1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Diabet Tipleri...

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  diabet tipleri Başlıca 2 tip diyabet vardır.Farklı diyabet tiplerinin, farklı nedenlere bağlı olarak geliştiğ
  düşünülmektedir.

  Tip I diyabet - Vücut çok az insülin yapar veya hiç insülin yapmaz.
  Tip II diyabet - Vücut insülin yapar, fakat gerektiği gibi kullanamaz.
   
 2. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri...
  Tip I diyabette vücut çok az insülin yapar ya da hıc insülin yapamaz. Çünkü insülin yapan hücreler fonksiyonlarını tamamen kaybederler ve bunu geriye kazanamazlar, insülin mevcut olmadığından şeker, enerji elde edilmesinde kullanılmak üzere hücrelere giremez, insülin olmadığı sürece, kan şekeri yüksek kalır (Şekil 4). Bu hastalarda insülinin kana verilmesini düzenleyen hapların hiçbir etkisi
  olmayacağından hastalığın başlangıcından itibaren cilt altına yapılacak insülin tedavisine ihtiyaç vardır. Bu nedenle Tip I diyabet, aynı zamanda “insülin gerektiren diyabet” olarak da adlandırılır.
  Yaklaşık her 10 diyabetlinin 1 ‘inde tip I diyabet vardır. Bu tip diyabet gerçi çoğu zaman genç yaşlarda başlar ama, daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir.

   
 3. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri...
  Tip I Diyabet Belirtileri...

  Semptomlar, bir sağlık sorunundan kaynaklanan hislerdir. Tip I diyabetin semptomları hemen her zaman birdenbire ortaya çıkar.

   
 4. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri...

  Tip I Diyabetin Nedenleri...

  Tip I diyabetin gerçek nedenini hiç kimse bilmemektedir. Ancak doktorlar, aşağıdaki faktörlerle Tip I diyabet arasında bağlantı bulunduğunu düşünmektedirler:
  Hastanın ailesinde başka Tip I diyabet hastalarının mevcut olması (Tip I diyabetin ailesel geçişi Tip ll’den daha seyrektir.) Pankreasa zarar veren virüsler ücudun kendini savunma sisteminde oaşgösteren ve pankreastaki insülin yapan hücrelerin tahribiyle sonuçlanan bir sorun
   
 5. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri... Tip II Diyabet...

  Bazı diyabetiklerde insülin pankreastan kana yeterli kontrolü sağlayacak kadar verilemez ve yeterli derecede kullanılamaz (Şekil 3). Bu tür diyabeti olanlara biz Tip II diabetes mellitus veya insülin gerektirmeyen diyabet diyoruz. Bu tür kişiler, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi veya buna ek olarak insülinin kana verilmesini düzenleyen bazı hap şeklindeki ilaçları kullanarak bu bozukluğu kısmen düzeltebilirler. Zaman içerisinde hastalarda bozukluk hapla düzeltilemeyecek hale gelebilir. Bu durumda insülin ihtiyacı ancak cilt altına İNSÜLİN yapılarak temin edilebilir. Tip II, en sık görülen diyabet tipidir. Genç insanlarda da görülebilmesine rağmen bu diyabet tipi çok zaman 40 yaşından sonra başlar.
  Şeker hücreye yalnızca özel girişlerden geçerek girebilir. Tip II diyabet hastalarında bu girişlerle ilgili bir sorun da vardır. Sonuç olarak kanda yeterince insülin bulunmasına rağmen hücrelere pek az şeker girebilir. Hücrelere giremeyen şeker kanda birikir.


   
 6. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri...

  Tip II Diyabet Belirtileri...

  Yorgunluk hissetmek (Hücrelerdeki enerji yetersizliği hücre fonksiyonlarında yavaşlama ve azalmaya yol açar. Bu durum genel vücut gücünde düşmeye neden olur.)
  Ciltteki kesiklerin veya yaraların çok yavaş iyileşmesi (Hücreler yeteri kadar beslenemedikleri ve savunma sistemi bozuk olduğu için yara iyileşmesi geç olur.)
  Kuru ve kaşıntılı bir cilt
  Sık sık infeksiyon gelişmesi (Vücut savunma sistemleri yeterince iyi çalışmadığı için infeksiyonlar sık görülebilir.)

  Sık idrar yapma (Poliüri:ldrarla şeker atılırken idrarın içinde erimiş olarak şeker bulunacağı için idrarla bol miktarda su da çıkar.)
  Bulanık görme (Şeker düzeyindeki değişikliklerle beraber göz merceği ve göz sıvısının yoğunluğunun değişmesi ile ortaya çıkar.)
  Cinsel sorunlar
  Ellerde veya ayaklarda uyuşma, karıncalanma
  Açlık hissinin fazlalaşması ve çok yeme (Polifaji: Hücrelerin içine yeterince şeker girememesi sonucu hücrelerden beyindeki doyma merkezine devamlı açlık uyarısı gönderilir. Bu durumda yemek yenilse bile açlık hissi devam eder. Yemek yediği halde şeker yeterince kullanılamadığı için kişi zayıflar)
  Ağız kuruluğu ve çok su içme (Polidipsi: Vücuttan idrarla çok su atıldığı için vücutta su azalır ve çok su içme ihtiyacı doğar.)

   
 7. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diabet Tipleri...

  Tip II Diyabetin nedenleri...

  Tip II diyabetin gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak aşağıdaki kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.Yaşı40′ın üzerinde olanlarŞişmanlarAilelerinde başka diyabet hastalarıbulunanlarGebelik sırasında diyabet gelişenler4.5 kg’dan daha ağır bebek doğuranlarBir hastalığın veya yaralanmanınstresini yaşayanlarTansiyonu yüksek olanlarBunlar diyabetle ilgili risk faktörleridir. Yakın aile bireylerinizden (ana, baba, kız ” veya erkek kardeş, çocuk) herhangi birinde bu risk faktörlerinden en az 2 tanesi varsa, kendisinde mutlaka diyabet testleri yapılmalıdır. Hastalığınız ister Tip I, isterse Tip II diyabet olsun, kendi bakım ve tedavinizde önemli role sahipsiniz. Bu kitabın diğer bölümlerinde, diyabeti kontrol altına almak için neler yapabileceğiniz açıklanmaktadır. Öğrenmeye devam etmeniz önemlidir. Ne kadar çok bilirseniz, diyabetinizi tedavide o derece başarılı olursunuz.
   
Diabet Tipleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diabet Testleri...

  Diabet Testleri...

  diyabet testleri diyabet testi şeker sınırı sınırı şeker hastalığı testi Idrar Testi... İdrar Şekerinin Kontrolü:idrarın şeker için kontrolü kan şekerinin tahmini için kullanılabilecek en hassas yöntem değildir. Ancak kan şekerinin ölçülemediği durumlarda da hiç bir test yaptırmamaktan daha iyidir. Eğer kan şekerinizin yüksek olduğundan şüphe ediyorsanız bunu idrar şekerine bakarak kontrol...
 2. Cocuklarda diabet...

  Cocuklarda diabet...

  cocuklarda diabet Çocukluk çağı diyabeti nedir, görülme sıklığı ne orandadır? Çocuğunuzda şeker hastalığı saptandığını i öğrendiğinizde, anne ve baba olarak ilk ortaya çıkan duygularınız şaşkınlık, üzüntü ya da öfke duyguları ile dolu bir panik ilabilir. Bu olağanüstü dönemi ancak nastalık hakkında en kısa sürede bilgi edinmekle ve iyi bir eğitimle aşabilirsiniz. Unutmayınız ki anne ve baba...
 3. Tipi

  Tipi

  Yazın görülürse sıkıntıdır. Kışın görülürse hayattaki olumlu değişikliklerdir
 4. Diabet Nedir?

  Diabet Nedir?

  Diabet Nedir ? Diabet, pankreasın yeterli insülin üretmemesi ya da üretilen, insülinin görevini yapamaması sonucunda, besinlerle vücuda alınanan glukozun kullanılamaması ve kan şekerinin hızla yükselmesi olarak bilinen hastalık tablosudur. Diabet, tüm dünyada ve ülkemizde her yaş, cins ve ırktan milyonlarca kişiyi etkileyen çok sık görülen bir durumdur. 40 yaşın üzerinde, aşırı kilolu veya...
 5. Sorularla Diabet

  Sorularla Diabet

  Diyabet yenilenen teknoloji ve tıbbın imkanlarıyla korkulacak bir hastalık olmaktan çıktı.Evde kan şekeri ölçümü yaparak , düzenli insülin kullanarak ve tabi ki diyetimize dikkat ederek diyabeti kontrol altına alabiliriz. Sorularla Diabet Kan şekerin etkileyen faktörler nelerdir? Kan şekerini etkileyen bir çok etmen vardır. Başta beslenme, besinlere uygulanan işlemler ve pişirme...

Sayfayı Paylaş