1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  aşil tendonu sakatlığı

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  aşil tendon ameliyatı aşil tendonu ameliyatı tendonu yırtılması tendiniti tendon yırtılması Aşil tendonu, topuk kemiğini bacağın baldır kasına bağlayan bağ dokusuna denir. Tendonda oluşan bir sakatlık, dokunun iltihaplanmasına ya da parçalanmasına neden olabilir.

  < Konu Resmi..>


  Tendonun iltihaplanmasına aşil tendiniti denir. İltihap, bacağın arka tarafında, topuğa yakın bölümde ağrıya neden olur. Tendonun yırtılmasına tendon rüptürü denir. Bu da topuğunuzun çevresinin ağrımasına sebep olur

  Nasıl Oluşur ?


  Aşil tendinitinin nedenleri şunlar olabilir:
  •Aşil tendonun aşırı zorlanması
  •Gergin baldır kasları
  •Gergin aşil tendonları
  •Yokuş yukarı fazla koşmak
  •Bazen, az topuk destekli, düşük tabanlı spor ayakkabıları giyerek egzersizlerin yoğunluğunu arttırmak ya da spor aktiviteleri fazlalaştırmak.
  •Yürürken ya da koşarken ayakların, normalden fazla içe doğru yere basması ve yassılaşması (over-pronation).
  •İşe giderken yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve daha sonra spor egzersizi yapmak üzere düşük topuklu ayakkabılar giymek..

  Bir aşil tendonu ani bir hareketle de zarar görebilir. Örneğin, zıplarken ya da depara kalkarken tendonunuzu yırtabilirsiniz.


  Semptomları Nelerdir ?

  Aşil tendiniti, sancıya neden olur, aşil tendonu yumuşar ve şişebilir. Ayak parmaklarınız üzerinde yükseldiğinizde ya da tendonunuzu gerdiğinizde ağrı hissedersiniz. Ayak bileğinizin hareket alanı kısıtlanabilir.

  Tendon koptuğunda,yırtıldığında ya da attığında bunu hissedebilirsiniz. Eğer tam bir yırtılma olursa topuğunuzu yerden kaldıramazsınız ya da ayak parmaklarınızı hareket ettiremezsiniz

  Nasıl Teşhis Edilir ?

  Doktorunuz bacağınızı muayene ederek, hassaslığını ve şişkinliği kontrol eder. Ayrıca sizi yürürken ya da koşarken izleyerek ayağınızın iç kısmına doğru fazla basıp basmadığınıza (over-pronate) bakar

  Nasıl Tedavi Edilir ?


  •İlk 2-3 gün ya da ağrı kaybolana kadar, her 3-4 saatte bir, 20-30 dakika süreyle aşil tendonunun üstüne buz torbaları koyun.
  •Yatarken alt bacağınızı bir yastık üzerine koyun.
  •Doktorunuzun size yazdığı iltihap giderici ilaçları kullanın.
  •Eğer doktorunuz ayakkabınızın içine topuk desteği kullanmanızı söylerse, en azından tendonunuz iyileşene kadar hata daha uzun süre onu kullanın. Bu destek aşil tendonunuzun fazla gerilmesini engeller.
  •İyileşme sürecindeyken, spor egzersizinizi durumunuzu kötüleştirmeyecek bir aktiviteyle değiştirin.
  •Örneğin, koşmak yerine yüzmeniz gerekebilir.
  •Uzmanınızın size tavsiye ettiği aşil tendonunu esneten ve güçlendiren hareketleri yapın.
  •Eğer ayağınızın topuğu içe doğru fazla basıyorsa, doktorunuz oraaa denilen, ayakkabınızın içine konarak ayaklarınızı sabit tutan parçalardan kullanmanızı önerebilir. Oraaaleri, eczanalerde, spor ayakkabı satan dükkanlarda bulabilirsiniz ya da özel olarak yaptırabilirsiniz.
  •Bazı ciddi aşil tendiniti vakalarında, ayağınız haftalarca alçıda kalabilir.
  •Tendon yırtılması ameliyat gerektirebilir. Eğer ameliyat olmazsanız, ayağınız 6-10 hafta alçıda kalabilir.


  Etkileri Ne Kadar Sürer ?

  İyileşmenin süresi yaş, sağlık ve daha önce sakatlığınızın olup olmamasına göre değişir. Bu, durumun ciddiyetine göre de değişir.

  Biraz iltihaplanmış ve ağrımaya yeni başlamış bir tendon birkaç hafta içinde iyileşebilir. Ciddi bir şekilde iltihaplanmış ve uzun zamandır ağrıyan bir tendonun iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Tendon iyileşene kadar sancıya neden olan aktiviteleri yapmayı bırakmalısınız. Tendon ağrısına neden olan aktiviteleri yapmaya devam ederseniz, şikayetleriniz tekrar ortaya çıkar ve iyileşmeleri daha uzun sürer.

  Günlük Aktivitelere Ne Zaman Geri Dönülebilir ?

  Herkesin sakatlığının iyileşme süresi farklıdır. Günlük aktivitelerinize geri döneceğiniz zaman, sakatlığınzın ortaya çıktığı zamandan itibaren geçen süreye değil, aşil tendonunun ne kadar kısa sürede iyileşebileceğine bağlıdır. Tedaviye, belirtiler ortaya çıktıktan ne kadar sonra başlarsanız, iyileşmeniz de o kadar uzun sürer.
  Rehabilitasyonun amacı günlük aktivitelerinize mümkün olan en sağlıklı şekilde geri dönmenizi sağlamaktır. Eğer geri dönüşünüz çok erken olursa sakatlığınızı daha da kötüleştirebilirsiniz.

  Aşağıda belirtilen seviyeye geldiğinizde, günlük etkinliklerinize sağlıklı bir şekilde geri dönebilirsiniz:

  •Sakatlanmış bacağın hareket alanı, sağlam bacağın hareket alanı kadar olduğunda.
  •Sakat bacağınız sağlam bir bacak kadar güçlü olduğunda.
  •Dümdüz, aksamadan ve ağrı çekmeden yürüyebildiğinizde
  Aşil Tendiniti Nasıl Önlenebilir ?

  Aşil tendonu sakatlıklarına karşı korunmanın en iyi yöntemi egzersizlerden önce baldır kaslarınızı ve aşil tendonlarınızı esnetmenizdir. Eğer gergin aşil tendonunuz ya da baldır kaslarınız varsa bir spor aktivitesi yapsanız da yapmasanız da günde iki defa onları esnetin.

  Eğer vücudunuzun aşil tendinitine eğilimi yük:):):):)e yokuş yukarı çok faza koşmayın.
  __________________


   
aşil tendonu sakatlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En ilginç futbolcu sakatlıkları

  En ilginç futbolcu sakatlıkları

  futbol sakatlıkları futbolda sakatlıklar futbolcu sakatlıkları futboldaki sakatlıklar en kötü futbol Futbolcular sadece yeşil sahalarda değil, bazen çok ilginç zamanlarda ve ilginç şekillerde de sakatlanabiliyor. Yeşil sahalarda yaşanan sakatlıklar tüm futbolseverler tarafından normal karşılanırken, saha dışındaki sakatlanmalar ise şaşırtmaya devam ediyor. AA - İngiltere merkezli bir internet...
 2. Asil Tendonu Iltihabi

  Asil Tendonu Iltihabi

  aşil tendonu iltihabı Aşil tendonu (kirişi) iltihabı, bacak kaslarını topuğun arkasındaki kemiğe bağlayan tendonun iltihabıdır. Ağrı, dokudaki küçük yırtıkların sonucudur. Bu durum çoğu kez ağır egzersiz sırasında oluşur. Belirtiler - Aşil tendonunda, özellikle koşarken ya da sıçrarken, ağrı - Ağrıya hafif bir şişme ve hassasiyet eşlik edebilir. - Ayaktaki ağrı ve hareket kısıtlılığı acil...
 3. Hukuki İşlemlerde Sakatlık

  Hukuki İşlemlerde Sakatlık

  hukuki işlemlerde sakatlık askıda geçersizlik hukuki işlemlerin geçersizliği 9. Hukuki İşlemlerde Sakatlık Hukuki İşlemlerde Sakatlık: 3 türlü olur 9.1 Yokluk: Bir işlemin hiç doğmaması demektir. Sözleşme yoktur. 9.2 Kesin Geçersizlik: Tam yeteneksizlerin yaptığı işlemler Geçerlilik koşulu Danışıklı işlemler Objektif imkansızlık Yukarıda sayılı olaylarda kesin geçersizlik söz konusudur....
 4. Memuriyet görevime sakatlık kontenjanından atanmadığım...

  Memuriyet görevime sakatlık kontenjanından atanmadığım...

  Memuriyet görevime sakatlık kontenjanından atanmadığım için özürlülere ilişkin haklardan yararlanamıyordum. Yeni yasa bu konuda bir kolaylık getiriyor mu? Evet. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi olanlardan, göreve başlamadan önce alınmış, en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını...
 5. Aşil tendonu nedir

  Aşil tendonu nedir

  Aşil tendonu, baldır adelelerini topuk kemiğine bağlıyan kalın bir banddır. Bu kalın ve sağlam tendonun yırtılmasına bir çok sebeb neden olur Basit bir ev işi sırasında yada merdiven inip çıkarken kopabilir.Sporda aşırı yüklenmeler sonrası tendon giderek zayıflar. Düzenli yapılacak germe egzersizleri bunu azaltır. Aşil tendon zedelenmelerini en iyi yolu ısınma ve germe egzersizleridir....

Sayfayı Paylaş