Etiketler:
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Azar ve Dayak Ceza Değildir, Ödüldür!

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Azar ve dayak ile çocuğunuzu cezalandırdığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bunlar, istenmeyen davranışları azaltmak şöyle dursun onları teşvik ediyor.
  İstanbul’un mutena semtlerinde bulunan iki ilköğretim okulunda, yaklaşık 400 çocuğun katıldığı bir anket çalışması yaptık. Çalışma sonuçlarına göre, ailelerin yüzde sekseni çocuklarını azar ve dayak ile eğitmeye çalışıyorlardı. Öte yandan çocukların çoğu, cezalandırılacaklarını bile bile istenmeyen davranışlarını tekrarlamaya devam ediyorlardı. Üstelik, dayak ya da azar ile karşılaşacakları davranışları tekrarlamaktan heyecan duyuyorlardı. Döven ya da azarlayanı öfkelendirerek ondan intikam aldıklarını düşünüyorlar, bu da onları mutlu ediyordu. Daha da ilginci, dayak yemeseler, azar işitmeseler bu davranışları yapmayacaklardı, çünkü bunları yapmaktan dolayı pişmandılar. Çocuklarının istenmeyen davranışlarını ortadan kaldırmak amacı ile ailelerin başvurduğu dayak ve azar, nasıl oluyordu da, o davranışı yapmaktan pişmanlık duyan çocuğu, aynı davranışı yapmaya zorlayabiliyordu?


  Davranış biliminde ceza; bir davranışı ortadan kaldıran durum değişikliği olarak tarif edilir. Yani, ortamda öyle bir değişiklik yapacaksınız ki, bir davranış ortadan kalksın, ya da sıklığı azalsın. Ödül ise; bir davranışın tekrarlanmasını teşvik eden durum değişikliğidir. Yani, ortamdaki bir değişiklik ile bir davranışın ortaya çıkmasını arttıracaksınız. Çalışma sonuçlarımıza göre; istenmeyen davranışları arttırıcı özelliklerinden dolayı azar ve dayak, ceza değil ödül etkisi gösteriyordu.


  Durum değişikliği, ya ortama bir şey ekleyerek, ya da mevcut bir şeyi ortamdan alarak yapılır.

  [​IMG]Örneğin, çocuğun televizyon izlemesine engel olmak, mevcut bir şeyi ortadan kaldırmaktır. Televizyon yasağı, o davranışı engelliyorsa, bu çocuğunuz için bir cezadır. Bu yöntemi uygulamaya devam ediniz. Televizyon yasağı, istenmeyen davranış sayısında hiçbir değişikliğe neden olmuyorsa, televizyon çocuğunuz için, sizin sandığınız kadar önemli bir nesne değildir. Elinden alınması çocuğunuzun davranışlarında bir değişiklik yapacak etkiye sahip değildir. O halde, çocuğunuzu eğitmek için televizyondan başka bir nesne bulunuz. Televizyon yasağı, çocuğunuzun istenmeyen davranışlarında azalma yerine, artmaya neden oluyorsa, öfkelenip yasağın saatlerini arttırmayınız. Tam aksine televizyon yasağını tekrarlamaktan vazgeçiniz. Çünkü bu yasak; ceza değil, ödül olmaktadır.


  Çocuk eğitiminde ceza olarak ortamdan bir şey kaldırıldığı gibi, ortama bir şey de ilave edilebilir demiştik. Dayak ve azar, ortama ilave edilen durumlardır. Ancak, araştırma sonuçlarımıza göre, istenmeyen davranışı azaltmak yerine, o davranışı arttırıcı rol oynamaktaydılar. Bir davranışın tekrarını teşvik eden durumlara ödül denir demiştik. O halde, ailelerin başvurdukları azar ve dayak ceza yerine ödül görevi görmektedir.


  Dayağı yedikçe zıvanadan çıkan çocukları karşısında, aslında kendileri zıvanadan çıkan ebeveynlerin öfkelerini hisseder gibi oluyorum. Oysa, çocuklarının istenmeyen davranışlarını azaltmayan durumları bir kenara bırakıp, yeni durum aramaları daha doğru olur. Örneğin, televizyon etkili olmuyorsa, bilgisayarını elinden alın, o da olmuyorsa sokağa çıkma yasağı koyun. Yani çocuk için gerçekten anlam taşıyan bir nesneyi, ya da hakkı elinden alın. Siz onun için anlam taşıyan nesneyi ortadan kaldırdığınızda, ya da onun için önemli bir hakkı elinden aldığınızda göreceksiniz ki istenmeyen davranış azalacaktır. Unutmayın ki onun için önemli olan bu hak ya da nesneyi, ancak çocuğunuzu iyi tanıyorsanız keşfedebilirsiniz.


  Doç Dr Sabiha Paktuna Keskin

  Pediatrist, Pediatrik Nörolog
   
Azar ve Dayak Ceza Değildir, Ödüldür! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ödül - Ceza Yöntemi

  Ödül - Ceza Yöntemi

  Ödül ceza dediğimizde çoğumuzun aklına şeker-çikolata veya tekme-tokat geliyor. Tecrübelerimiz (!) böyle diyor, en azından... Biraz daha ince düşünenler için, “benim istediğimi yapmazsan ölümü öp”, ya da “öyle olsun”, cezanın en incelikli biçimidir. Oysa, ödül ve ceza, hayatımızın içinde yer alan birer “gerçek”. Kötü ya da iyi bir şey olarak görmektense, çocuklarımızın doğal gelişimlerini...
 2. Ödül, Ceza ve Çocuk

  Ödül, Ceza ve Çocuk

  Ödül, Verilen Davranış Artmalı - Ceza, Verilen Davranış Azalmalıdır. Böyle Olmuyorsa Bir Hata Vardır Çevredeki tehlikeleri ona başkaları üzerinden anlatabiliriz. Bunu, falanca tehlikeyi, onun varlığında yüksek sesle bir gazeteden okuyarak yapabilir, falanca tehlikeyi, babası ile aramızda konuşurken, kulak misafiri olmasını sağlayabiliriz, vs. Bu şekilde tehlikelere karşı kulağı dolar. 'Bak...
 3. Yaşlara Göre Ödül ve Ceza Yöntemleri

  Yaşlara Göre Ödül ve Ceza Yöntemleri

  ödül ve ceza yöntemleri Çocukların zamanında müdahale edilmeyen hataları devam edebilir veya şekil değiştirebilir. Bazen de anne babanın yersiz ve aşırı tepki ortaya koyması, çocuğu olumsuz etkiler. Anne baba elbette sadece çocuğun olumsuz davranışlarını cezalandırmamalı, bunun yanısıra başarılarını, doğru davranışlarını, onaylanması gereken tavırlarını ödüllendirmeyi de bilmelidir....
 4. Azar

  Azar

  Rüyada azar işitmek, kişinin kendisini azarlayan insandan büyük bir iyilik göreceğine işarettir.
 5. Dayak Yiyen Ceyda Değilmiş

  Dayak Yiyen Ceyda Değilmiş

  DAYAK YEDİĞİ İDDİA EDİLEN OYUNCUNUN CEYDA DÜVENCİ DEĞİL, DUYGU ÇETİNKAYA OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI. Pazar akşamı Akmerkez'deki Adidas mağazasında bir kadınla eşofman yüzünden kavga ettiği ve tartışmanın sonunda dayak yediği iddia edilen oyuncunun Ceyda Düvenci değil, Duygu Çetinkaya olduğu ortaya çıktı. 'Çılgın Dersane' filmi ile tanınan ve şu sıralar 'Binbir Gecce'de rol alan Çetinkaya'nın,...

Sayfayı Paylaş