Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Çocukta Raşitizim

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  raşitizim rasitizim Raşitizm, D vitamini yetersizliğine bağlı olarak kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanmasındaki problemle açığa çıkan bir kemik hastalığı. Hastalıktan korunmak için ise...

  Raşitizm, kemiklerde kalsiyum depolanmasının yetersiz olmasına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluklarına verilen genel isim olarak tanımlayan Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Köksal Binnetoğlu her yaşta görülebilen raşitizmin nedenleri çeşitli olmasına rağmen, en sık olarak D vitamini eksikliğine bağlı olarak süt çocukluğu döneminde gelişen raşitizm biliniyor.” dedi.

  D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan raşitizm; bebekte kasılma, huzursuzluk, baş terlemesi, başın sürekli sağa ve sola çevrilmesi, kabızlık, kaburgalarda yuvarlak çıkıntılar, bıngıldakların kapanmaması (18 aydan sonra), kafa kemiklerinde yumuşama ve eğrilme (baş alın ve yanlarında çıkıntı) geç oturma ve yürüme, bacaklarda eğrilik, göğüs kemiklerinde bozukluk (göğüs içe veya öne doğru çıkar), kamburluk, bel kemiğinde eğrilik gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor.

  Anne sütü ve D vitamini

  Anne sütünde yeterli D vitamini olmadığı için, mutlaka bebeklere doğumu izleyen ilk günlerden itibaren D vitamini verilmesi gerekiyor.

  Sadece D vitamini eksikliğinden raşitizmin kaynaklanmadığını söyleyen Dr. Köksal Binnetoğlu, besinlerle yeterli derecede D vitamini alınamaması, yeterince güneşe çıkılmaması, alınan D vitamininin bazı hastalıklar nedeniyle emilememesi veya D vitamininin kalıtsal metabolizma bozukluğu olduğu durumlarda da raşitizm ortaya çıkıyor, dedi.

  Camın arkasından değil direkt güneş ışığı almalı çocuklar.

  Çocuklar ve yetişkinler için güneş ışığının çok faydalı olduğunu söyleyen Binnetoğlu, çocukların güneşten faydalanabilmeleri için mutlaka direkt güneş ışığına maruz kalmaları gerekiyor diyor ve ekliyor, camın arkasından değil direkt güneş ışığı almalı çocuklar.

  Güneş ışığının D vitamini yapımını arttırdığını söyleyen Köksal Binnetoğlu; her gün çocukların 15–30 dk. güneşe çıkarılmalarını tavsiye ediyor.

  D vitamininin faydaları nelerdir?

  D vitamini kalsiyumun kemiklerde depolanmasını ve mobilizasyonunu sağlıyor. D vitamini yüksek dozda ve kısa süreli olarak verildiğinde, kemikteki kalsiyumun mobilizasyonunu arttırıyor, düşük dozda ve uzun süreli verildiğinde ise yeterli kalsiyum ve fosfor sağlayarak kemik oluşumunu arttırıyor. Uzmanlar D vitamininin bu nedenle diş ve kemik gelişiminde çok önemli olduğunun altını çiziyor.

  D vitamini hangi besinlerde bulunur?

  D vitamini başlıca hayvansal besinlerde bulunuyor. Tereyağı, süt, peynir, balık ve karaciğer başlıca D vitamini kaynakları. D vitamini, D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulunur. Ancak sadece hayvansal gıdalardan alınan D3 vitamini vücutta depolanıyor.

  Hastalığın önlenmesi için, hamilelik ve emziklilik döneminde annenin günde 10–30 dakika direkt güneş ışığı alması gerekiyor. Çocuk her gün güneşe çıkarılmalı, sonbahar ve kış aylarında ek vitamin ve her gün kalsiyumdan zengin besinler verilmelidir.

  Kış mevsiminde daha dikkatli olmalı…

  İnsanların D vitaminini güneş ışınlarından aldığını belirten Binnetoğlu, bunun için özellikle kadınların yeterli şekilde güneşlenmeleri gerektiğine dikkat çekti. Ancak Ekim ile Şubat ayları arasında güneş ışınlarının yeterli gelmediğini belirten Binnetoğlu, şunları söyledi: “Bu aylarda kadınların daha fazla D vitamini almalarını öneriyoruz. Çünkü söz konusu aylar arasında güneş ışınları az geliyor. Güneşin az olduğu sonbahar ve kış aylarında yeni doğan bebeğe ek D vitamini, ihtiyacı kadar verilmelidir ve kış mevsimi de olsa çocuklar güneşe çıkarılmalıdır.

   
Çocukta Raşitizim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. raşitizim tedavisi

  raşitizim tedavisi

  tüp bebek tutma belirtileri raşitizim rasitizim tüp bebeğin tutma belirtileri bebek tutmama RAŞİTİZM NEDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR? Kalsiyum ve fosfor gibi kemiklerin gelişiminde çok önemli rol oynayan minerallerin kemiklerde yeterince bulunmamasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa raşitizm denir. Her yaşta görülmesine rağmen, sıklıkla çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı olarak oluşan...
 2. Raşitizim Raşitizm Nedir

  Raşitizim Raşitizm Nedir

  Çocuklarda görülen bir çeşit kemik hastalığıdır. Nedeni, yeteri kadar D vitamini almamaktır. Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen ve haddinden fazla miktarda unlu gıdalarla beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında ortaya çıkar. Çocukta huysuzluk ve devamlı terleme görülür, iştahı...
 3. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 4. Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  Çocuğunuzu Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın!..

  çocuğunuzu kıyaslamayın, yanlış yaklaşımlar, öneriler, tavsiyeler, çocuk psikolojisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuk yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan biri çocuğa başkalarını örnek göstermek,''filanca şöyle yapıyor,sen niye yapmıyorsun?'' şeklinde yaklaşımlarda bulunmaktır.Bu tarz söylemler çocukların minicik kalplerinde onarılmaz yaralar...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş