1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Borsanın en iyi 20 şirketi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ekonomist Dergisi, bu haftaki kapak konusu İMKB şirketlerinin bilançolarına ayırdı.

  Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, bu hafta dergide yer alan konulardan bazılarını şu şekilde özetledi.

  - Kapak konusunu bilançolara ayırdık. Malumunuz, yurt dışı piyasalar bilançolarla yatıyor, bilançolarla kalkıyor. Biz de İMKB’de hisse senetleri işlem gören 320 şirketin bilançosunu analiz ettik. Bu analiz sonucunda 10 farklı rasyoya göre en iyi 20 şirket ortaya çıktı. Ayrıca, 65 şirketin bilançosunu da aracı kurumların analizlerini ekledik.
  - Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü Ulrich Zachau ile konuştuk. Finans sistemini gücünü öven Zachau’u ne mali disiplin ne de büyüme korkutuyor. Ekonomideki genel resmin iyi olduğunu düşünen Zachau, özel sektörün borçlarının kendisini korkuttuğunu söylüyor.
  - Sadece Türkiye’de değil, büyüklük olarak dünya sıralamasına giren inşaatçılarımızdan Gama Holding, hisselerinin yarısını General Electric şirketine sattı.
  - Bakliyat başta olmak üzere gıda fiyatlarındaki artış, son günlerin gündeminin ilk sırasına oturdu. IMF uyarısı, savaşlara neden olabileceği üzerine. Türkiye’de de fiyat artışları büyük bir tartışma konusu. Bakliyatta ilk hasadın yapıldığı Çukurova bölgesini izledik ve haberleştirdik. Tüccarlar, Çukurova bölgesinde köy köy geziyor ve hasat yapılmadan ürünleri satın alıyor.
  - Konuya ilişkin ikinci bir haberimiz de kuru üzüm fiyatları üzerine. Herkes bakliyat fiyatlarına odaklanmış ve ama kuru üzüm fiyatları da çıldırdı!
  - Ankara’nın vergi rekortmeni Kazım Türker ile konuştuk. Türker, “AKP Döneminin zengini değilim” diyor…

  THE BANKER’de,
  - Çin’in Ekonomik Mucizesi Yoldan Çıkabilir mi?
  Bugüne kadar Çin, küresel büyümenin itici gücüydü ancak artık üst üste yığılmış iç sorunlarla yüzleşmekte ve küresel ekonominin görünümünü bozmakta. Çin’deki bilmece gibi büyümenin iç yüzünü Geraldine Lambe araştırdı.
  - Perakende Bankacılık: Bilimsel Gerçeklik
  Bir zamanlar bilimkurguda görülen tanımlama yöntemleri, artık bankalarda da kullanılıyor. Ancak en inovasyoncu düzenlemeler, onların güvenilir teknoloji sıralamalarına girememiş durumda.
  - Satışlara odaklanan banka şubeleri yeniden doğdu
  Yalnızca bankacılık işlemlerini yürütmek yerine satışlara odaklanan banka şubeleri, giderek önemsizleşmek bir yana, yeniden doğum yaşadı.
  - Bankacılıkta personel ve şube sayısı hızla artıyor
  Kapanan ya da TMSF’ye devredilen bankalar nedeniyle 2000 yılından itibaren küçülme sürecine giren bankacılık sektörü, 2004 yılında stratejilerini yeniden büyüme üzerine kurmaya başladı. Bankalar, son dört yıldır yeni şube açılışı ve personel alımlarına hız verdi. Sektör henüz kriz öncesi dönemdeki şube sayısına ulaşamasa da personel sayısında o dönemin rakamını geçmiş görünüyor.
   
Borsanın en iyi 20 şirketi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En iyi 20 film finali

  En iyi 20 film finali

  İngiliz The Times gazetesi E.T.’den Casablanca’ya kadar "en iyi finale sahip" 20 filmi seçti. ((spoiler)) 20- Se7en David Fincher, 1995 ‘Kutudaki kesik kafa’ gerçekten de insanı donduracak kadar dehşetli ve unutulmaz bir finaldi. 19- Blair Witch Project Daniel Myrick, Eduardo Sanchez, 1999 Heather’ın son video görüntüleri –ki filmin afişinde de kullanılan görüntü buydu- korkunun ve...
 2. Çocuklar ve gençler için en iyi 20 film

  Çocuklar ve gençler için en iyi 20 film

  İngiliz hükümeti, çocuklara ve gençlere sinema sevgisini aşılamak üzere özel bir proje başlatıyor. İngiliz hükümetinin çocuklara ve gençlere sinema sevgisini aşılamak üzere giriştiği projenin ardından The Times gazetesi çocuk ve gençlere tavsiye edilebilecek en iyi 20 filmden oluşan bir liste yaptı. Arşivinizde bu filmleri bulundurmak yalnız çocuklara değil büyüklere de tavsiye ediliyor:...
 3. En İtibarlı 20 Şirket

  En İtibarlı 20 Şirket

  Güven şu sıralar ABD'de en değişken kavramlardan. Özellikle Enron skandalından sonra. Ancak en çok çalışılmak istenen ve en çok rağbet gören markalar yükselişlerini sürdürüyor. 75 yıl içinde rağmen performanslarını yüksek tutmayı başaran firmalar hâlâ en çok çalışılmak istenen ve en çok rağbet görenler listesinde en tepelerde olmayı da başarıyor. Fortune dergisinin haberine göre güven...
 4. En iyi Kargo Şirketi Hangisidir?

  En iyi Kargo Şirketi Hangisidir?

  En iyi Kargo Şirketi Hangisidir? Sizce en iyisi hangisi kızlar, memnun kaldığınız kargo şirketini yazın lütfen.
 5. Daily Telegraph Gazetesine Göre En İyi 20 Savaş Filmi

  Daily Telegraph Gazetesine Göre En İyi 20 Savaş Filmi

  en iyi savaş filmleri en iyi 20 savaş filmi Sevgili filmsever melekler, Daily Telgraph gazetesinin seçtiği dünyanın en iyi 20 savaş filmi listesini paylaşıyoruz. En iyi romantik komedi filmleri listemizi de gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz :tik: Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (1930) Savaşın anlamsızlığını gözler önüne seren ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria...

Sayfayı Paylaş