çocuklar obeziteden korunacak

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
çocuklar obeziteden korunacak
Sağlık Bakanlığı, obeziteye karşı girişilen mücadele çerçevesinde yeni bir adım daha attı. Bundan böyle illerde çocukların sağlıklı beslenmesi ve obezitenin önlenmesine yönelik faaliyetleri "İl Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulları" yürütecek.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sağlıklı beslenme ve obeziteyle mücadelede bundan sonra izlenecek strateji Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu tarafından 81 ile gönderilen genelgeyle duyuruldu.
Genelgede, okul sağlığı hizmetleri kapsamında çocukların sağlıklı beslenmesi ve obezitenin önlenmesine ilişkin yürütülmesi planlanan faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi, koordinasyon ve takibinin yapılabilmesi ve konuyla ilgili aktivitelerin yürütülmesi için illerde bundan böyle şu çalışmaların yapılması istendi:
"-İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ildeki kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile İl Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu oluşturularak,
-Okullarda rutin aralıklarla öğrencilerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu gibi ölçümler yaptırılıp risk altındaki (aşırı zayıf ve obez) çocuklar tespit edilip ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilerek takip edilecek,
-Okul kantinlerinde yürütülen beslenme hizmetlerine yönelik sağlıklı uygulamaların teşviki için kampanya ve aktiviteler yürütülecek,
-Okul kantin ve yemekhanelerindeki hijyenik şartlar ve hizmet kalitesinin rutin aralıklarla kontrolü sağlanarak ilgili birimlerle işbirliği içinde gerekli tedbirler alınacak,
-Okul kantin ve yemekhanelerinde çalıştırılan personelin portör muayeneleri düzenli yaptırılarak kişisel hijyen, besin hijyeni ve fiziksel alan ile araç gereç hijyeni ile ilgili konularda eğitim programları düzenlenecek,
-Bakanlık tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretime yönelik menüler teşvik edilecek,
-Çocuklara fiziksel aktivite alışkanlıklarının kazandırılmasına yönelik çeşitli aktiviteler düzenlenerek aktivite alanları oluşturulacak,
-Okul ve benzeri yerlerin çevrelerinde gıda satışı yapan iş yerleri hijyen açısından denetlenecek."

kaynak:AA

Geri