1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Biçerdöverlere hurda indirimi isteniyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de kullanılan 11 bin 500 biçerdöverin yaklaşık 8 bininin 10 yaş ve üzerinde olduğu, bu makinelerin yüzde 8 civarında kayba yol açtığı bildirildi.
  Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Ticaret A.Ş Ekipman Satış Müdürü Umut Doğruak, bir etkinlik için geldiği Konya'da, Türkiye'nin dört bir yanında hububat hasadının sürdüğü bu dönemde tane kayıpları üzerinde fazla durulmadığını söyledi.

  Türkiye'de şu anda çalışır vaziyette yaklaşık 11 bin 500 biçerdöver bulunduğunu ifade eden Doğruak, “Bunların 8 bini 10 yaş ve üzerindedir. Özellikle bu makinelerin 5 bininin 20 yaş ve üzerinde olması daha büyük önem taşıyor” dedi.
  Türkiye'de biçerdöverlerin mayısta hasada başladığını ve kasım sonundaki mısır hasadına kadar yoğun çalıştığını dile getiren Doğruak, bu yüzden biçerdöverlerin Avrupa'ya oranla 3 kat daha fazla çalıştığını bildirdi.

  “600 BİN TON BUĞDAY İÇİN KRİZ YAŞANMIŞTI”


  Yoğun tempo nedeniyle Türkiye'de biçerdöverlerin ekonomik ömrünün 4-5 yıl arasında değiştiğini vurgulayan Doğruak, şunları kaydetti: “Eski biçerdöverlerde ürün kaybı yüzde 8'i geçebiliyor. Türkiye'de üretilen 20 milyon ton buğdayın yarısının eskilerle yapıldığı düşünüldüğünde 10 milyon tonun 800 bin tonluk bölümü tarlada kalıyor demektir. Türkiye'de kuraklık yüzünden üretim düşünce 600 bin ton buğday için kriz yaşanmıştı. 800 bin tonun ne anlama geldiği yaşanan kriz düşünüldüğünde daha açık görülecektir.”

  Bu kadar eski makine varken yenileme oranının yüzde 3-4 civarında olduğunu ifade eden Doğruak, “Bu da oldukça az. Eski biçerdöverlere hurda indirimi sağlanırsa hem tarladaki kayıp önlenir hem de sektörde bir canlılık yaşanır” dedi.

  Karapınarlı çiftçi Ali Ercan İvriz ise kendisine ait biçerdöverle yılda 10 bin dekarlık alanda hasat yaptığını söyledi.
  Genellikle yenisini kullanmaya özen gösterdiğini dile getiren İvriz, “Bu yıl 110 bin avroya yenisini aldım. Eski biçerdöveri olanlar fiyat kırıyor çiftçiler de buna inanıyor. Ürün kaybı konusunda çiftçiler fazla bilgi sahibi değil. Kamyonlara yaptıkları gibi biçerdöverlere de özel bir hurda indirimi ya da teşvik gelirse ülke kazanır” dedi.
  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, eski biçerdöverlerin ülkenin milli servetini tarlada bıraktığını söyledi.

  Bu eski makinelere en iyi parça da takılsa tane kaybının önlenemediğini dile getiren Hepokur, “Tane kaybı çok eskilerde yüzde 15'lere kadar çıkabiliyor. Bu da 1 milyon YTL'den fazla paranın tarlaya gömülmesi demektir. Biçerdöverlerin devlet teşviği ile yenilenmesinin zamanı geldi” diye konuştu

  hurriyet.com


   
Biçerdöverlere hurda indirimi isteniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hurda deposuna bir bekci gerekli...

  Hurda deposuna bir bekci gerekli...

  Kongre üyeleri bir gün ülkenin issiz bir bölgesinde, kocaman ve terk edilmis bir hurda yigini deposu kesfetmislerdi. Üyelerden birisi; - "Bir bekçi kiralayalim buraya sahip çiksin" diye öneride bulundu. Böylece bir adami "Bekçi" olarak ise aldilar.Ertesi gün bir diger kongre üyesi; - "Iyi yaptik da... Bir eksik var" dedi. - "Biz bu adama bir is tanimi...
 2. Otomotivci Erdoğan’dan ’hurda desteği’ istediler

  Otomotivci Erdoğan’dan ’hurda desteği’ istediler

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ı dün ziyaret eden otomotivciler, hurda araç indiriminin yeniden başlatılmasını ve otomobil bayilerine trafik tescil yetkisinin bir an önce verilmesini istediler. Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer, dün görüştüğü Erdoğan’a, otomotiv sektörünün içinde bulunduğu duruma ilişkin sektörün hazırladığı bir raporu verdi. TRAFİK TESCİL YETKİSİ: Sektörün...
 3. hurda

  hurda

  Geçmişte kalan bir olayın önem kazanması olarak yorumlanır.
 4. hurişşş(*** hur hur***)

  hurişşş(*** hur hur***)

  Onun Adı Hur hur huriş Onun adı hur hur Allahım güzellik vermiş Doyasıya seyret diye Gizli bir yara açıyor gönülde Ne de güzel durmuş Yüz hatları tesettürde Sanki berrak durgun bir göl Fırtınalar koparır içinde İster yaşa ister öl Onun adı hur hur Boyu benziyor selviye Böyle güzeli zamansız Karşıma çıkarır Mevlam ne diye Onun adı hur hur O layık her türlü sevgiye Layık her türlü...
 5. hurda araç indirimi nasıl oluyor

  hurda araç indirimi nasıl oluyor

  80 model bir araç sahibiyim. Aracımı hurdaya çıkarabiliyormuşum. Bununla ilgili bir yasa varmı, nasıl oluyor bu olay ? Hurda araç indiriminden nasıl yararlanabilirim ?

Sayfayı Paylaş