Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Bebekler ve Soğuk Algınlığı

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  3 aylık bebekte öksürük 2 aylık bebekte öksürük 2 bebeklerde bebek öksürmesi 6
  Bebekler, diğer hastalıklara oranla soğuk algınlığına veya üst solunum yolları enfeksiyonlarına daha fazla yakalanır.
  Yaşamlarının ilk iki yılı boyunca, çoğu bebek 8-10 defa soğuk algınlığı geçirir. Eğer bebeğiniz bir çocuk yuvasında ise ya da evde okul çağında çocuklar var ise, çocuklar arasında kolaylıkla yayılan soğuk algınlığını bu dönemde daha fazla geçirmesi beklenebilir. Çoğu soğuk alıngınlıkları daha kötü rahatsızlıklara yol açmadan kendiliğinden geçerler.
  Virüsler nasıl bulaşır?
  Soğuk algınlığı virüslerle meydana gelen bir hastalıktır. Bir hapşırma ya da öksürme bu virüsün direkt olarak bir insandan diğer bir insana geçmesine neden olabiir. Ayrıca, bu virüs aşağıdaki yola dolaylı olarak da yayılabilir:
  Bu virüse yakalanmış bir yetişkin ya da çocuk, öksürerek, hapşırarak veya burnuna dokunarak bu virüsü ellerine bulaştırır ve daha sonra sağlıklı bir insanın ellerine dokunur. Bu sağlıklı insan, yeni mikrop kapmış elini burnuna dokundurur ve böylece mikrobik ajanın çoğalabileceği ve olgunlaşabileceği burun ve boğaz bölümüne yerleşmesine yol açar. Bu durum soğuk algınlığı belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bu döngü yeni hastadan diğerlerine bulaşarak kendini tekrar eder.

  Nasıl korumalısınız?
  Eğer bebeğiniz üç aydan daha küçükse, onu soğuk algınlığından korumanın en iyi yolu bu rahatsızlığı taşıyanlardan uzak tutmaktır. Bu, özellikle soğuk algınlığı virüsünün yoğun bir sirkülasyonda olduğu kış aylarındaki en doğru korunma yöntemidir. Yetişkin bir insanda veya büyük bir çocukta hafif geçen soğuk algınlıkları, bebeklerde çok daha ciddi bir şekilde yaşanabilir.

  Eğer bebeğiniz üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmışsa, onu düzenli olarak doktora götürmenize gerek yoktur. (NOT: BOYLE BİR İFADE KULLANILMIŞ UYGUN GÖRMEZSENİZ ÇIKARABİLİRİZ) Eğer bebeğiniz üç aylık ya da daha küçük ise, hastalığın ilk belirtisinde hemen dokorunuzu aramanız gerekir. Genç bir bebekte, belirtiler yanıltıcı olabilir ve geç müdahalede bronşit ve zatürre gibi ağır hastalıklara dönüşebilir.

  Aşağıdaki durumlardan biri görüldüğünde mutlaka doktorunuzu aramalısınız:
  ● Bebek sürekli öksürüyorsa
  ● İştahı yoksa ve beslenmeyi reddediyorsa
  ● Ateşi varsa.
  ● Aşırı sinrili görünüyorsa
  ● Alışılmışın dışında uykulu görnüyorsa veya uyanmakta güçlük çekiyorsa

  Tedavisi
  Soğuk algınlığının genel bir tedavisi maalesef yoktur. Bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için antibiyotikler faydalıdır ancak virüsler üzerinde bir etkiye sahip değildir. Bu yüzden yapacağınız en iyi şey çocuğunuzu olabildiğince rahatlatmaktır. İyi dinlendiğinden ve daha fazla sıvı aldığından emin olmalısınız. Eğer ateşi varsa, Acetaminophen veya ibuprofen verebilirsiniz. Ibuprofen, 6 aylık ya da yaşı daha büyük çocuklarda kullanılabilir. Ancak, ibuprofen dehitratasyon yaşayan (vücudun susuz kalması) ve devamlı kusan çocuklara kesinlikle verilmemelidir. Mutlaka çocuğunuzun yaşına uygun dozda ilaç kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Doktorunuza danışmadan soğuk algınlığı için başka bir ilaç kesinlikle kullanmayın. Doktor kontrolünde olmayan tedaviler solunum yollarının sık sık kurumasına veya burun salgısının daha yoğun olmasına yol açar. Ayrıca bu tür tedavilerin uyuklama, uyuşukluk gibi yan etkileri de vardır.
  Öksürük ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı için uygun preparatlar, doktor onayı olmadan kesinlikle 3 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Öksürük, alt solunum yollarının balgamdan temizlenmesini sağlayan koruyucu bir mekanizmadır ve genellikle öksürüğü önlemek için bir sebep yoktur.
  Eğer bebeğiniz burun tıkanıklığından dolayı beslenme sorunları yaşıyorsa, plastik bir burun aspiratörü ile burnunu temizleyin. İlk önce aspiratörün kauçuk pompasını sıkın ve hafif bir şekilde aspiratörün ucunu burun deliklerinden birinin içine yapıştırın ve sonra yavaşça pompayı serbest bırakın. Bu küçük miktarda emme, tıkanık olan burundaki sümüğü burundan çıkaracak, bebeğinizin tekrar rahat nefes almasını ve beslenmesini sağlayacaktır. Bu teknik bebeğinizin ilk 6 ayında iş görecektir, ancak çocuğunuz büyüdükçe, sizin bu yöntemi kullanmanıza engel olmaya çalışacak ve işinizi zorlaştıracaktır.
  Eğer bebeğinizin burnundaki salgı çok yoğun ise, doktorunuz tuzlu damlalarla bu yoğunluğu çözmenizi tavsiye edebilir. Sabun ve suyla yıkanmış ve temiz suyla durulanmış bir damlalıkla beslenmeden 15-20 dakika önce her bir burun deliğine tuzlu damlalardan ikişer damla damlatın. Ve hemen yukarıda anlatılan şekilde burun aspiratörünü kullanın. Hiçbir zaman içerisinde tıbbi ilaçlar bulunduran burun damlaları kullanmayın. Sadece normal tuzlu burun damlaları kullanın.
  Bebeğiniz soğuk algınlığına ya da üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalandığında odasına bir soğuk buhar makinesi koymanız, burun salgısının daha akıcı olmasını ve bebeğinizin daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Daha iyi faydalanabilmesi için buhar makinesini çocuğunuza yakın yerleştirmelisiniz. Makinede oluşan bakteri ve küften meydana gelebilecek bulaşıcı hastalıkları önlemek için buhar makinesini her gün aralıklarla temizleyip kurutmanız gerekir. Soğukalgınlığı gibi durumlarda sıcak su buharı üreten makineler kullanmanız tavsiye edilmez. Bu makineler çeşitli yanıklar meydana getirebilirler.

  Kaynak: American Academy of Pediatrcis Web Sitesi
   
Bebekler ve Soğuk Algınlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeklerde soğuk algınlığı

  bebeklerde soğuk algınlığı

  bebeklerde soğuk algınlığı bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi 3 aylık belirtileri bebek ilaçları Bebekler ve Soğuk Algınlığı Bebekler, diğer hastalıklara oranla soğuk algınlığına veya üst solunum yolları enfeksiyonlarına daha fazla yakalanır. Yaşamlarının ilk iki yılı boyunca, çoğu bebek 8-10 defa soğuk algınlığı geçirir. Eğer bebeğiniz bir çocuk yuvasında ise ya da evde okul çağında...
 2. ekinezya soğuk algınlığı ve gripten koruyor

  ekinezya soğuk algınlığı ve gripten koruyor

  Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayınlanan sonuçlara göre; ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirip, soğuk algınlığını yüzde 86 oranında engelleyebildiği gibi ayrıca hastalığın süresini de kısaltabiliyor. Ekinezya bitkisinin yararları, İngiltere�de bir kez daha masaya yatırıldı. Uzmanlar, 14 farklı araştırmanın ardından ekinezyanın vücudu soğuk algınlığına karşı korumada etkili...
 3. Grip ve soğuk algınlığı

  Grip ve soğuk algınlığı

  girip ve soğuk algınlığı hastalanmamıza yol açan virüsler hastalanmamıza neden olan virüsler Meleklerim kış ayındayız hastalanmamız normal hastalık geliyorum diye haber vermeden anında bizi bulur.Onun için dikkat edelim Grip, influenza denilen virüsün bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana getirdiği, özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında...
 4. Soğuk  Algınlığı

  Soğuk Algınlığı

  Kış aylarında ailecek soğuk algınlığından çekeriz.Ailenin bir üyesi bu illeti kaptı mı, herkes tehlikededir.Doktor tavsiyeli neler yapabiliriz bakalım. Soğuk algınlığı ile gribi karıştırmayın. Ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateş fazla yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi...
 5. Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı

  Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı

  gebelikte girp,gebelikte gribe ne iyi gelir,hamilelikte grip,hamilelikte gribe ne iyi gelir,hamilelikte girp tedavisi,gebelikte girp tedavisi hakkında bilgiler Normal zamanlarda bile çok rahatsızlık verici olan bu durum hamilelikte hem daha çok sıkıntı yaratır hem de anne adaylarının bebekleri açısından endişelenmesine neden olur. Grip ve soğuk algınlığı nedir? Grip (bilimsel adı ile...

Sayfayı Paylaş