1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çocuklarda boy kısalığına neden olur?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  prof dr ibrahim erkul profdribrahim erkul dr ibrahim Çocuklarda boy kısalığı neden olur?
  PROF. DR. İBRAHİM ERKUL
  Çocuklar anne ve babadan boy kısalığı genini tevarüs eder. Bu genetik boy olarak adlandırılır. Bu öngörülen genetik boya çevre faktörleri önemli oranda etkilidir. Çocuğun kaderinin üzerinde anne babanın olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur.

  SİGARA İÇEN HAMİLELERİN ÇOCUKLARINDA 5 CM EKSİKLİK GÖRÜLEBİLİR
  * Annenin sigara içmesi (baba ve diğerlerinin aynı ortamda içtiği sigara) çocuğu etkiler. Yapılan araştırmalar sigara içen hamile ailenin çocuklarında nihai boyda 5 cm�ye ulaşan eksiklik yaptığı tespit edilmiştir. Bu arada sigaranın anne karnındaki bebeğe olan diğer kötü ve kalıcı etkilerini de unutmamak gerekir.
  * Hamilenin alacağı alkol hele devamlı olursa bebekte Fetal Alkol Sendromu dediğimiz kalp, beyin ve diğer anomaliler yanında kalıcı boy kısalığına da sebep olmaktadır.
  * Anne hamilelikte mümkün olduğunca ilaçlardan uzak durmalıdır. Yine boy ve ağırlığın genetik öngörüyü yakalama için beslenmeye dikkat etmesi gerekir.
  * Hazır yiyecekler yerine ev yemekleri et, süt ürünleri, meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermelidirler.
  * Annenin hastalıkları da çocuğun doğum boyuna ve ileriki boyuna etki eder.
  * Kızamıkçık gibi bazı ateşli hastalıklar hamilelerde bebek için çok önemli risk taşır.
  * Yine gebelik veya öncesindeki şeker hastalığı bebek için yapısal bozukluklara neden olur.
  * Adölesan gebelerin; yani çok genç yaşta gebe olan annelerin bebeklerinde gelişme geriliği olabilir. Tedavi ile oluşan çoğul gebeliklerde de bebek gelişmesi de risk olarak karşımıza çıkabilir.
  Netice itibarıyla; büyüme ve gelişme hem estetik hem ruhi yönden insanların arzuladıkları bir husus olarak hekimlerin gündemine girmiş ve her gün polikliniklerde daha uzun boylu ve daha az kilolu olmak isteyen çocuklarla karşılaşıyoruz. Büyüme ve gelişmenin sağlıklı ve istenen şekilde olması, anne karnında başlamakla ve insan hayatının bütün safhalarında etkisini sürdürebilmektedir.
  Boy kısalığına neler etki eder?
  Anne karnında gelişen bebeğin istikbalindeki boy ve ağırlığı üzerine etkileri şöylece sıralanabilir:
  * Genetik tevarüs.
  * Anne ve babanın kullandığı sigara, alkol ve ilaçlar.
  * Annenin beslenmesi.
  * Annenin hastalıkları.
  * Annenin vücut ölçüleri.
  * Gebelik yaşı.
  * Çoğul gebelik.
  * Annenin ruhsal yapısı ve aile içindeki huzur ortamı.
  PROF. DR. İBRAHİM ERKUL, ÇOCUK SAğLIğI VE HASTALIKLARI UZMANI KONYA VAKIF HASTANESİ
   
Çocuklarda boy kısalığına neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boyun fıtığı neden olur?

  Boyun fıtığı neden olur?

  arkadaşlar acaba Boyun fıtığı neden olur?
 2. Boyun fıtığı nedir neden olur?

  Boyun fıtığı nedir neden olur?

  Merhaba millet Boyun fıtığı nedir neden olur? Bu konuda bilgi lazım bana
 3. Boyun ağrısı neden olur?

  Boyun ağrısı neden olur?

  boyun ağrısı nedenleri,boyun ağrısı sebepleri,boyun ağrısına iyi gelir,boyun ağrısı tedavisi,boyun ağrısı hakkında bilgiler Boyun ağrıları'nın en önemli sebebi boyun omurları arasındaki kireçlenme ve boyun fıtıklarıdır. Omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ağrıya yol açabilir. Ağrıyı azaltmak için adalede spazm dediğimiz kasılma olur. Bu kasılmayı azaltmak için boyun...
 4. Boyunda kas spazmı neden olur?

  Boyunda kas spazmı neden olur?

  boyunda ağrı nedenleri,boyun fıtığı nedneleri,boyun ağrısı nedne olur,boyunda kas ağrısı,boyun ağrısına ne iyi gelir,boyun ağrısının tedavisi,boyun fıtğı hakkında bilgiler Boyun ağrısı yaygın şikayetler arasındadır ama ağrı tuttuğunda bu bilgi pek bir işe yaramaz. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alır. 50 yaş üstü...
 5. Boyun Eğriliği Neden Olur?

  Boyun Eğriliği Neden Olur?

  Başın sağ ya da sol tarafa doğru çekili olması ve boyun hareketlerinin ağrılı olması durumuna “boyun eğriliği” denir. Tıpta bu rahatsızlığın adı “tortilolis” olarak bilinmektedir. Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olup çok basit kabul edilen boyun hareketlerini bile engeller. Kulak arkasında bulunan kemik çıkıntısından başlayarak göğüs kafesi kemiğine kadar uzanan boyun kasının...

Sayfayı Paylaş