1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Akaryakıt, sigara ve alkole ÖTV zammı yolda

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Vergi gelirlerine ilişkin gerçekleşmelerin beklentinin altında kalması nedeniyle sıkıntı yaşayan hükümet, yılın son çeyreğine yönelik Eylem Planı kapsamında vergileri artırmayı planlıyor.
  Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren tarafından bugün açıklanması beklenen Eylem Planı'na göre, akaryakıt ürünleri ve alkollü içecekler üzerindeki Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) 1 puan artırılması, sigara fiyatlarına ise yüzde 10 zam yapılması öngörülüyor.
  Söz konusu artışların yıllık 1.5 milyar YTL'lik gelir artışı sağlayacağı hesap ediliyor.

  Ekonominin koordinasyonu görevini üstlenen Ekren başkanlığında geçen haftalarda biraraya gelen kamu yönetimi, yılın son çeyreğine dönük eylem planına son şeklini verdi.
  Plandaki en önemli başlıkları sosyal güvenlik, istihdam, enerji ve kamunun finansman ihtiyacı oluşturdu. Plana göre, kamu finansman ihtiyacı kapsamında akaryakıt ürünleri üzerindeki ÖTV tutarlarının yüzde 1 oranında artırılması öngörülüyor. Bu artışın yıllık 215 milyon YTL ÖTV ve 40 milyon YTL KDV gelir artışı sağlayacağı hesaplanıyor.

  İletişim merkezi

  Alkollü içkiler üzerindeki asgari maktu ÖTV tutarlarının da yüzde 1 oranında artırılması planlanıyor. Bu artışın yıllık etkisinin ise yaklaşık 23 milyon YTL olacağı düşünülüyor. Sigara üzerindeki maktu ÖTV tutarının 15 yeni kuruş artırılması ve sigara fiyatlarının yüzde 10 oranında artırılmasının ise yıllık 985 milyon YTL ÖTV, 250 milyon YTL de KDV artışı sağlayacağı hesaplanıyor.
  Böylece, toplam ÖTV ve KDV gelir artışının 1 milyar 513 milyon YTL kadar artması bekleniyor.
  Ayrıca mükellef ile vergi idaresi arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Vergi İletişim Merkezi kurulması, vergi dairesi kayıtlarında yer alan tahakkuk ve tahsilata yönelik bilgilerin "mükellefler cari hesabı" adıyla tek bir hesapta toplanması planlanıyor.

  Suç gelirlerine yeni düzenleme

  Eylem Planı çerçevesinde uygulanması öngörülen bazı projeler şöyle:

  Kayıtdışı ekonominin azaltılması çerçevesinde tütün ve alkollü içkiler piyasasında uygulanan yeni bandrol sistemine dayalı izleme denetim birimi kurulacak. Sistem sayesinde tütün mamülleri ve alkollü içkilerde yurtiçindeki üretimle ithalat miktarları online olarak takip edilecek.
  Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler ile Mali Suçlarla Mücadele Koordinasyon Kurulu'nun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hazırlanacak.
  Sosyal güvenlik reformunun 2008'de uygulamaya girebilmesi için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yeniden yazılacak ve ikincil mevzuat düzenlemeler yapılacak.
  İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılması engellenecek. Bu bağlamda işsizlerin emeklilik sigortası primlerinin fondan ödenmemesi sağlanacak.
  İstihdam üzerindeki sosyal yükümlülükler azaltılacak.
  Ankara AA


   
Akaryakıt, sigara ve alkole ÖTV zammı yolda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sigara bırakma yolları

  sigara bırakma yolları

  zyban kullananlar Sigarayı bırakmanın en sağlıklı yöntemleri Sigarayı bırakmak sanıldığı kadar zor değil. Uygulanan çeşitli yöntemler sayesinde bir hafta ile üç ay arasında sigaradan kurtulmak mümkün. Uzmanlar da Ramazan ayını bunun için bir fırsat olarak gösteriyor. İşte sigarayı bırakma yöntemleri..... Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Esin Maraşlıoğlu, Şafak Sezer, Cefi...
 2. Akaryakıt

  Akaryakıt

  Benzin, mazot vs. satan birini ya da bunların satıldığı istasyonu ve görmek sıkıntı, hayat maişetinin zorlaşması ve karışıklık anlamına gelir. Akaryakıt kısa ya da uzun mesafeli yolculuğa, bazen de mal ve sermaye elde etmeye delalet eder. ( Ayrıca Bakınıız; Benzin, Petrol Ürünleri.)Benzin, mazot vs. satan birini ya da bunların satıldığı istasyonu ve görmek sıkıntı, hayat maişetinin zorlaşması...
 3. Taşıtlara,Sigaraya,Alkole zam yolda

  Taşıtlara,Sigaraya,Alkole zam yolda

  Taşıtlara, sigaraya, içkiye zam yolda Global krizin acısı kümesteki kazlardan çıkacak. Yeni vergi sürprizlerine hazır olun! Maliye, 2009 yılı bütçesiyle 'vergi sürprizi' hazırladı Önce alkollü içki ve sigaraya zam yapılması planlanıyor. Krizin faturası 'kümesteki kaz' olarak nitelendirilen vergisini düzenli ödeyen vatandaşa çıkacak! Küresel krizin etkilerinin belirgin şekilde...
 4. İyi maaş zammı almanın 5 temel yolu

  İyi maaş zammı almanın 5 temel yolu

  rüyada maaşa zam almak rüyada patronla konuşmak patronla konuşmak eski iş teklifi almak Krizde zam mı olur?" diyenlere kulağınızı tıkayın. Maaş zamlarının en fazla merak edildiği bu dönemde pazarlık şansınızı artıracak bu ipuçları aklınızda bulunsun.Özellikle yılın bu zamanında maaş zamları her zaman en çok merak edilen ve konuşulan konudur. İşverense bu karar sürecinde açık olmayı tercih...
 5. Sigara Zammı

  Sigara Zammı

  bugünkü sigara fiyatları Şahsen sigara kullanmıyorum,kullanmam ve tavsiye etmem ama kullanan ve bırakamayanlar artık hepiniz maddi durumunuz ne kadar elverir bilemem ki epey zorlar böylece bırakmanıza vesile olacak haberi veriyorum sizlere... Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şartlara göre yeni vergi ya da vergi oranlarında artışın söz konusu olabileceğini belirtti. Şimşek, bu yıl için ödeneklerde...

Sayfayı Paylaş