1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Elektrikli ve Elektronik Araçlar

  Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  elektrik araçları elektrikle çalışan araçlar nelerdir elektronik araçlar elektronik nelerdir elektrikle çalışan aletler Elektrikli ve Elektronik Araçları Seçerken ve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Araçların Seçiminde Dikkat Edilecek Faktörler:

  Kullanma kolaylığı: Bazı araçları kullanarak yapılan işten daha iyi sonuç alınmasına rağmen bu araçların kullanılmaya hazırlanmaları, parçalarının birbirine takılması, temizlenmesi ve bakımı fazla zaman ve enerji tüketimini gerektirir ki, bu gibi araçları satın almayınız.
  Temizleme kolaylığı: Araçların temizlenmesi kolay olmalıdır. Yapımında kullanılan malzemenin kolay temizlenebilir olması, kir tutacak girinti ve çıkıntılarının fazla olmaması ve özellikle mutfakta kullanılacak araçların yıkanmasının kolay olması gerekir.
  Garantisinin olması: Bir araç satın alınırken dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de garanti belgesinin olup olmadığıdır. Araç alınırken ne tür garantiler verildiği ve garantinin süresi incelenmelidir. Ayrıca tanınmış ve güvenilir bir üretici tarafından yapılmış olması ve aracın güvenilir bir firmadan alınması önemli bir faktördür. Tüketicinin sorumluluğu ise, araçla birlikte verilen kullanma kılavuzunda yer alan tavsiyeleri dikkatle uygulamak ve aracı hangi amaç için yapılmışsa o iş için kullanmak, üretici tarafından yapılan açıklamalara uygun olarak bakımını yapmaktır. Bunlara dikkat ettiğinizde gerekli onarım ve bakım işlemi de kendiliğinden aşılmış olur.
  Yedek parça: Bir araç satın alırken yedek parçasının piyasada bulunup bulunmadığını da kontrol ediniz ve yedek parçası kolaylıkla bulunamayacak araçları satın almayınız.
  Emniyetli olma: Özellikle elektrikli ısıtıcı ve soğutucu araçlarda üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu aracın emniyetli olmasıdır. Bu tür araçlar üzerinde TSE damgası bulunması aracın seçiminde bir tercih sebebi olmalıdır.
  Fiyat: Bugün piyasada aynı işlemi yapan çok sayıda araç vardır. Bunlar; fiyat ve özellik bakımından çeşitlilik gösterir. Aracın ilaveleri arttıkça fiyatı da yükselir. Aynı işi yapan çeşitli araçların özellik ve fiyatlarını dikkatlice kontrol ediniz. Çünkü kullanılmayacak bir özelliği için bir araca fazla fiyat ödemek akılcı bir davranış değildir.
  Bakım ve onarım: Elektrikli ve elektronik araçlar için yapılan harcamalar aracın satın alındığı gün sona ermez. Bütün araçların zaman zaman onarılmaları ve belirli bir süre sonunda yerine yenilerinin alınması gerekir. Bu bakımdan sağlam araç almak kadar, aracın nasıl kullanılacağını bilmek de onun ömrünü arttıracağından, satın alma prensiplerinin yanı sıra, aracın bakım ve kullanımını da bilmek gerekir. Bunun için de araçla birlikte verilen tanıtım kitapçığını dikkatle okuyunuz.
  Arıza ve tamir: Yeni aldığınız elektrikli/elektronik bir araç çalışmazsa, öncelikle kullanma talimatına uygun olarak kurup kurmadığınızı yeniden gözden geçiriniz, şayet emin değilseniz yetkili servise müracaat ediniz. Eğer, araç garanti süresi içinde arızalanırsa, yetkili servis tarafından ücretsiz tamir ve bakımını yaptırma hakkına sahipsiniz. Bunun için sizden parça parası, işçilik ve nakliye gibi herhangi bir ücret talep edilemez. Tamirin en geç otuz iş gününde yapılması gerekir. Azami tamir süresinin geçirilmesi, aynı arızanın garanti süresi içinde ikiden fazla ortaya çıkması veya yine garanti süresi içinde değişik yerlerden dört defadan fazla arızalanması durumunda aracın bir başkasıyla değiştirilmesini talep etme hakkınız olduğunu unutmayınız.

  Araçları satın almadan önce;
  Elektrikli ve elektronik araçlar, teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli gelişmekte ve her geçen gün piyasaya yeni teknolojilere dayalı ürünler sunulmaktadır. Bu nedenle aynı işi gören farklı marka ve çeşitteki araçları inceleyiniz, satın alınacak araç hakkında bilgi toplayınız. Bunun için en doğru yol bütün piyasayı gezip, mevcut araçları incelemek, hangisinin ihtiyaca uygun olduğunu anlamaktır. İhtiyacınızı karşılamayan bir araç işinize yaramayacağı gibi ihtiyacınızdan fazla özelliklere sahip olan bir araç için ödenen fazla para da kayıptır.
  Aracın işleyiş tarzını, fiyatını, büyüklüğünü, sağladığı kolaylıkları, sağlamlığını ve dayanıklılık süresini inceleyiniz. Ayrıca bu aracı kullanan çeşitli kişilere sormak ve bir fikir edinmekte de yarar vardır.
  Aracın servis kolaylıkları, fiyatı, eve yerleştirmek için harcanacak para miktarını satıcıdan öğreniniz.

  Ev araçlarını satın alırken;
  1- Aracın emniyetli olup olmadığını
  2- Satın almaktaki gayeye uygun olup olmadığını
  3- Aracın kullanılma kolaylığını
  4- Aracın evde kaplayacağı alanı
  5- Aracın bakım ve temizliğini
  6- Aracın modelini
  7- Aracın dayanıklılığını
  8- Servis kolaylığını (bakım ve servis hizmeti)
  9- İmal eden veya satan firmanın güvenilir olup olmamasını
  10- Elektrikle çalışan küçük araçları satın almadan önce çalışıp çalışmadığını
  11- Araca gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, ilave parçaları varsa gerekli olup olmadığını
  12- Araca verilen garanti süresini KONTROL EDİNİZ
  ve aracı bu hususlara dikkat ederek alınız.

  Alışveriş sırasında bir sorunla karşılaşmanız durumunda aşağıdaki kurumlara başvurabilirsiniz.
  1- Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri: 80 il merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde faaliyettedir.
  2- İllerde Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri
  3- T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı. Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü
  4- Tüketici sorunlarına bakmakla görevli Asliye Hukuk veya Ticaret Mahkemeleri
  5- Tüketicinin korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek veya vakıflar
   
Elektrikli ve Elektronik Araçlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri

  Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri

  Photoshop Araç Kutusu (Toolbox) Photoshop'u kullanmak için öncelikle Asagıda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz. Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden, Window>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz). Araç Kutusu, yandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir. Gizli...
 2. Elektronik İmza Ve İmzalama Usulü

  Elektronik İmza Ve İmzalama Usulü

  - Elektronik İmza Nedir? E-imzanın en basit tanımı elektronik ortamda yapılan sözleşmelere onay vermektir. Kâğıda atılan imza nasıl ki şekil olarak ve çizgi karakteri olarak bizi temsil ediyorsa ve altına atıldığı belgeyi onaylamak anlamına geliyorsa, elektronik imza da aynı görevi elektronik ortamda devralmıştır. E-sözleşmeleri kendi kimliğimizle imzalamanın pek çok yolu vardır; imzayı...
 3. şüphe dizisinin araç ve takı ayrıcalığı

  şüphe dizisinin araç ve takı ayrıcalığı

  şüphe dizisi arabaları Dizinin, hepsi birbirinden çarpıcı olan konsept fotoğraflarında da yönetmen Abdullah Oğuz’un imzası var Araç konusunda ise; "Şüphe"deki Jaguar sadece 3 kişide var Kanal D'nin "Yaprak Dökümü"nün yerine yayınladığı yeni dizisi "şüphe" zengin prodüksiyonuyla dikkatleri üzerine çekiyor. D Productions imzalı dizide kullanılan gerçek...
 4. Haberleşme Araçları Hangileridir ve etkinlikleri

  Haberleşme Araçları Hangileridir ve etkinlikleri

  Haberleşme Araçları Nelerdir Haberleşme araçlarıyla ilgili etkinlik Haberleşme araçlarıyla ilgili etkinlikleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda haberleşme araçalrı hakkında merak edieln tüm bilgileri aktarıyor ve haberleşme araçlarıyla ilgili etkinlikler hakkında da bilgiler sunuyor ve haberleşme araçlarıyla ilgili etkinliklerin resimlerini paylaşıyoruz. Haberleşme Araçları;...
 5. Ev hapsi ve elektronik kelepçe dönemi başlıyor

  Ev hapsi ve elektronik kelepçe dönemi başlıyor

  Ev hapsi ve elektronik kelepçe dönemi başlıyor Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan denetimli serbestlik düzenlemesi, cezaevlerindeki hükümlülerin altıda birinin dışarıya çıkmasını sağlayacak. Düzenlemeye göre, 1 yıldan az cezası kalan, açık cezaevinde bulunan hükümlüler serbest bırakılacak. Bu hükümlüler, konut hapsi, belli bir kent ya da bölgede yaşama, belli bölgelere girememe gibi...

Sayfayı Paylaş