1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Akbank 17. Caz Festivali başlıyor

  Konu, 'Müzik Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Derya Bigalı, her yıl festivali biraz daha genişlettiklerini dile getirerek, bu yıl da yenilikler yaptıklarını, Q Jazz, Kemer Country Club ve garajistanbul gibi, daha önce festivalde yer almayan mekanların da festivale dahil edildiğini ifade etti.
  Festivalin çok genç bir festival olduğunu vurgulayan Bigalı, özellikle gençlerin kolaylıkla takip edebilmesi için bilet fiyatlarını makul tuttuklarını ve özel indirimler yaptıklarını kaydetti.

  Pozitif Organizasyon ve festival sanat direktörü Mehmet Uluğ da Archie Shepp Quartet, John Pizzarelli Quartet, The Phil Woods Quintet, Nublu Orchestra gibi cazın usta isimlerinin yanı sıra müzik eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler toplayan birçok genç caz sanatçısının da festival kapsamında sahne alacağını aktardı.

  FESTİVALDEN
  Festival, George Shearing, Rosemary Clooney ve Buddy DeFranco gibi önemli isimlerle birlikte unutulmaz sahne performansları gerçekleştiren ve bugüne kadar 40’a yakın albüme imza atan John Pizzarelli’nin açılış konseriyle başlayacak. Pizarelli, Aya İrini’deki konserinde Frank Sinatra şarkılarını yorumlayacak.


  Akbank 17. Caz Festivalinin bu yılki sürprizi, 70. yaşını kutlayan, saksafoncu, besteci, piyanist, şarkıcı, şair, oyun yazarı kimliklerine sahip Amerikalı saksafon virtüözü Archie Sheep olacak.
  Festivalde yer alacak önemli gruplardan biri de Butch Morris yönetimindeki “Nublu Orchestra”.

  The Phil Woods Quintet, Japonya’nın ünlü caz topluluklarından Soil & Pimp Sessions, Fransız ünlü kontrbas virtüözü ve besteci Renaud Garcia-Fons & Arcoluz, piyanist ve vokalist Mose Allison, caz dünyasının ünlü üç ustası Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Helen Davies ile Moscow Art Trio festivale renk katacak.

  Küba’nın yeni kuşak müzisyeni Roberto Fonseca, Tortured Soul, Amp Fiddler, Akbank 17. Caz Festivalinin ilgi odağı isimlerinden olacak.

  New Mexico’dan festivale konuk olan A Hawk and a Hacksaw, Nostalgia 77 Octet “Tru Toughts”, Charles Gayle, William Parker ve Rashied Ali, Eddie Bo, Tortured Soul, Third World Love, Detroit’li ünlü klavyeci, solist, şarkı yazarı ve prodüktör Amp Fiddler, Akbank Caz Festivaline katılacak sanatçılar arasında yer alacak.

  FESTİVALİN TÜRK MÜZİSYENLERİ
  Kerem Görsev, İlhan Erşahin, Selen Gülün, Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars’ın yanı sıra Murat Öztürk, Gevende, DANdadaDAN, Sarp Maden Quartet, Dinamik, Song Dreaming 2, DJ Yakuza, Kaiser & Semih Duo gibi sanatçı ve gruplar da festivalde sahne alacak.

  Akbank Sanat Merkezinin seminer ve workshoplarla destekleyeceği festivalin konserlerine, Aya İrini, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Babylon, Q Jazz by les Ottomans, garajistanbul, Kemer Golf & Country Clup, İzmir-Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu ve Akbank Sanat ev sahipliği yapacak.


   
Akbank 17. Caz Festivali başlıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 1001 Belgesel Film Festivali başlıyor

  1001 Belgesel Film Festivali başlıyor

  Türkiye’nin tek belgesel film festivali olan Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali bu yıl 10. yaşını kutluyor. 3 - 7 Ekim arasında düzenlenecek olan festival, bu akşam yapılacak açılış töreninde Bahriye Kabadayı’nın yönettiği “Devrimci Gençlik Köprüsü” adlı belgeselin gösterimiyle başlayacak. 85 eser gösterilecek Bu yılki ana teması 'hatırlamak’ olan festival, İtalyan Kültür...
 2. Akbank 17. Caz Festivali, 17 Ekim-1 Kasım

  Akbank 17. Caz Festivali, 17 Ekim-1 Kasım

  Bu yıl Ekim ayı boyunca her köşeden, her bucaktan caz sesi gelecek. Akbank 17. Caz Festivali'nin baş döndürücü yoğunluktaki programına hazırlıklı olun! İstanbul, İzmir ve Ankara'nın çeşitli mekanlarında gerçekleşecek olan festival, 17 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında caz severlerle buluşuyor. Dünyanın en önemli caz sanatçılarını ülkemize getirip tutkunlarına yakından izleme fırsatı...
 3. İzmir Caz Festivali başlıyor

  İzmir Caz Festivali başlıyor

  İzmir Filarmoni Derneği'nin düzenlediği festivalin 6.'sı, 2-12 Şubat günleri arasında gerçekleştirilecek. İzmir Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Olcay, piyanist Kerem Görsev ile İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, festival hakkında bilgi verdi. Festivalin, kent kültürüne çok büyük katkılar sağlayacağını belirten Olcay, İzmir halkından destek...
 4. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor

  İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor

  16. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında dünyaca ünlü isimler, 2-13 Martta İzmir'de sahne alacak. Festival kapsamındaki etkinliklerin duyurulması amacıyla Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Yunanistan'ın İzmir Başkonsolosu Hara Skolarikou, Alman Kültür...
 5. İstanbul Caz Festivali

  İstanbul Caz Festivali

  Caz müzik seven melişlerim Caz Festivali, 2-15 Temmuz tarihleri arasında klasik ve modern cazdan, pop, rock, dünya müziği ve folka varan geniş bir yelpazede dünyaca ünlü sanatçı ve toplulukları müzikseverlerle buluşturacak. Heyecanla beklenen Festival'in biletleri satışa çıktı. SMV (Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten) Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi 8.7.2009, 21.00...

Sayfayı Paylaş