1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İzmir Limanı özelleştirmesine Danıştay'dan veto

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TCDD'ye ait İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihale ile ihaleyi sonuçlandıran Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu.
  Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan ihalede en yüksek teklifi milyar 275 milyon dolarla Global-Hutchison-EİB ortak girişim grubu vermişti.
  Liman-İş Sendikası ve Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı'nın, TCDD Genel Müdürlüğüne ait İzmir Limanının 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla 3 Mayıs 2007'de yapılan ihale ile söz konusu ihalenin onaylanmasına ilişkin 3 Temmuz 2007 tarihli ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da iki ayrı dava açmıştı.
  Danıştay 13. Dairesi, iki ayrı davada da söz konusu ihale ve ÖYK karının yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetmişti.
  Davacı Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı, Dairenin bu kararına itirazı üzerine dosyaları görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazları kabul etti ve dava konusu işlemlerin yürütmesini durdurdu.


  İzmir Limanı ihalesini alan konsorsiyum içinde yer alan EİB Liman Hizmetleri AŞ (LİMAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, ihalenin yürütmesinin durdurulması yönündeki kararının özelleştirme sürecini uzatacağını belirtti.
  Eröcal, şöyle konuştu:
  “Şimdi esastan inceleme yapılacak, esası bekleyeceğiz. Daha önce liman özelleştirmesi olarak Mersin'de de yapılmış bir uygulama var. Yargıyı herhangi bir şekilde eleştiremeyiz. Yargı değerlendirmesini yapacak, esas hakkında kararını verecektir. Yargı kararına saygılıyız.
  Bu karar, muhakkak ki süreci uzatabilecek bir gelişmedir. Yürütmenin durdurulması kararı, en azından esas hakkında karar verilinceye kadar devir ve teslim işlemini önler, geciktirici etkisi olacaktır. Bu yönde bir karar çıkmasaydı devir işleminin Mart ayında olmasını bekliyorduk. Bundan sonraki süreçte yargının işleyiş hızıyla ilgili bir yorumda bulunmak istemiyorum.”


  GLOBAL: BU BİR ARA KARAR
  Global Yatırım Holding'ten yapılan açıklamada ise, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin olarak, yürütmenin durdurulması konusunda verilen kararların 'ara karar' niteliğinde olduğunu savunarak, bundan sonraki süreçte Danıştay 13. Dairesinin davanın esasını inceleyerek karara bağlayacağını kaydetti.
  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Danıştay 13. Dairesinin verdiği karara yapılan itirazları değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Türk İdari Yargı Sisteminde yürütmenin durdurulması konusunda verilen kararlar 'ara karar' niteliğinde olup bundan sonraki süreçte Danıştay 13. Dairesi davanın esasını inceleyerek karara bağlayacaktır.


  İzmir Limanının özelleştirilme süreci Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının öngördüğü şekilde devam etmektedir.”


  İHRACATIN ÜÇTE BİRİ İZMİR LİMANI’NDAN
  İzmir Limanı, bölge ihracatının yüzde 90’ını, Türkiye ihracatının da yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor. Ancak yatırım yapılmadığı için limana büyük gemiler yanaşamıyor. ÖİB bu nedenle ihale şartnamesine yatırım şartı koymuştu.  Hürriyet
   
İzmir Limanı özelleştirmesine Danıştay'dan veto konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Liman

  Liman

  Korku ve şiddetten emin olmaya, rızık ve teşebbüse, sakin ve huzurlu hayata delalet eder.Rüyasında liman gören kimse, gelecekte çok mutluluk verecek haberler alınacak demektir. Rüyasında liman gören kimse, gelecekte çok mutluluk verecek haberler alınacak demektir. Rahat, huzur, dertlerden, sıkıntıdan kurtuluştur. Rüyada liman görmek, yolculukla yorumlanir. Bu yolculuk sonunda büyük kazanca ve...
 2. Veto

  Veto

  Rüyada size teklif edilen bir fikre karsi onu veto ederek istemediginizi göstermek, güveninizin yerinde ve karakterinizin ise saglam oldugunu gösterir. Bu vetonuz size hayatinizda büyük bir inançlilik ve güven de kazandiracaktir. Çünkü sonunda sizin ileri sürdügünüz tezin dogru ve veto ettiginiz fikrin ise tamamen yersiz oldugunu gösterecektir.
 3. Özelleştirme mağdurları

  Özelleştirme mağdurları

  özelleştirme mağdurları resmi web sitesi Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, özelleştirme uygulamaları sonucu başka kurumlara kaydırılarak geçici personel statüsünde istihdam edilen personel sayısının 14 bin 591 olduğunu bildirdi. Bu kapsamda en fazla personeli 7 bin 863 ile Milli Eğitim Bakanlığı istihdam etti. MEB’i 2 bin 379’la Adalet Bakanlığı izledi. Devlet Bakanı Başesgioğlu, CHP Genel...
 4. Adriana Lima

  Adriana Lima

  adriana lima adriana lıma
 5. Danıştay'dan sigortalıya müjde

  Danıştay'dan sigortalıya müjde

  Ayakta tedavide muayene için özel sağlık kurumlarına başvuran hastalardan katılım payı alınması iptal edildi. Türkiye Sağlık İşletmeleri Derneği, tebliğin 6.1. maddesinin 1. fıkrasındaki katılım payı alınmasına ilişkin kısmının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı. Davayla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Danıştay 10. Dairesi, tebliğin ayakta tedavide hekim ve...

Sayfayı Paylaş