bu. En büyük hedefler: Kahvaltı gevrekleri, kahve ve çay. “Sağlıklı şeker” kisvesine bürünmüş alternatifleri sizi aldatmasın. Esmer şeker, turbinado şekeri, işlenmemiş şeker... Söz konusu vücudunuz olunca bunların hepsi hemen hemen aynı kapıya çıkıyor. İşlenmiş karbonhidratları azaltmak, ya da elemek için çaba...
 3. Canım Ailem 10.Bölüm özeti

  Canım Ailem 10.Bölüm özeti

  Meliha ve Samim'in barışması iki evde de bayram havası estirir. Meliha barıştıklarını kız kardeşlerine söylemezken, Samim Mertcan'ın da yardımıyla büyük bir ziyafet hazırlığına girer. Bu sırada Seyhan’ın çalıştığı otelin kapanmak üzere olması ve Ali’yle Seyhan’ın işsiz kalması evdeki huzuru kaçırır. Bu sırada, söz tepsisi alış verişine çıkan Feride, Muazzez’in cimriliğiyle uğraşmaktadır...
 4. Ağız kokusuna 10 süper öneri

  Ağız kokusuna 10 süper öneri

  Evet melekler ağız kokusu çok kötü..Biriyle rahat rahat konuşamazsınız bile şimdi size bir kaç öneri.. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Dişhekimi Ahmet Çıldır, ağız kokusundan kurtulma yollarını anlattı.. 1) Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun Diş çürükleri, dişeti...
 5. vajinal kokudan kurtulmak için size 10 öneri

  vajinal kokudan kurtulmak için size 10 öneri

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş