Bebekte Rotavirüs'e Bağlı İshal ve Kusmaya Dikkat!!

M

Misafir

Forum Okuru
Bebekte Rotavirüs'e Bağlı İshal ve Kusmaya Dikkat!!
ishal aşısı fiyatı bebeklerde ishal ve kusma rotavirüs aşısı fiyatı bebek bebeklerde
Dünyada yılda 114 milyondan fazla çocukta Rotavirüs kaynaklı gastroenterit (ishal) ortaya çıkarken yılda 600 binden fazla çocuk bu nedenle hayatını kaybediyor. ABD ve AB “Halk Sağlığı” kapsamında, özellikle kışın ve baharda sıklıkla karşılaşılan Rotavirüs ile mücadeleye başlıyor. Sıklıkla çocuklarda görülen Rotavirüs'e karşı başlatılan savaşı Pittsburg Enstitü'sünden Prof. Dr. Keith S. Reisinger anlattı.
Virüs her yerde olabilir
Prof. Dr. Reisinger, Rotavirüs'e bağlı gelişen sıvı kaybına neden olan ishal, kusma, ateş ve karın ağrısı nedeniyle 2 milyona yakın çocuğun 3 ila 9 gün arasında değişen sürelerde hastaneye yatırıldığını, tedavide geç kalınan bebeklerin de yaşamını yitirdiğini kaydetti. Rotavirüs'le her an her yerde karşılaşılabileceği, sabun gibi dezenfektanlarla enfeksiyon bulaşma riskinin azaltılamayacağını belirten Prof. Dr. Reisinger, aşıya Afrika ve Hindistan gibi ülkelerde bu virüse bağlı bebek ölümlerinin oldukça fazla olduğunu kaydetti. Profesör Doktor Keith S. Reisinger, ölümle sonuçlanan vakaların bir çoğunun tıbbi yardım almayan çocukların vücutlarının susuz kalmasından kaynaklandığını ifade ederek, uzmanların ve yetkililerin bu konuda bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Rotavirüs aşısı geliştirildi
Merck Sharp & Dohme ilaç firması tarafından bulaşıcı ve bulunduğu ortama dirençli Rotavirüse karşı bilinen tek önlem olan “Rotavirüs Aşısı” geliştirildiğini anlatan Prof. Dr. Reisinger, 70 bin bebek üzerinde denenen aşının Amerika ve AB ülkelerinde, tavsiye üzerine 0-12 Aylık bebeklerde 3 doz olarak kullanılmaya başladığını kaydetti. Prof. Dr. Reisinger, aşının Türkiye'de de kullanılması konusunda Sağlık Bakanlığı ile ilgili prosedürlerin sürdüğünü belirterek, çok yakın zamanda piyasaya çıkacağını söyledi.
Rotavirüs aşısı 5 virüs üzerinde etkili
Çocuklarda görülen Rotavirüse bağlı mide barsak hastalıklarını engellemek üzere Merck Sharp & Dohme firmasınca geliştirilen “Rotavirüs Aşısı”, hastalığa neden olan başlıca 5 rotavirüs G1, G2, G3, G4 ve G9 tipini kapsıyor. Rotavirüs tiplerinin hastalık belirtileri arasında belirgin farklar olmadığı için virüs tipi testler ile anlaşılabiliyor. Dünya çapındaki rotavirüs hastalıklarının %95’ine bu beş rotavirüs yol açıyor. Aşının, geniş kapsamlı etkinlik ve güvenirlik çalışmasında ağır vakaları %98 oranında önlemiş, hastaneye yatış ve acil servis ziyaretlerini %94,5 azaltmış olduğu görülmüştür. Aşı, rotavirüse bağlı gelişen riskler üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinen tek önlem olarak kabul ediliyor. Aşı sadece ültiker olan bebeklere yapılamıyor. Ümmin sistemi problemlerine bağlı bağışıklık sistemi sorunu bulunan bebeklere de sadece doktor onayı ile tavsiye edilebiliyor.
Rotavirüs hakkında kısa bilgiler
  • Rotavirüs esas olarak fekal-oral yolla ve solunum sekresyonları ile bulaşabiliyor.
  • Virüs genelde salgınlar halinde hastahanede yatan çocuklarda, kreş ve anaokulu gibi günlük bakım servislerinde görülüyor.
  • 0-12 aylık bebeklerde hastalık ağır seyreder. 3-5 yaş grubu çocuklarda birden fazla görülebilir. Ancak bir kere rotavirüs kapmış ve iyileşmiş çocuk virüse karşı bağışıklık kazanır ve her defasında bağışıklığı güçlenir. Virüs bu nedenle yetişkinleri etkilemez.
  • Sık ve sulu dışkı çıkarma, sürekli kusma, ağızdan sıvı verilememesi ve ateş gibi belirtilerle hastalık ortaya çıkar.
  • Rotavirüs zamanında müdahale edilmezse ve sıvı kaybı engellenemezse ölüme neden olabilir.
  • Rotavirüs pekçok sabun ve dezenfektana karşı dirençlidir. Virüs ortamda aylarca yaşayabilir.
*Virüsün neden olduğu hastalığın şiddeti ülkenin gelişmişlik seviyesi ile ilgili değildir.
 
Geri
Üst