Borsanın en iyi 20 şirketi

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Borsanın en iyi 20 şirketi
Ekonomist Dergisi, bu haftaki kapak konusu İMKB şirketlerinin bilançolarına ayırdı.


Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, bu hafta dergide yer alan konulardan bazılarını şu şekilde özetledi.

- Kapak konusunu bilançolara ayırdık. Malumunuz, yurt dışı piyasalar bilançolarla yatıyor, bilançolarla kalkıyor. Biz de İMKB’de hisse senetleri işlem gören 320 şirketin bilançosunu analiz ettik. Bu analiz sonucunda 10 farklı rasyoya göre en iyi 20 şirket ortaya çıktı. Ayrıca, 65 şirketin bilançosunu da aracı kurumların analizlerini ekledik.
- Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü Ulrich Zachau ile konuştuk. Finans sistemini gücünü öven Zachau’u ne mali disiplin ne de büyüme korkutuyor. Ekonomideki genel resmin iyi olduğunu düşünen Zachau, özel sektörün borçlarının kendisini korkuttuğunu söylüyor.
- Sadece Türkiye’de değil, büyüklük olarak dünya sıralamasına giren inşaatçılarımızdan Gama Holding, hisselerinin yarısını General Electric şirketine sattı.
- Bakliyat başta olmak üzere gıda fiyatlarındaki artış, son günlerin gündeminin ilk sırasına oturdu. IMF uyarısı, savaşlara neden olabileceği üzerine. Türkiye’de de fiyat artışları büyük bir tartışma konusu. Bakliyatta ilk hasadın yapıldığı Çukurova bölgesini izledik ve haberleştirdik. Tüccarlar, Çukurova bölgesinde köy köy geziyor ve hasat yapılmadan ürünleri satın alıyor.
- Konuya ilişkin ikinci bir haberimiz de kuru üzüm fiyatları üzerine. Herkes bakliyat fiyatlarına odaklanmış ve ama kuru üzüm fiyatları da çıldırdı!
- Ankara’nın vergi rekortmeni Kazım Türker ile konuştuk. Türker, “AKP Döneminin zengini değilim” diyor…

THE BANKER’de,
- Çin’in Ekonomik Mucizesi Yoldan Çıkabilir mi?
Bugüne kadar Çin, küresel büyümenin itici gücüydü ancak artık üst üste yığılmış iç sorunlarla yüzleşmekte ve küresel ekonominin görünümünü bozmakta. Çin’deki bilmece gibi büyümenin iç yüzünü Geraldine Lambe araştırdı.
- Perakende Bankacılık: Bilimsel Gerçeklik
Bir zamanlar bilimkurguda görülen tanımlama yöntemleri, artık bankalarda da kullanılıyor. Ancak en inovasyoncu düzenlemeler, onların güvenilir teknoloji sıralamalarına girememiş durumda.
- Satışlara odaklanan banka şubeleri yeniden doğdu
Yalnızca bankacılık işlemlerini yürütmek yerine satışlara odaklanan banka şubeleri, giderek önemsizleşmek bir yana, yeniden doğum yaşadı.
- Bankacılıkta personel ve şube sayısı hızla artıyor
Kapanan ya da TMSF’ye devredilen bankalar nedeniyle 2000 yılından itibaren küçülme sürecine giren bankacılık sektörü, 2004 yılında stratejilerini yeniden büyüme üzerine kurmaya başladı. Bankalar, son dört yıldır yeni şube açılışı ve personel alımlarına hız verdi. Sektör henüz kriz öncesi dönemdeki şube sayısına ulaşamasa da personel sayısında o dönemin rakamını geçmiş görünüyor.
 

Benzer İçerikler

Üst