1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Dünya Bankası Türkiye’yi özelleştirmede başarılı buldu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Dünya Bankası Türkiye’yi özelleştirmede başarılı buldu

  Dünya Bankası, İkinci Rekabetçilik ve İstihdam Sektörü Geliştirme Politika Kredisi’ne ilişkin raporunda, özelleştirme işlemlerini değerlendirdi.
  Raporda, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının özelleştirme işlemlerini şeffaf, açık ve rekabetçi bir ortamda gerçekleştirdiği ve başarılı sonuçlar elde ettiği belirtildi.

  Edinilen bilgiye göre, 13 Kasım 2008 tarihli Dünya Bankası tarafından hazırlanan söz konusu raporda, Birinci Rekabetçilik ve İstihdam Sektörü Geliştirme Politika Kredisi çerçevesinde, 2005 ve 2006 yılları arasında yapılan özelleştirme işlemlerinden satış değerlerine göre 20 şirket seçildi ve gözden geçirildi.


  İNCELENEN KRİTERLER Seçilen 20 şirketin, "hisselerinin mi, varlıklarının mı satışının yapılması, satış yönteminin ne olduğu, satış için uygulanan ihale yönteminin ne olduğu, ihalenin şeffaf, rekabetçi ve başarılı olup olmadığı, adil olup olmadığı" incelendi.
  Dünya Bankası tarafından yapılan gözden geçirme neticesinde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının özelleştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde profesyonel yaklaşım sergilediği ifade edildi.

  Raporda, özelleştirilecek şirket için en uygun satış yönteminin uygulandığı, ihale ilanlarının duyurulması neticesinde, yerli ve yabancı yatırımcıların katılımlarının sağlanması ile açık, şeffaf ve rekabetçi ihalelerin yapıldığı vurgulandı.

  Dünya Bankası ve Hükümet İkinci Rekabetçilik ve İstihdam Sektörü Geliştirme Politika Kredisi çerçevesinde, Haziran 2007-Haziran 2008 döneminin de benzer bir uygulama yapılarak gözden geçirilmesinde anlaştı ve yine satış değerlerine göre 10 şirket dikkate alındı.
  Raporda, bu şirketlerin toplam satış rakamının dönem içerisinde yapılan özelleştirmelerin yüzde 99,9’una tekabül ettiği belirlendi.
  Dünya Bankası raporunda, yapılan incelemeler neticesinde, ÖİB’nin özelleştirme işlemlerini şeffaf, açık ve rekabetçi bir ortamda gerçekleştirdiği ve bunun neticesinde başarılı sonuçlar elde ettiği değerlendirmesinde bulunuldu.   
Dünya Bankası Türkiye’yi özelleştirmede başarılı buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünyanın en güçlü başarılı işkadını!

  Dünyanın en güçlü başarılı işkadını!

  Fortune dergisi 2004 yılının iş dünyasındaki en güçlü kadınlarını belirledi. Derginin yaptığı araştırma sonucu en güçlü işkadını, internette bir açık artırma sitesi olan e-bay''in başkan ve CEO''su Meg Whitman olarak belirlendi. Whitman, derginin 1998 yılından beri oluşturduğu listenin son altı yıldır istisnasız olarak birinci sırasına oturan Hewlett Packard''ın CEO''su Carly Fiorina''yı da...
 2. Dünya Bankası: Türkiye küresel fırtınayı atlatır

  Dünya Bankası: Türkiye küresel fırtınayı atlatır

  Dünya Bankası, Türkiye’nin 2008 yılından sonra büyüme trendini yeniden yakalayacağı tahmininde bulunurken, yüksek cari işlemler açığı sorununun ise devam edeceğini öngördü. Dünya Bankası’nın geneleneksel Küresel Kalkınma ve Finans Raporu’nda, Türkiye’nin son yıllarda güçlendirdiği alt yapısı sayesinde, küresel finans fırtınasını atlatabilmesi olası bir gelişme olarak görüldü. 2008 yılından...
 3. Dünyanın En Büyük Böceği Bulundu

  Dünyanın En Büyük Böceği Bulundu

  Endonezya'nın Borneo adasında dünyanın en büyük böceği bulundu. İngiliz bilim adamları, Endonezyalı bir köylü tarafından bulunan böceğin 56,6 cm olduğunu belirttiler. Neredeyse bir insan kolu uzunluğundaki böcek, daha önceki rekorun sahibi, Malezya'da bulunan ve "P. serratipes" adı verilen böcekten daha uzun. Sadece gövdesi 35,7 cm gelen böcek, bacakları olmadan, "P....
 4. Sırlarla dolu kayıp dünya bulundu

  Sırlarla dolu kayıp dünya bulundu

  Sivri dişli kurbağalar, kedi büyüklüğünde dev fareler... Ve dahası... İnsan eli değmemeiş bir dünya keşfedildi... Bilim adamları, Okyanusya'daki Papua Yeni Gine'nin dağlık arazisinde, sivri dişli kurbağaların ve kedi büyüklüğünde dev farelerin yaşadığı, insan eli değmemiş bir bölge keşfetti. Britanya yayın kuruluşu BBC'ye...
 5. dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu

  dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu

  dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu ? merhaba size bir sorum olacak dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu ?

Sayfayı Paylaş