gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.243
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Boyun kaşıntısı neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  İlaç kullanmaya başladınız, yeni bir parfüm denediniz, boynunuza bir kolye mi taktınız veya açık havada dolaştıktan sonra boynunuz yada vücudunuzun farklı bir bölgesinde kaşıntı mı başladı?

  Tüm bunlar büyük çoğunlukla alerjinizin olduğunun bir göstergesidir. Fakat bazı bir takım koşullar da buna neden olabilir. Boyundaki kaşıntı kaşınmaya karşı konulamaz şekilde oluşan rahatsız edici bir histir. Kızarıklık, şişme, ağrı, pullanma ve yara izi bu kaşıma sonucu oluşan diğer belirtiler arasında yer alır. Kaşıma geçici olarak semptomları hafifletmesine rağmen, oluşabilecek kalıcı bir çizik belirtileri daha da kötüleştirebilir ve kontaminasyona neden olarak o bölgeyi ikincil enfeksiyonlara neden olabilir.


  < Konu Resmi..>
  Boyun kaşıntısının nedenleri çoktur ve baş rolleri böcek sokması, alerji, enfeksiyonlar ve travma almaktadır. Yaraların iyileşme zamanlarında, yaygın çocukluk hastalığı olan su çiçeğinde kaşıntı oluşabilir. Fakat su çiçeğinde kaşıntı ile birlikte kırmızılık, sızıntı ve kabarcıklar oluşmaktadır. Saç bitleri, uyuz, kıl kurdu gibi parazit canlılar egzama ve kontakt dermatit gibi cilt hastalıkları da boyunda kaşıntıya neden olabilmektedir. Safra yollarında bir tıkanıklık nedeniyle oluşan obstrüktif safra hastalığı da şiddetli kaşıntıya neden durumdur. Kronik böbrek hastalığı da yaygın şekilde kaşıntıya neden olmaktadır.


  Boyun kaşıntı vakalarının çoğu hafiftir ve kendi kendine çözülür. Fakat meydana gelen ani ve şiddetli kaşıntılar mutlaka bir sağlık kuruluşu tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle gıda alerjileri şiddetli kaşıntıya neden olur ve bu tür alerjiler hayatı tehdit edici durum olan anfilaktik şoka yol açabilir.


  DİKKAT!!! Ani kaşıntı büyük olasılıkla anafilaksinin bir işaretidir. Gıda, kimyasallar ya da böcek sokmasından kaynaklanabilir. Kaşıntıya ek olarak yüz, dil ve dudak şişmesi, boğaz daralması, zor nefes alma, bayılma, bilinç ya da uyanıklık değişiklikleri oluşmuşsa vakit kaybetmeden bir doktora görününüz.


  BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?


  Boyun kaşıntısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir ve buna bağlı olarak çeşitli vücut bölümlerinde belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler aşağıdaki gibi olabilir.
  Boyundaki diğer belirtiler; cilt kabuklanması, cilt ağrısı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, pullanma yada hassasiyet oluşabilir.


  Diğer belirtiler; öksürük, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklem sertliği ve ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve terleme eşlik edebilir
  BOYUN KAŞINTI NEDENLERİ NELERDİR?


  Alerjik nedenler; Kontakt dermatit adı verilen cilt sorunu alerjik bir nedendir ve kaşıntının baş şüphelisidir. Bu sorunu kozmetik ürünler, boyalar ya da deterjanlar, endüstriyel kimyasallar, kuyumculukta kullanılan metalik maddeler, zehirli sarmaşık veya meşe tetikleyebilir.


  Diğer alerjik nedenler; atopi (alerjik bünyeye sahip olmak), egzama, gıda alerjileri ve böcek ısırıkları yer alır.


  Enfeksiyona bağlı nedenler; kandidiyazis (mantar enfeksiyonu), suçiçeği, yine egzama, baş biti, kıl kurdu, uyuz ve tinea versicolor da boyun kaşıntısına neden olabilmektedir.


  Diğer koşullar: aşırı soğuk ya da ısı, ilaçlar, nörodermatit (aşırı kaşıntı), gebelik, sedef hastalığı ve stres nadiren de olsa boyun kaşıntısına yol açabilir.


  Boyun döküntüsüne neden olan parazitler, böcekler ve örümcekler: tahta kurusu, pireler, baş biti veya kasık biti, akarlar, sivrisinek sokması (sivrisinekler parazit hastalıkları taşıyabilirler) ve keneler bu duruma yol açabilirler.


  Yaşamı tehdit eden nedenler: anafilaksi (yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon), kronik böbrek yetmezliği (kronik böbrek hastalığı olarak adlandırılır) ve obstrüktif safra hastalığı (safra kanallarının tıkanması) acil tıbbi yardım istenmesi/alınması gereken nedenler arasında yer alır.

   
Boyun kaşıntısı neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boyun fıtığı neden olur?

  Boyun fıtığı neden olur?

  arkadaşlar acaba Boyun fıtığı neden olur?
 2. Vücut Kaşıntısı Neden Olur ?

  Vücut Kaşıntısı Neden Olur ?

  kaşıntı niye olur,kaşıntı nasıl giderilir,kaşıntı nasıl geçer,kaşıntının nedenleri nelerdir,vücut neden kaşınır,kaşıntı hakkında bilgiler Kaşıntının tıp dilindeki adı ‘pruritus‘tur. Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de...
 3. Boyun ağrısı neden olur ?

  Boyun ağrısı neden olur ?

  boyun ağrısı niye olur,boyun ağrısı kimlerde olur,boyun ağrısı neyin belirtisi,boyun ağrısı nasıl giderilir,boyun ağrısı nasıl tedavi edilir,boyun ağrısının sebepleri hakkında bilgiler Boyun ağrısı yaygın şikayetler arasındadır ama ağrı tuttuğunda bu bilgi pek bir işe yaramaz. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini...
 4. Boyun ağrısı neden olur?

  Boyun ağrısı neden olur?

  boyun ağrısı nedenleri,boyun ağrısı sebepleri,boyun ağrısına iyi gelir,boyun ağrısı tedavisi,boyun ağrısı hakkında bilgiler Boyun ağrıları'nın en önemli sebebi boyun omurları arasındaki kireçlenme ve boyun fıtıklarıdır. Omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ağrıya yol açabilir. Ağrıyı azaltmak için adalede spazm dediğimiz kasılma olur. Bu kasılmayı azaltmak için boyun...
 5. Bebeklerde kulak kaşıntısı neden olur?

  Bebeklerde kulak kaşıntısı neden olur?

  Bebeğinizin sadece kulağını kaşımasından yola çıkarak bir şikayeti olup olmadığını anlamanız tabii ki pek kolay değildir. Derdini sözcüklere dökemeyen bebeğiniz size bir ipucu vermekte olabilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz durumlarda, bebeğinizde -örneğin bir kulak enfeksiyonuna işaret eden- başka belirtiler de var mı izlemeniz gerekir. Böylece çocuk sadece kulaklarıyla mı oynuyor yoksa bir...

Sayfayı Paylaş