1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  canlı yem - mikro kurt üretimi

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  akvaryum canlı yem canlı kurt üretimi kurt üretimi kurtçuk Daha önce mikro kurt üretimi hiç yapmamış,bu konuda daha önceden bilgisi olmayan ve ‘’acaba üretebilir miyim?’’ diye kaygısı olan hobici arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla Mikro Kurt Üretim Teknikleri ve Mikro Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

  MİKRO KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ

  Mikro kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x5 (en:15 cm, boy:20 cm, yükseklik:5 cm) ebatlarında 2 adet ağzı kapaklı şeffaf kaba ve resim-2’de görülen mikro kurt kültürüne ihtiyacınız vardır. Bu kaplar biraz daha küçük veya büyük olabilirler. Önemli olan kabın şeffaf olmasıdır.

  RESİM-1
  [​IMG]

  Üretime başlamak için öncelikle şeffaf kap içerisinde yarım ekmek içi ve yarım bardak süt, muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Resim-2’de görülen mikro kurt kültürü bu karışımın üzerine dökülerek aşılama işlemi yapılır.

  RESİM-2
  [​IMG]

  Bu aşamadan sonra tek yapmamız gereken; mikro kurtların hava almasını sağlamak amacı ile şeffaf kaplarımızın kapağını günde 1 kez açıp tekrar kapatmamız gerekmektedir. Aşılama işlemi yapıldıktan yaklaşık 5 gün sonra resim-3’de görüldüğü gibi mikro kurtlar kabın kenarına ve hatta kapağa tırmanmaya başlarlar. Kabın kenarındaki bu kurtları suluboya fırçası ile sıyırıp buradan direk akvaryumdaki balıklarımıza verebiliriz. Diğer bir yöntem de ufak bir kaba akvaryumdan su doldururuz. Suluboya fırçası ile sıyırdığımız mikro kurtları bu su dolu kabın kapın içerisine döktükten sonra en son kabı akvaryuma boşaltabiliriz veya kabın içerisinden göz damlası ile çektirme yaparak da akvaryumumuza aktarabiliriz. Burada dikkat edeceğimiz en önemli husus; suluboya fırçası ile kurtları sıyırırken, sütlü ekmek karışımının fırçamıza gelmemesi. Balıklarımıza bir zararı olmaz fakat ekmekle beraber sıyırırsak akvaryum suyumuz bir miktar bulanabilir.

  RESİM-3
  [​IMG]

  Yazımın başında 2 kap gereklidir demiştim. İlk aşılamayı yaptıktan 5-10 gün sonra kabımız kokmaya başlar. Bu durumda 2.kabımıza aynı şekilde sütlü ekmek karışımı yapmamız ve 1.üretim kabımızın üzerindeki tabakadan az miktarda (1 çay kaşığı) alarak 2.kabımıza aşılamamız gerekir.(Resim-4) Böylece kültürümüzü kaybetmeyerek mikro kurtlarımızı üretmeye devam etmiş oluruz.

  RESİM-4
  [​IMG]

  Mikro kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 20-28 derece arasında olup, bu değerler dışındaki ortamlarda da canlı kalabilmekte fakat verimli bir şekilde üreme gerçekleşmemektedir.

  MİKRO KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

  1-
  Bir dişi mikro kurt günde yaklaşık 40 kadar yavru meydana getirmektedir.

  2-
  Mikro kurtların ömürleri birkaç hafta olup, doğduktan yaklaşık 3 gün sonra cinsel olgunluğa erişirler ve üremeye başlarlar. 6. günde ise gelişimleri tamamlanmış ve ergin boylarına (0.45-2 mm.) ulaşmışlardır.

  3-
  Artemia’nın pahalılığı, üretimi gibi sebeplerle çoğu kişi tarafından artemiaya alternatif olarak kullanılmaktadırlar.

  4-
  Akvaryuma atılan kurtlar 7-8 saat gibi uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle fazla da atılsa balıklar bulunduklarında yiyebilirler.

  5-
  Mikro kurda ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kültürü serin bir yerde saklayabilirsiniz. Bu uygulama metabolizmalarını düşürecektir ve üremeleri hemen hemen duracaktır. Bu sayede hem kültürü kaybetmezsiniz hem de devamlı kültür yenileme zahmetinden kurtulursunuz. Yapmış olduğunuz besi yeri uzunca bir süre bozulmadan duracaktır. Daha sonra tekrar oda sıcaklığına getirdiğinizde kültür aktif olarak üremeye devam edecektir.

  6-
  Mikrokurt besin değerleri şu şekildedir.

  Protein %48
  Yağ %21
  Glikojen %7
  Organik Asitler %1
  Nükleik Asitler %1

  % değerler besleme şekline göre değişebilir.

  Sonuç olarak mikro kurtlar pek çok balık yavrusu için ilk besin olarak kullanılabilecek en uygun yemlerden biridir. Balıklarınızı tek tip olarak sadece mikro kurtlar ile beslemenizi tavsiye etmiyorum. Mikro kurtlar yavru balıkların ilk birkaç haftayı atlatmaları için idealdirler. Özellikle Beta yavruları gibi artemia’yı dahi yutamayacak kadar küçük balıkların beslenmesinde idealdirler. Artemia gibi yüzme kabiliyetleri bulunmadığından yavru balıklar tarafından çok az bir eforla yakalanabilmeleri en büyük avantajlarından biridir.

   
canlı yem - mikro kurt üretimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. canlı yem - grindal kurt üretimi

  canlı yem - grindal kurt üretimi

  tubifex üretimi Grindal kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Grindal Kurt Üretim Teknikleri ve Grindal Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. GRİNDAL KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Grindal kurt üretimi yapabilmek için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğum malzemelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Saklama Kabı...
 2. canli yem - beyaz kurt üretimi

  canli yem - beyaz kurt üretimi

  akvaryum canlı yem canlı yem üretimi balık yemi üretimi akvaryum balık yemi Beyaz kurt üretimi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermesi amacı ile Beyaz Kurt Üretim Teknikleri ve Beyaz Kurt İle İlgili Genel Bilgiler başlıkları altındaki makalemi sizlerle paylaşmaya karar verdim. BEYAZ KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ Beyaz kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x10...
 3. canlı yem - sinek larvası

  canlı yem - sinek larvası

  sinek larvası üretimi sivrisinek larvası üretimi sinek sivrisinek kurt sineği Sinek larvası diyince bir çoğumuzun aklına eminim hijyenin bulunmadığı, mikrop yayabilecek canlılar olarak geliyordur. Ancak sandığımız gibi değil, sinek larvaları dünyada tıp bilim dalında; yaraları iyileştirici, ölü dokuları yokedip derinin eski haline getirmeleri, yaralardaki hastalıklı dokuları iyileştirmelerine...
 4. canlı yem - artemia

  canlı yem - artemia

  artemia yem artemia satış canlı yem fiyatları artemia tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır.Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir. Özellikle yavru yetiştirmede ve canlı doğuran gibi küçük yemleri toplayabilen balıkları beslemede artemia larvaları belirgin fayda sağlar. Kırmızı renkleri parlaklaştırır. Sera gibi...
 5. Japonlar Saydam Canlı Üretti !

  Japonlar Saydam Canlı Üretti !

  japon, saydam, canli, balik, teknoloji konularini okumaktasiniz Sevgili Melekler, Japon bilim adamları, bilimsel deneylerde kesilip biçilmesini engellemek amacıyla saydam Japon balığı "üretti." Japonya'nın Mie Üniversitesi'nden Biyoloji Profesörü Yutaka Tamara, balığın kalbinin, beyninin ve diğer organlarının dışarıdan görülebildiğini, pulları ve derisinin renksiz olduğunu...

Sayfayı Paylaş