Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebeklerimizi Soğuk Havalardan Nasıl Korumalıyız?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebekler bebek soğuk algınlığı bebek kış bebekleri nasıl giydirmeli bebekler kışın nasıl giydirilmeli kışın bebek bakımı ile ilgili bilgiler burada melekler. Bebeklerimiz sadece bizim bakımımıza muhtaç oldukları için onların tüm ihtiyaçlarını biz karşılarız melekler. :) Özellikle doğumu kış aylarına gelen bebekleri nasıl giydirmeli , her zaman sorulan sorulardan birisidir. Çünkü genelde üşür endişesiyle fazla giydirilir, ya da birşey olmaz diyerek az giydirilir ve bebek hastalanabilir. Bu yüzden kışın bebek bakımı özellikle acemi anneler için zordur. Yazın doğan bebeklerin bakımı nispeten daha kolaydır. Bugün bu makalemizde bebekleri nasıl giydirmeli, bebekler kışın nasıl giydirilmeli , bebeğimizi soğuk havalarda nasıl koruruz sorularınıza kışın bebek bakımı başlıklı makalemizde yanıt vermeye çalışacağız.


  < Konu Resmi..>
  Soğuk havalarda nelere dikkat etmeliyim?

  Hassas bebek teni için kış ayları birçok tehlike ile doludur. Sert rüzgar, nemli ve soğuk hava, bebeği birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Eğer bebeğiniz altı aydan küçükse daha çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu dönemde bebeklerin vücut yüzeyinin vücut ağırlıklarına oranı yüksektir ve ısı titreyerek vücut ısısını ayarlamaya yetenekleri henüz gelişmemiştir. Kışın soğuk günlerinin başladığı bu aylarda annelerin dikkat etmesi gereken bazı önemli bilgileri sizler için derledik.
  Soğuk Yanığı
  Bebeğinizin soğuk ve açık havada burnunun akmasından çok fazla endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni; burun içindeki salgıları normalde arkaya doğru atarak dışarı akmasını önleyen silialar (titrek tüyler) soğukta geçici olarak felce uğramasıdır. Kapalı ortama girildiğinde akıntı duracaktır. Bu endişe edilecek veya hasta mı oldu diye teleşlanılacak bir durum değildir. Önlem olarak burnun alt kısmına sürülecek (içine değil) bir parça krem yada vazelin sürerek çatlamanın önüne geçebilirsiniz.
  Ancak bu havalarda bebeğin burun, kulaklar, yanaklar, eller, ayaklar ve parmaklarının çok soğumamasına, beyazlaşmış ve sarımsı gri bir renk almamasına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü soğuk yanıkları çok ciddi zedelenmelere ve kalıcı hasarlara neden olur. Bu bölgeler acil olarak ısıtılmalıdır.

  Soğuk havalarda yaşanması olası bu problemlerle karşılaşmamak için, bebeği uygun biçimde giydirmeniz, cildinin açık kısımlarını korumanız ve aşırı soğuklarda dışarı çıkarmamanız gerekmektedir.

  Kar yanığı
  Kar, güneşin ultraviyole ışınlarının %85’ini yansıttığı için en az yaş güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur. Kar ve güneş altında bir süre de olsa kalacaksanız bebeğinizin cildini bir siperli şapka ve koruyucu ürünlerle korumanız gerekmektedir.

  Cilt kuruluğu
  Kış mevsiminde hemen hemen her yaştan insanın yaşadığı bir sorun da cilr kuruluğu ve kaşıntıdır. Özellikle bebekler bu gruptan en çok etkilenen grupta yer alır. Birçok anne bebeklerinin cildini dış ortamdan, rüzgardan korumanın, dışarı çıkarmamanın yumuşak ve esnek kalmalarını sağlamak için yeterli olduğuna inanır. Oysa çoğu zaman tehlike dışarıda değil içeridedir. Kışla birlikte evlerin ısınma sistemleri devreye girer girmez, odaların havaları kurumaya başlar. Kışın oluşan cilt kuruluğunun ana nedeni de bu havadır.
  Bu durumu engellemek için;

  • Odanın rutubetini artırın. Isınma sistemine bir nemlendirici ekleyebilirsiniz. Özellikle bebeğinizin odası için bu gereklidir. En azından ısınma sisteminin yanına veya üstüne içi su dolu bir kap koymanız odanın nemlenmesini sağlayacaktır.
  • Bebeğinize yeterli miktarda su verin. Bebeğinizin nem dengesini korumak için dışarıdan olduğu kadar, içeriden de desteğe ihtiyaç duyar. Bu yüzden onun yeteri kadar sıvı aldığından emin olmalısınız.
  • Bebeğinizin cildi çabuk nem kaybeder. Banyodan hemen sonra bebeğinizin cildini bir bebek losyonu ile ovar yada masaj yaparsanız bebeğiniz bu işlemden hem keyif alacak, hem de cildi nemini daha uzun süre koruyacaktır. Kullanacağınız ürün hakkında doktorunuzdan bilgi alırken, hipoallerjenik olmasına dikkat edin.
  • Sabun cildi kurutur. Sabunun cildi kurutucu özelliği olduğundan, kış aylarında sabun kullanımını farklı alternatiflerle azaltmanız gerekebilir. Bebekler için günde bir defa bez bölgesine uygulamak dışında daha nadir kullanılması önerilmektedir. Emekleme döneminde ellerin ve dizlerin daha çok sabunla temas etmesi gerekebilir. Sabun kullanacağınız zaman bebekler için özel üretilmiş olanları tercih edin. Özellikle sıvı sabun kullanmayın. Sabunlu su normal sabundan daha kurutucudur.
  • Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin. Eviniz ısındıkça nemi de azalacak ve hava kuruyacaktır. Birkaç haftalıktan daha büyük bebekler için odanın 20 dereceden daha sıcak olmaması gerekir. Eğer bu ısıda bebeğinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız bir kat daha giysi giydirebilirsiniz.

  Bebeği iç ortamda sıcak tutmak
  Soğuk havada bebeğin bulunduğu odanın ısısı gündüz 20-22 derece, geceyse 16-18 derece olmalıdır. Eğer odanın ısısı bu orandan fazla ise kuru ve ısınmış hava burun mukoza tabakasını kurutur, burun mukozası mikroplara karşı daha hassas hale gelir. Ayrıca bebeğin cildi de kurur, kaşınır ve döküntüler oluşur. Bebeğinizin yatağını sıcak bir su yastığı veya şişe ile önceden ısıtabilirsiniz. Ancak çarşafın yatma zamanında çok sıcak olmamasına dikkat edin. Isınmayı kolaylaştırmak için pamuklu çarşaflar ve battaniyeler kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz uyku anında üstünü açıyorsa bir uyku tulumu edinmede fayda var. Bebeğinizin odasının gece, gündüz olduğundan daha soğuk olacağını unutmayın. Uyku anında metabolizmada yavaşlayacağından örtünme ihtiyacı artar. Ancak bebekler çok sıcak ortamlarda rahat uyuyamazlar. Bu yüzden onu rahatsız edecek ve terlemesine neden olacak şekilde kat kat giydirmeyin.

  Bebekte donma tehlikesi görülüyorsa…
  Bebekler donmaya eğimlidir. Özellikle parmakları, burunu ve yanakları. Donan bölgeler çok soğuk hale gelir ve beyaz sarımsı bir renk alır. Bu görüntüyü bebeğinizde görürseniz hemen bebeğin cildini cildinize değdirerek ısıtmaya başlamalı ve en kısa zamanda bir sağlık birimine götürmelidir. Bu o an için mümkün değilse bebeği kademeli olarak ısıtmaya başlamalıdır. Vücudunun bir kısmı donan bebeği kalorifer, ocak yada ateşin yanına koymayın. Çünkü hasar gören deri o anda tepkisiz olacağından fazla ısınmayı hemen hissedemeyecek ve yanma tehlikesi ile karşılaşacaktır. Çok sıcak suda hızlı çözme işlemlerini de denemeyin. Bu da hasarı artırır. Bu arada bebeğinizi beslemeniz gerekmektedir. Emzirebilir veya kaşık yada fincanla ılık içecekler verebilirsiniz. Donmuş bir cilt ısınırken kabarmalar, kızarıklıklar, su kabarcıkları oluşabilir. Bu yüzden doktor gözetiminde tedavi şarttır.


   
Bebeklerimizi Soğuk Havalardan Nasıl Korumalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Soğuk havalarda nasıl beslenmeliyiz?

  Soğuk havalarda nasıl beslenmeliyiz?

  Fazla kilolara, şeker, yüksek tansiyon ve kolesterole davetiye çıkarmamak için kışın karbonhidrat içeriği yüksek yağlı gıdalardan kaçınılmalı, bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlere önem verilmeli Günde 3-5 porsiyon sebze tüketilmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka sebze yemeği ve salata bulundurulmalıdır. Brüksel lahanası, taze biber, domates, karnabahar, ıspanak, maydanoz,...
 2. Soğuk havalarda saç bakımı

  Soğuk havalarda saç bakımı

  Soğuk havaların yaklaştığı şu günlerde saçlarınızın yıpranmasını istemiyorsanız şimdiden önlemini alıp bakımını yapmalısınız Bunun için neler yapılabilir gerekli bilgileri veriyorum Sıcağı özlemle aradığınız bu havalardan, saçlar da nasibini alıyor. Saçlarınız kuruyor ve buna bağlı olarak da kırılıyor. Soğuklar, özellikle kuru saçlar için çok riskli bir dönemdir. Bu nedenle, şampuan olarak...
 3. Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

  Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

  soğuk havalarda cilt bakımı cilt bakımı nasıl yapılır kışın cilt bakımı Kışın soğuğpa fazlasıyla maruz kalan cildimiz için ayrı bir özen göstermemiz gerekir melekler :) Eğer yeterli nemi cildimize sağlamazsak , cildimiz iyice kurur, çatlar ve yer yer kanayarak çok acı verir. Peki kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı ? Güneş ışınlarının azalması ve soğuk havanın etkisiyle deri kalınlığı...
 4. Bebeklerimizi güneşten nasıl korumalıyız??

  Bebeklerimizi güneşten nasıl korumalıyız??

  bebekleri güneşten koruma bebekler güneşten nasıl korunmalı bebekleri güneşten koruma yolları Bebeklerimiz sicaklardan cok etkileniyo.Bakalim bu yaz nasil gececek.Bu önerileri de dikkata alirsak fazla sıkıntı cekmeyiz sanirim. Bebeklerin hassas ciltlerinin güneşten özenle korunması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bebeklerin yaz sıcaklarında güneşten uzak tutarak, giyimine ve beslenmesine...
 5. Soğuk Havalarda Nasıl Sağlıklı Kalırız?

  Soğuk Havalarda Nasıl Sağlıklı Kalırız?

  soğuk havalardan korunma, soğuk havalar, sağlıklı kalmak Sevgili melekler, soğuk havalar yurdu etkisi altına almış durumda. Hastalık için elverişli olan bu soğuk havalarda sağlıklı kalmak için son derece dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle kapalı alanlarda hastalıkların daha çabuk yayılması sebebiyle hasta olmamak ve sağlıklı kalabilmek için yapmamız gerekenleri Memorial Hizmet Hastanesi...

Sayfayı Paylaş