Akbank 17. Caz Festivali başlıyor

M

Misafir

Forum Okuru
Akbank 17. Caz Festivali başlıyor
Derya Bigalı, her yıl festivali biraz daha genişlettiklerini dile getirerek, bu yıl da yenilikler yaptıklarını, Q Jazz, Kemer Country Club ve garajistanbul gibi, daha önce festivalde yer almayan mekanların da festivale dahil edildiğini ifade etti.

Festivalin çok genç bir festival olduğunu vurgulayan Bigalı, özellikle gençlerin kolaylıkla takip edebilmesi için bilet fiyatlarını makul tuttuklarını ve özel indirimler yaptıklarını kaydetti.

Pozitif Organizasyon ve festival sanat direktörü Mehmet Uluğ da Archie Shepp Quartet, John Pizzarelli Quartet, The Phil Woods Quintet, Nublu Orchestra gibi cazın usta isimlerinin yanı sıra müzik eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler toplayan birçok genç caz sanatçısının da festival kapsamında sahne alacağını aktardı.

FESTİVALDEN
Festival, George Shearing, Rosemary Clooney ve Buddy DeFranco gibi önemli isimlerle birlikte unutulmaz sahne performansları gerçekleştiren ve bugüne kadar 40’a yakın albüme imza atan John Pizzarelli’nin açılış konseriyle başlayacak. Pizarelli, Aya İrini’deki konserinde Frank Sinatra şarkılarını yorumlayacak.

Akbank 17. Caz Festivalinin bu yılki sürprizi, 70. yaşını kutlayan, saksafoncu, besteci, piyanist, şarkıcı, şair, oyun yazarı kimliklerine sahip Amerikalı saksafon virtüözü Archie Sheep olacak.

Festivalde yer alacak önemli gruplardan biri de Butch Morris yönetimindeki “Nublu Orchestra”.

The Phil Woods Quintet, Japonya’nın ünlü caz topluluklarından Soil & Pimp Sessions, Fransız ünlü kontrbas virtüözü ve besteci Renaud Garcia-Fons & Arcoluz, piyanist ve vokalist Mose Allison, caz dünyasının ünlü üç ustası Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Helen Davies ile Moscow Art Trio festivale renk katacak.

Küba’nın yeni kuşak müzisyeni Roberto Fonseca, Tortured Soul, Amp Fiddler, Akbank 17. Caz Festivalinin ilgi odağı isimlerinden olacak.

New Mexico’dan festivale konuk olan A Hawk and a Hacksaw, Nostalgia 77 Octet “Tru Toughts”, Charles Gayle, William Parker ve Rashied Ali, Eddie Bo, Tortured Soul, Third World Love, Detroit’li ünlü klavyeci, solist, şarkı yazarı ve prodüktör Amp Fiddler, Akbank Caz Festivaline katılacak sanatçılar arasında yer alacak.

FESTİVALİN TÜRK MÜZİSYENLERİ
Kerem Görsev, İlhan Erşahin, Selen Gülün, Ayhan Sicimoğlu & The Latin Allstars’ın yanı sıra Murat Öztürk, Gevende, DANdadaDAN, Sarp Maden Quartet, Dinamik, Song Dreaming 2, DJ Yakuza, Kaiser & Semih Duo gibi sanatçı ve gruplar da festivalde sahne alacak.

Akbank Sanat Merkezinin seminer ve workshoplarla destekleyeceği festivalin konserlerine, Aya İrini, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Babylon, Q Jazz by les Ottomans, garajistanbul, Kemer Golf & Country Clup, İzmir-Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu ve Akbank Sanat ev sahipliği yapacak.
 
Üst