gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Borsanın en iyi 20 şirketi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ekonomist Dergisi, bu haftaki kapak konusu İMKB şirketlerinin bilançolarına ayırdı.

  Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, bu hafta dergide yer alan konulardan bazılarını şu şekilde özetledi.

  - Kapak konusunu bilançolara ayırdık. Malumunuz, yurt dışı piyasalar bilançolarla yatıyor, bilançolarla kalkıyor. Biz de İMKB’de hisse senetleri işlem gören 320 şirketin bilançosunu analiz ettik. Bu analiz sonucunda 10 farklı rasyoya göre en iyi 20 şirket ortaya çıktı. Ayrıca, 65 şirketin bilançosunu da aracı kurumların analizlerini ekledik.
  - Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü Ulrich Zachau ile konuştuk. Finans sistemini gücünü öven Zachau’u ne mali disiplin ne de büyüme korkutuyor. Ekonomideki genel resmin iyi olduğunu düşünen Zachau, özel sektörün borçlarının kendisini korkuttuğunu söylüyor.
  - Sadece Türkiye’de değil, büyüklük olarak dünya sıralamasına giren inşaatçılarımızdan Gama Holding, hisselerinin yarısını General Electric şirketine sattı.
  - Bakliyat başta olmak üzere gıda fiyatlarındaki artış, son günlerin gündeminin ilk sırasına oturdu. IMF uyarısı, savaşlara neden olabileceği üzerine. Türkiye’de de fiyat artışları büyük bir tartışma konusu. Bakliyatta ilk hasadın yapıldığı Çukurova bölgesini izledik ve haberleştirdik. Tüccarlar, Çukurova bölgesinde köy köy geziyor ve hasat yapılmadan ürünleri satın alıyor.
  - Konuya ilişkin ikinci bir haberimiz de kuru üzüm fiyatları üzerine. Herkes bakliyat fiyatlarına odaklanmış ve ama kuru üzüm fiyatları da çıldırdı!
  - Ankara’nın vergi rekortmeni Kazım Türker ile konuştuk. Türker, “AKP Döneminin zengini değilim” diyor…

  THE BANKER’de,
  - Çin’in Ekonomik Mucizesi Yoldan Çıkabilir mi?
  Bugüne kadar Çin, küresel büyümenin itici gücüydü ancak artık üst üste yığılmış iç sorunlarla yüzleşmekte ve küresel ekonominin görünümünü bozmakta. Çin’deki bilmece gibi büyümenin iç yüzünü Geraldine Lambe araştırdı.
  - Perakende Bankacılık: Bilimsel Gerçeklik
  Bir zamanlar bilimkurguda görülen tanımlama yöntemleri, artık bankalarda da kullanılıyor. Ancak en inovasyoncu düzenlemeler, onların güvenilir teknoloji sıralamalarına girememiş durumda.
  - Satışlara odaklanan banka şubeleri yeniden doğdu
  Yalnızca bankacılık işlemlerini yürütmek yerine satışlara odaklanan banka şubeleri, giderek önemsizleşmek bir yana, yeniden doğum yaşadı.
  - Bankacılıkta personel ve şube sayısı hızla artıyor
  Kapanan ya da TMSF’ye devredilen bankalar nedeniyle 2000 yılından itibaren küçülme sürecine giren bankacılık sektörü, 2004 yılında stratejilerini yeniden büyüme üzerine kurmaya başladı. Bankalar, son dört yıldır yeni şube açılışı ve personel alımlarına hız verdi. Sektör henüz kriz öncesi dönemdeki şube sayısına ulaşamasa da personel sayısında o dönemin rakamını geçmiş görünüyor.

   
Borsanın en iyi 20 şirketi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En iyi 20 film finali

  En iyi 20 film finali

  İngiliz The Times gazetesi E.T.’den Casablanca’ya kadar "en iyi finale sahip" 20 filmi seçti. ((spoiler)) 20- Se7en David Fincher, 1995 ‘Kutudaki kesik kafa’ gerçekten de insanı donduracak kadar dehşetli ve unutulmaz bir finaldi. 19- Blair Witch Project Daniel Myrick, Eduardo Sanchez, 1999 Heather’ın son video görüntüleri –ki filmin afişinde de kullanılan görüntü buydu- korkunun ve...
 2. En iyi 20 gelinlik ve giyenleri

  En iyi 20 gelinlik ve giyenleri

  prenses diananın gelinliği lady diana gelinlik victoria beckham gelinliği leydi diananın prenses diana En iyi 20 gelinlik ve giyenleri Zevkler ve renkler özellikle bu makalede tartışılır. Çünkü Brides dergisi listeyi yapmış bize de fikir beyan etmek düşmüş. 1- Grace Kelly, 1956. İsmi gibi zarafetin simgesi Grace Kelly, Monaco Prensi Rainier ile evlendi. Gelinliği...
 3. Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Gelinlik

  Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Gelinlik

  nicole kidman gelinlik nicole kidman gelinliği grace kelly gelinlik grace kelly gelinliği nin Conde Nast Brides dergisi yakın tarihimizde mihenk taşı olan 50 gelin ve gelinliği yayınladı. 1- Grace Kelly, 1956. İsmi gibi zarafetin simgesi Grace Kelly, Monaco Prensi Rainier ile evlendi. Gelinliği Metro-Goldwyn-Mayer stüdyolarının kostüm departmanında dikildi. Oscar de la Renta gelin...
 4. En İtibarlı 20 Şirket

  En İtibarlı 20 Şirket

  Güven şu sıralar ABD'de en değişken kavramlardan. Özellikle Enron skandalından sonra. Ancak en çok çalışılmak istenen ve en çok rağbet gören markalar yükselişlerini sürdürüyor. 75 yıl içinde rağmen performanslarını yüksek tutmayı başaran firmalar hâlâ en çok çalışılmak istenen ve en çok rağbet görenler listesinde en tepelerde olmayı da başarıyor. Fortune dergisinin haberine göre güven...
 5. En iyi Kargo Şirketi Hangisidir?

  En iyi Kargo Şirketi Hangisidir?

  En iyi Kargo Şirketi Hangisidir? Sizce en iyisi hangisi kızlar, memnun kaldığınız kargo şirketini yazın lütfen.

Sayfayı Paylaş