1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Calgon mu ekonomik yoksa servismi

  Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çamaşır makinelerinde kireç koruyucu olarak kullanılan Calgona 1 yıl içersinde verdiğimiz toplam para ile koruduğumuz rezistansı 4 defa yenisi ile değiştirebileceğimiz gerçeği beni reklamın insanlar üzerindeki etkileri konusunda daha çok düşünmeye sevk etti. uzun zamandır Calgon ile ilgili reklamlar nedeniyle ben de, bir çok tüketici gibi makinemin rezistansında sorun yaşamamak için Calgon kullanan biriyim. Bugüne kadar, "Calgon marka kireç koruyucu kullanmasam ve makinem arızalansa, *bana servis ücreti ilebirlikte bir rezistans kaça mal olur"* sorusunu, doğrusu kendime hiç sormadım.
  Gelin şimdi bu soruyu kendimize soralım ve örneğin Vestel Marka
  (WMU800–1200) çamaşır makinesi olan bir tüketicinin, hiç kireç Koruyucusu kullanmadığını varsayarak, aile bütçesine ne kadar bir yük geleceğinin hesabını birlikte yapalım: 1000 gr lık Calgon Fiyatı 8,25 YTL
  * 1 Yıllık Calgon Fiyatı 99,00 YTL.*
  * Rezistans+İşçilik Fiyatı 21,00 YTL
  Harcanan para 4 rezistansa bedel
  Yukarıdaki tabloya göre, ayda 1 Kg. lık Calgon kullanan bir aile, Calgon'a bir yılda verdiği toplam para ile tam 4 defa rezistansını değiştirebiliyor ve üstelik 15 lira da arttırıyor. Eğer matematiksel bir yanlış yoksa, tasarruf sağlayan Calgon ile ilgili olarak yaptığım hesap ortada. Karar sizin. Bilimsel araştırmalara bu kadar önem gösteren bir firmanın yaptığı reklamın, tüketici üzerindeki etkilerini araştırmak için sokağa çıkarak, *"Calgon ne işe yarar, neyi korur"* sorularını sorması yeterli olacak.
  Ayrıca Calgon kutusu üzerinde ürünün içeriği ile ilgili hiçbir ibare yok. Firma yetkilisi bu sorumuza da, "kanuni bir zorunluluk olsaydı,koyardık' demekle yetindi. Oysa ki, Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesinde de yer alan "tüketicinin bilgi edinme hakkı'nı göz önünde bulundurduğumuzda, Calgon evrensel bir tüketici hakkını ihlal etmektedir.

  Son not (Bu, bana ait): Eğer makineniz çift su girişli ise ve gerektiği zaman sıcak su alıyorsa, rezistansınız hiçbir zaman zaten çalışmaz, dolayısı ile arızalanmaz, dolayısı ile *Calgon* *kullanmanıza gerek yoktur.* Reklamlarda gösterilen "bozuk" rezistans, muhtemelen * kuyu suyu* ile kullanılan bir makineden sökülmüştür.
  * Büyük şehirlerin hiç birinde su bu kadar kireçli değildir.* İnanmıyorsanız, bulaşık makinenizin rezistansına bakabilirsiniz. Bulaşık makinesi ise soğuk su alır ve kesinlikle her yıkamada rezistansı kullanır. Üstünde kireç var mı?

  ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI


   
Calgon mu ekonomik yoksa servismi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var mı - Yok mu ?

  Var mı - Yok mu ?

  Arkadaslar alttekıne soruyoruz. senın suyun veya buyun varmı. ? baslıyorum alttakı araban varmı ?
 2. Var misin, Yok musun?

  Var misin, Yok musun?

  Yurdum insani bazen degil nerdeyse herzaman cok komik olur :) Birazdan asagida gazete haberindeki beyfendi cocuklariyla iddaya girdikten sonra naptigina bakin bi.
 3. Var Mısın? Yok Musun? :)

  Var Mısın? Yok Musun? :)

  Herkes alttaki üyeye bi teklifte bulunucak.Oda varım ya da yokum diye cevap verecek.o kişi de alttakine bi teklifte bulunacak.:grouphug: Hadi başlayalım :) Alttaki benimle konsere gitmeye var mısın yok musun ? :ehi:
 4. mat. yok mu?

  mat. yok mu?

  mat. yok mu?

Sayfayı Paylaş