1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Diş protezi nasıl temzilenir?

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Herhangi bir sebeple kaybedilen dişin veya dişlerin yerine, bu eksikliği gidermek için diş protezleri(takma dişler) kullanılır. Diş protezlerinin temizliği en az kendi dişlerimizin temizliği kadar önemlidir. Temizliğine önem verilmeyen diş protezleri ağız enfeksiyonlarına, ağız kokusuna ve diş eti çekilmelerine yol açabilir.

  Diş protezleri sabit, hareketli, parsiyel (kısmi), hassas ve total gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Total protezler, tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda yapılan damaklı protezlerdir ve istendiğinde ağız dışına çıkartılabilirler. Sabit protezlere göre daha fazla kirletici etkiye maruz kaldıkları için bu yazımızda total protezlerin temizliğinden bahsedeceğiz.


  < Konu Resmi..>

  Diş Protezi Temizliği ve Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar  Yemeklerden sonra ve yatmadan önce protez mutlaka temizlenmelidir.


  Diş proteziniz temizleme esnasında kayganlaşacak ve onu tutmanız zorlaşacaktır. Protezinizi temizlemeye başlamadan önce protezin sert zemine düşüp kırılmasını önlemek için önlem alın. Bunu lavaboya yumuşak bir madde koyarak, lavaboyu suyla doldurarak veya su dolu bir kap koyarak gerçekleştirebilirsiniz.


  Öncelikle bol su ile yıkayarak besin artıklarını protezden uzaklaştırın.


  Çok sert olmayan bir diş fırçasıyla protezinizin her tarafını, damak da dahil olmaz üzere, detaylı bir şekilde fırçalayın. Fırçalama esnasında protezi temizlemek için el sabunu ya da protezler için üretilmiş bir diş macunu kullanabilirsiniz.  Protez temizliği için fırçalamak temeldir. Ancak fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda, bakteri üremesini engellemek ve genel temizliği sağlamak için, diş protezleri için üretilmiş kimyasal temizleyiciler ve solüsyonlar kullanılabilir. Bu ürünleri kullanırken mutlaka üretici firmanın talimatlarına dikkat edilmelidir.


  Farklı amaçlar için üretilmiş temizlik malzemeleri protez temizliğinde kullanılmamalıdır. Deterjan gibi ürünler protezinizin yapısına zarar verebileceği gibi sağlığınız için de sakıncalı olabilir.


  Protez temizliğinde aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Bu tozlar protezinizi çizer ve leke oluşumlarına denen olur.


  Protez temizlendikten sonra ağızdaki yumuşak doku ve eğer varsa dişler de temizlenmelidir. Temiz protez kirli ağıza takılmamalıdır.


  Protezler çıkartıldıktan sonra dışarıda değil, mikrop üremesini engellemek için su dolu bir kapta bekletilmelidir.


  Sabit protezlerin temizliğinde ise fırçalamanın haricinde diş arası fırçası ve diş ipi kullanılmasına özen gösterilmelidir.


   
Diş protezi nasıl temzilenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler?

  Diş çürüğü nasıl ilerler? Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir. Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin...
 2. Diş Protezleri

  Diş Protezleri

  Hareketli protez taşıyıcısı iseniz (parsiyel protez veya total protez), protezlerinizi yemekler sonrasında iyice protez fırçası ve dişmacunu ile temizlemelisiniz. Gece protezinizi su dolu bir kapta muhafaza ediniz. Protezinizin uyumu iyi değilse dişetiniz üzerinde vuruklar oluşabilir; bu vuruklar ışınlanmış bir bölgede ciddi enfeksiyonlara yolaçabilir. Böyle bir durumla karşılaşmadan önce...
 3. Protez dişlerin bakımı nasıl olmalıdır?

  Protez dişlerin bakımı nasıl olmalıdır?

  Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır. Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma...
 4. Bağırsakları temizleyen kürler

  Bağırsakları temizleyen kürler

  Kolonlar yiyeceklerdeki su, tuz, vitamin ve besinin hazmını sağlayan sindirim sisteminin en önemli elemanıdır. Yiyecekler bağırsakta sindirilir ve ardından kolonlarda hazmedilerek içeriğinden vücuda alınması gerekenler emilir. Ancak bu işlem düzgün ilerlemediğinde şu belirtiler gözlemlenebilir: – Baş ağrısı – Şişkinlik – Kabızlık – Bağırsakta gaz birikimi – Kilo alma – Enerji düşüklüğü –...
 5. Protez diş yaptıranlar yardımcı olabilir mi????

  Protez diş yaptıranlar yardımcı olabilir mi????

  Arkadaşlar merhaba. Zamanında inci gibi dişlerim vardı. Doğumdan sonra güzelim dişlerim birer birer çürümeye başladılar. Dikkat çekici dişlerimden eser kalmadı. Daha 25 yaşındayım. 4 adet protez diş yaptırdım. Genel olarak görünümleri estetik ve doğal. Dişçi koltuğundan katlığımdan beri ağlıyorum. Sinirlerim çok bozuldu. Nasıl alışacağım ben bu yeni dişlere? Protez diş kullanan arkadaşlar...

Sayfayı Paylaş