Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Anneler Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çocuklara Karşı Kullanılan Şiddet Nedenleri Anneler Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır


  Her ne kadar iyi bir anne - babas olsanızda, mutlaka çocuğunuza karşı şiddet uyluyorsunuzdur sözde şiddet bile olsa. Ki şiddet illa da dayak atmak değildir. "Uslu dur yoksa kızarım, ceza veririm, küserim, seni sevmem vs vs..." gibi sözlerde şiddettir. Peki neden çocuklarımıza şiddet uygularız; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler.

  [​IMG]

  Çocuk terbiyesinin en önemli unsuru yaşama sevincidir. Aile içindeki sıkıntılar bazen öylesi bir hâl alır ki, çocuk terbiyesinden birinci derecede sorumlu olan anne yaşama sevincini kaybedebilir. “Yarının bugünden farkı ne olacak ki?” sorusu anneyi umutsuzluğa düşürebilir. Umutsuzluk, mutsuzluğu körükler. Umudu kalmamış, yaşama sevinci olmayan bir annenin, çocuğunu terbiye etmesi hemen hemen imkânsızdır.

  Anne ve babaların bir kısmı, özellikle de anneler sinirlerine hakim olamaz ve yaptığı bir hata, işlediği bir kusur ya da istemediğini bir şeyi yapması sonucu dayanamayarak çocuğunu döver. Dövmenin şiddeti bazen çocuğa zarar verecek boyuttadır. Döven anne veya baba bir süre sonra bu hareketinden dolayı pişmanlık duysa da iş işten geçmiştir artır.

  Uzmanlara göre çocuğu cezalandırırken yapılan en büyük hatalardan biri dövmektidr. Dövmek başlı başına sakıncalıdır. Çünkü yapılan araştırmalara göre dayak atılan çocuk, neden dayak yediğini hiçbir zaman hatırlamaz. Tek hatırladığı şey dayak yediğidir. Dayak; ceza sıralamasında yerini bile almaması gereken bir davranış biçimidir. Dövmek çocukta her türlü soruna neden olabilir.

  Psikolojik olarak da soruna yol açabilir, fizyolojik olarak da… Darp sırasında çocuğun sakatlanması, aldığı darp nedeniyle hastalanması söz konusu olabilir. Bu nedenle dayak kesinlikle hayatımızdan çıkarılması gereken bir davranış biçimidir. Kimilerine göre şiddet, çocukların terbiyesi için gereken bir harekettir. Hatta bu konuda ata sözleri dahi vardır: Kızını dövmeyen, dizini döver şeklinde… Doğrusu şiddet gören veya annesi, babası ya da kardeşleri küçük düşürülüp, tehdit edilen, dayak yemelerine tanıklık eden çocuklar bütün bunlardan son derece olumsuz bir şekilde etkileniyor. İster kendisi, ister aile fertlerinden biri şiddet görsün, bunu yaşayan ya da şahit olan çocuğun kendine saygısı, büyüklerine hissettiği güven ve yaşama sevinci sarsılıyor. Ailesinde şiddet gören çocuk hem kendini suçlu hissediyor, hem üzülüyor, hem kendisini döven aile büyüklüğüne sevgi ve nefret duygusunu birarada hisediyor, terk edilme endişesi yaşıyor, kendisini doğru ifade etmekten korkuyor, yaralanma endişesi duyuyor, sürekli kızgın ve mutsuz oluyor, kendini çaresiz hissediyor.
   
Anneler Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet" AİHM yolunda "Kadına Karşı Şiddet" Avrupa Birliği'ne giriş süresinde Türkiye'nin çözümlenmesi gereken sorunlardan biri. Tüm uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde, "Kadına Yönelik Şiddet"e karşı düzenlenen kampanyalar birbirini izliyor. Bu kapsamda 4329 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldı. Bu kanunun da yetmediği,...
 2. Çocuklarda öfke krizine karşı neler yapılmalıdır?

  Çocuklarda öfke krizine karşı neler yapılmalıdır?

  Çocukların duygusal gereksinimlerinin karşılanıyor olması onları mutlu eder. Güven duygusunun oluşması için olumlu deneyimlere, başarılı eğitim yöntemlerine ihtiyaç vardır…. Çocukların duygusal gereksinimlerinin karşılanıyor olması onları mutlu eder. Güven duygusunun oluşması için olumlu deneyimlere, başarılı eğitim yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bebeğin yaşamla kurduğu bağla ihtiyaç duyduğu...
 3. çocuk tacizlerine karşı anne baba eğitimi

  çocuk tacizlerine karşı anne baba eğitimi

  Çocuk tacizlerinin anne-baba eğitimi ekseninde incelenmesi şart. Çünkü `temel davranış refleksleri`yle çocukların kendini koruması mümkün. Peki bu eğitimi nasıl vereceğinizi, evladınıza nasıl yaklaşmanız gerektiğini biliyor musunuz?TACİZ VAKALARI DEHŞET VERECEK KADAR ÇOK . Ne yazık ki Türkiye`de benzer bir uygulama yok. Tacize uğrayanlar da mütecavizler de `özenle` gizli tutuluyor....
 4. Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır

  Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır

  Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır ? Evet arkadaşlar neden çocuklarımıza şiddet uyguluyoruz yok ben uygulamıyorum demeyin eminim sözde bile olsa şiddet uyguluyorsunuzdur.
 5. Anne ve babanın çocuklarına görevleri

  Anne ve babanın çocuklarına görevleri

  Çocuk terbiyesi ana rahminde iken başlar. Embriyonun oluşmaya başladığı andan itibaren ebeveynlerin hareket ve davranışları dünyaya gelecek bebeğin karakterinin oluşumuna doğrudan etkiliyor. Ne kadar çocuk var ki, doğup büyüdükleri ortam ve ebeveynlerin sorumsuzluğu yüzünden göz açtıkları andan mutsuz olurlar. Annenin yediği besinlerin, dinlediği müziklerin, okuduğu kitapların, gördüğü...

Sayfayı Paylaş