Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Ekmek zammına tepki

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, ekmeğe yapılan zammın buğday fiyatlarında görülen artış açısından hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirterek, “Ekmeğe yapılan zam geri çekilmeli. Ekmek eski gramajına getirilmeli, zam oranı da yüzde 5-6 olmalı” dedi.

  İbrahim Yetkin, İçkale Otel'de düzenlediği basın toplantısında, hazırladıkları “Ekmek Raporu”nu açıkladı.

  Araştırmalara göre, orta düzeyde bir işte çalışan erkeğin günlük olarak tüketmesi gereken ekmek miktarının 450 gram olduğunu, bunun günde 150 gramlık 3 ekmek tüketilmesi anlamına geldiğini anlatan Yetkin, “Bu durumda ikisi çocuk olmak üzere 4 kişilik ailenin günlük ekmek tüketim ihtiyacı yaklaşık 8 ekmektir” dedi.

  “Ekmek, halkımızın beslenmesinde birinci derecede öneme sahip vazgeçilmez temel besindir” diyen Yetkin, gelişmiş olarak kabul edilen ülkelerde kişi başına ekmek tüketiminin yıllık 40-50 kilogram, ekmek ağırlıklı beslenen Türkiye'de ise bu oranın 3-4 kat fazla olduğunu anlattı.


  “KURAKLIK KURAKLIK FIRSATÇILIĞI = YÜZDE 30'LUK EKMEK ZAMMI”
  Türkiye'de günde yaklaşık 120 milyon adet (yıllık 44 milyar adet) ekmek üretildiğini, Türkiye ekmek pazarının yıllık büyüklüğünün ise 10 milyar YTL'nin üzerinde olduğunu kaydeden Yetkin, şöyle konuştu:

  “Ankara'da geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı. Daha önce de gramajın düşürülmesiyle toplam yüzde 30 oranında zam yapılmış oldu. Bu zam oranı tüm ülkeye aynı şekilde yansıtılırsa bu söz konusu pazarın 2 milyar YTL genişlemesi anlamına gelecektir.

  Yaptığımız araştırmaya göre, buğday fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ekmek fiyatlarında ancak yüzde 5'lik bir zam meşrudur. Bunun dışındaki zammın karşısındayız. Kuraklık kuraklık fırsatçılığı = yüzde 30'luk ekmek zammı. Bu durumda yapılan zammın ülke geneline yansıması halinde ekmeğe fazladan harcanacak 2 milyar YTL'nin ancak 500 milyon YTL'lik bir bölümü haklı kazanç kabul edilebilir.”

  Son 5 yılın, buğday, un ve ekmek fiyatlarındaki artış oranlarını karşılaştıran Yetkin, bu rakamlara göre, ekmeğe yapılan zammın buğday fiyatlarındaki artışla açıklanamayacak kadar yüksek olduğunu vurguladı.

  Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) verilerine göre, un maliyeti içerisinde buğdayın payının yüzde 70, ekmeğin maliyetinde unun payının yüzde 30 civarında olduğunu anlatan Yetkin, yapılan zammın yüksek oluşuna ilişkin gerekçeleri şöyle özetledi:

  “Ekmeğin maliyeti içerisinde buğdayın payı yüzde 21'dir. 2006 yılında ortalama 0.400 YTL/kg olan buğday fiyatı, 2007 Ekim ayı başlarında 0.500 YTL/Kg idi. Buna göre, buğday fiyatındaki artış oranı geçen yıla göre yüzde 25 olmuştu. Bu artışın un fiyatına yansıması yüzde 17.5 olmalıydı. Ekmeğin içindeki unun fiyatı yüzde 30 olduğundan ve un fiyatları yüzde 21 oranında arttığından bu artışın ekmek maliyetine yansıması yüzde 5-6 olmalıydı. 2006 yılı ortalamasına göre buğday fiyatındaki yüzde 25'lik artış; un fiyatına yüzde 17.5 olarak yansıması gerekirken yüzde 21 olarak, ekmek fiyatına yüzde 6 artış olarak yansıması gerekirken yüzde 23 olarak yansımıştır.

  Ekmek fiyatlarındaki bu artışın buğday fiyatlarında görülen artış açısından hiçbir haklı gerekçesi yoktur.”

  Hiç kimsenin “piyasa ekonomisi adı altında, kuraklık bahanesiyle ekmek gibi stratejik bir ürünle oynamaya hakkı olmadığını” kaydeden Yetkin, “Serbest piyasa ekonomisi adı altında fiyatların belirlenmesine ve satılmasına karşıyız. 50 çeşit ekmek, 50 çeşit fiyat var. Zam geri çekilmeli. Bu konunun takipçisi olacağız, bu konuda her türlü çalışmayı yapacağız” diye konuştu.

  Yetkin, “Ekmeğin eski gramajına getirilmesi, zam oranının da yüzde 5-6 olması” gerektiğini söyledi.

  Hürriyet


   
Ekmek zammına tepki konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sira Tepkİlerİ

  Sira Tepkİlerİ

  Sıra Tepkileri Kişinin kurduğu iletişimlerde, onun kişiliğinin ve iletişim bilgisinin etkisi kadar, hangi rolü oynadığının, hangi değerleri benimsediğinin de önemi vardır. Diyelim ki Ahmet Bey kuyrukta bekliyor ve kuyruğun ön tarafına birisi kaynak yapıyor. Ahmet Bey bu münasebetsizi nasıl uyarır? Şüphesiz ki Ahmet Bey ait olduğu ekol ve dünya görüşüne uygun bir dil kullanacaktır....
 2. tepki çeşitleri!

  tepki çeşitleri!

  Klasik Tepki: 'Sıraya geç kardeşim.' Neoklasik Tepki: 'Şeker kardeşim sıraya geçiver.' Realist Tepki: 'Sıra var.' Sürrealist Tepki: 'Sallandıracaksın bunlardan ikisini Kızılay'da bak bir daha yapabiliyorlar mı?' Romantik Tepki: 'Beyefendi galiba sırayı görmediniz.' Naturalist Tepki: 'Sırana geç!' Modern Tepki: 'Efendim insanımız eğitimsiz. Halbuki Avrupa'da...'...
 3. Ekmek...

  Ekmek...

  rüyada birine su vermek rüyada bayat ekmek görmek ölüye su vermek ölüye yemek para Taze, yuşak yahut sıcak ekmek zahmetsiz helal kazanca ve bol nimete, Katıksız ekmek yemek garip yaşamaya ve yalnız ölmeye, Aşırı sıcak ekmek yemek gam ve kedere, Esmer ekmek yahut mısır ekmeği geçim sıkıntısıyla beraber dinde kurtuluşa, Pide ve yufka yemmek bol rızka yahut kısa ömre, Arpa ekmeği takva ve...
 4. Tepkiler :)

  Tepkiler :)

  KLASİK TEPKİ: Sıraya geç kardeşim NEOKLASİK TEPKİ: Şeker kardeşim sıraya geçiver REALİST TEPKİ: Sıra var SURREALİST TEPKİ: Sallandıracaksın bunlardan ikisini kızılay da bak bir daha yapabiliyorlar mı? ROMANTİK TEPKİ: Beyefendi galiba sırayı görmediniz NATURALİST TEPKİ: Sırana geç MODERN TEPKİ: Efendim insanımız eğitimsiz. Halbuki Avrupa da POST-MODERN: Sırana geç lan ayı!...
 5. 2013 İntibak Zammınızı Öğrenmek İçin Tıklayın !

  2013 İntibak Zammınızı Öğrenmek İçin Tıklayın !

  Bu konu; 2013 İntibak Zammınızı Öğrenmek İçin Tıklayın haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, SGK intibak zamlarını açıkladı. Buna göre hangi emekli ne kadar zam alacak ? Siz de işntibak zamlarını öğrenmek istiyorsanız hemen konumuzun sonunda ki linki tıklayın ve TC kimlik ile sicil numaranızı girin, bilgilerinize ulaşın.. İntibak kanunuyla birlikte 2000 yılından önce...

Sayfayı Paylaş