Aulonocara stuartgranti

E

EspanOL

Forum Okuru
Aulonocara stuartgranti
stuartgranti_3.jpg


Malawi gölünün Aulonacara ailesinden olan bu balık ülkemizde ''İmparator Cichlid'' olarak da adlandırılır. Doğal ortamlarında Malawi Gölü'nün kumluk ve kayalık alanlarında yaşadıkları tespit edilmiştir, çoğunlukla Kuzey Batı sahilinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Harika renkleriyle görsel olarak çok güzel bir görüntü oluştururlar. Çevreye gelen turistlerce renkleri en çok beğenilen türlerden biri olarak bilinirler. Farklı tonlarda birbirinden güzel renk varyasyonları bulunur. Dişileri erkekler kadar canlı renklere sahip olmasada onlar kadar ilgi çekicidir. Doğal ortamları olan Malawi gölünde omurgasızlar olarak adlandırılan türleri avlayarak beslenirler. Malawi gölünde 17 cm. boya kadar ulaştıkları görülmüştür.

Dünyanın dört bir yanında Malawi Cichlid fanı insanlar tarafından akvaryumlarda beslenen en güzel renkli balıklardan biridir. Akvaryumlarda en fazla 15-17 cm boya ulaşırlar. Strese karşı çok hassas hayvanlar olduğu için beslenildiği akvaryumun çok büyük bir hacime sahip olması gerekir. Doğal ortamlarında avlanarak beslenen bu balık, evimizde kurduğumuz akvaryumlarda kuru yem ve ev yapımı protein yemlerle rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde beslenilebilir. Akvaryumun içinde bol mağara ve kovuk olması onların doğal ortamlarını bir parça olsun yaratmak açısından idealdir ve strese karşı çok hassas bir tür olduklarından mutlaka bu çeşit dekorun yoğun olması gerekir. Karma bir akvaryum düşünülürse eğer, diğer türlerin boyut olarak Aulonacara Stuartgranti'den küçük olması daha faydalıdır. Kendi boyutundan daha küçük balıklarla diğer büyük balıklara göre akvaryum ortamında daha rahat geçindikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir.
Aulonacara Stuartgranti'lerde cinsiyet ayrımı diğer Malawi Cichlid'lerindeki gibi yapılır. Tahmin edebileceğiniz gibi her Malawi türünde olduğu gibi dişi ve erkek oranı 1/4 olacak şekilde beslenmeleri önerilir. Çiftleşmeleride aynıdır, dişiler yumurtaları 21-22 gün süreyle ağızlarında kuluçka yaparlar ve bu süre boyunca yem yemezler. Kendilerinden ayrı olarak Aulonacara familyasına ait 3 farklı Cichlid türü daha mevcuttur. Bu türlerlede aynı ortamda bakılabilirler ama bu durum melez Aulonacara yavrularının oluşmasına yol açar. Sert suyu sevdikleri için akvaryum suyumuzun ph'i 7,5-8,5 olmalıdır.[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti Chilumba[/SIZE][/FONT]

Aulonocara%20stuartgranti%20Chilumba.jpg[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti blue neon[/SIZE][/FONT]
aulonocara%20stuartgranti%20blue%20neon%20londo.jpg


[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti Ngara[/SIZE][/FONT]
ngara15.jpg


[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti usisya[/SIZE][/FONT]
usisya.jpg


medlemsbilder_ShowImage.aspx

[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti Mdoka[/SIZE][/FONT]​
DSC_5230.JPG

[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Aulonocara stuartgranti Meyer[/SIZE][/FONT]​
stuartgranti_3.jpg
 
Geri
Üst