1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  En kuvvetli antioksidanlardan biri: Üzüm

  Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Üzüm, kabuğu, içi ve çekirdeğiyle komple yararlı bir meyve. En önemli yararlarının başında ise, vücuda en fazla zarar veren serbest radikallerle mücadele eden antioksidan özelliğiyle biliniyor.
  Üzüm belki de çok amaçlı kullanılan meyvelerden en önemlisi. Çünkü taze taze ya da kurutup kış aylarında çerez niyetine yenebiliyor, suyu sıkılıp içilebiliyor. Bir diğer örnek, geleneksel Osmanlı Mutfağı'nın önemli yemeklerinden biri sayılan hoşaf yaparak tüketebiliyoruz. Devam edersek, meyvesinden sirke ve pekmez yapılabiliyor. Hatta pestil ve ceviz sucuğu hazırlanabiliyor. Atlanmaması gereken bir diğer tüketiliş biçimi ise, türlü çeşitleriyle yapılan birbirinden lezzetli şaraplar. Bunların dışında asma yaprağının saramurasını yapıp, daha sonra o yaprakları pirinçle hazırlanan bir harç ile sararak Türk Mutfağı'nın vazgeçilmez ve en makbul yemeklerinden biri olan yaprak sarması yapıyoruz.
  Yararlarını sıralamadan önce tarihine bakarsak, üzüm, tam anlamıyla Anadolu'yu temsil eden bir meyve. Çünkü kökleri Anadolu'ya uzanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bağcılık, M.Ö. 2000 yıllarında da yapılıyormuş. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Babiller'in Asma Bahçeleri'ni de bilmeyen yoktur.
  Üzümü en basit şekilde, beyaz ve siyah üzüm olarak sınıflandırabiliriz. Ayrıca kabuğunun kalınlığına, kokusuna, çekirdekli ve çekirdeksiz oluşuna göre de ayırabiliriz.
  Üzümün ve çekirdeğinin yararları:
  - Çekirdeği çok güçlü bir antiokasidandır.
  - Serbest radikallere karşı savaşmasının yanı sıra sigara, alkol gibi maddelerin vücudumuzda yapmış olduğu kötü ekiyi azaltır.
  - Kan yaparak kansızlığı önler.

  - Kanı temizler. - Yaşlanma etkilerini azaltır.
  - Cilde iyi gelir. Bu nedenle bugün piyasada olan birçok kremin içeriğinde üzüm yer alır.
  - Beyin hücrelerini besler.
  - Kanserin oluşumunu önler.
  - Böbrek ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır.
  - Kalp krizi riskini azaltır.
  - Kötü kolesterolle mücadele ederek kalp damarlarını tıkanmasını önler.
  - İçerdiği yüksek oradaki potasyum, ödem azaltıcı özelliğinden dolayı yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur.
  - Üzümün içindeki antioksidanlar, romatizmanın oluşmasında büyük rol oynayan enzimleri nötralize ederek bu hastalığının oluşmasının engellenmesinde yardımcı olur.
  KIRMIZI ŞARAP
  Kırmızı şarabın içerdiği antioksidanlar kalp-damar hastalıkları ve kanser türlerinin oluşmasının önlenmesinde yardımcıdır. Eski Yunanlı filozof az içilen kırmız şarap ilaç gibidir:
  - Hastaları iyileştirir,
  - Yaşlıları gençleştirir demiş.
  Az kelimesi kadınların günlük bir, erkeklerin iki kadeh şarap içmeleri anlamına geliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar kırmızı şarabın faydalarını şu şekilde özetlemektedir.
  1- Şarabın içindeki antioksidanlar kanın akışkanlığı artırarak pıhtılaşmayı önler. Böylece kalp krizinin önlenmesinde yardımcı olmaktadır.
  2- Şarap faydalı kolesterolün yükselmesine yardımcı olarak, zararlı kolesterolün düşmesine neden olmaktadır.
  3- Zararlı kolesterol serbest radikaller tarafından okside olmadıkça damar çeperine yapışmaz ve damar sertliği oluşmaz. Kırmızı şaraptaki antioksidanlar zararlı kolesterolün okside olmasına yardımcı olarak damar sertliğinin önlemesinde rol oynamaktadır.
  Şeker hastaları az yemeli!
  Bilindiği gibi üzüm, şeker oranı çok yüksek bir meyve olduğu için şeker hastalarının doktorlarına danışarak yemelerini tavsiye ediyoruz. Birçok meyveye göre çok yüksek oranda şeker içerdiği için, aniden kan şekerinin hızla yükselmesine neden olabiliyor.
  100 gr. üzümde (taze)
  Kalori 73 kcal.
  Protein 0,7 gr.
  Yağ 0,3 gr.
  Karbonhidrat 16,9 gr.
  Su 81,3 gr.
  Potasyum 183 mgr.
  Kalsiyum 15 mgr.
  Fosfor 20 mgr.
  A vitamini 5 mgr.
  B vitamini 0,08 mgr.
  C vitamini 4 mgr.
  100 gr. kuru üzümde
  Kalori 269 kcal.
  Protein 2,3 gr.
  Yağ 0,5 gr.
  Karbonhidrat 64 gr.
  Su 24,2 gr.
  Sodyum 144 mgr.
  Potasyum 630 mgr.
  Kalsiyum 31 mgr.
  Fosfor 100 mgr.
  Magnezyum 65 mgr.
  Demir 2,7 mgr.
  A vitamini 15 microgram.
  B vitamini 0,2 mgr.
  C vitamini 1 mgr.
  100 gr. üzüm suyunda (sıkma)
  Kalori 69 kcal.
  Protein 0,2 gr.
  Yağ -
  Karbonhidrat 17,1 gr.
  Su 82,5 gr.
  Potasyum 132 mgr.
  Kalsiyum 12 mgr.
  Fosfor 12 mgr.
  A vitamini -
  B vitamini 0,06 mgr.
  C vitamini 1 mgr.

  kaynak:hürriyet sağlık


   
En kuvvetli antioksidanlardan biri: Üzüm konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bir salkım üzümün faydaları

  bir salkım üzümün faydaları

  üzümün faydaları üzüm faydaları uzumun faydalari üzümün faydalari yeşil Kanser oluşumunu önleyen, kalp krizi riskini azaltan üzüm, güneş ışınları, stres ve sigara nedeniyle bozulan cildin güçlenmesini de sağlıyor. İşte üzümün faydaları. Bir kilogram üzümün, içerdiği besin değerleri açısından, 1.150 litre süte, 390 gram ete ya da 1.2 kilogram patatese eşdeğer olduğu belirtildi. Kanser...
 2. Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız

  Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız

  sümkürmek zararlı mıdır sümkürmek sümkürmenin zararları burun sümkürmenin zararları sümkürürken kulak Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur. Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir....
 3. üzüntü

  üzüntü

  Her çeşit üzüntü sevince ve sevinç vesilesi olacak gelişmelere; Üzüntülü olduğunu görmek günahlarının affedilmesine, Üzüntü bazen aşka delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Sıkıntı, Tasa.)Rüyada üzüntü, dert, keder tam tersi olarak neşe ve göz aydınıdır. Rüyada üzüntülü olmak, günahlarinin affina isarettir.Rüyada üzüntü, aska isarettir. Rüyada üzüntülü oldugunu gören kimse, aska mübtela olur ve...
 4. TEmiz ve canlı bir cilt için üzüm sütü deneyin melekler

  TEmiz ve canlı bir cilt için üzüm sütü deneyin melekler

  doğal cilt temizleme yöntemleri canlı bir cilt için üzüm sütünün faydaları Yediğimiz içtiğimiz her besinin, hayatımızda bir ya da birden çok faydası vardır Melek'lerim. Lakin biz bu yazımızda cilt bakımı konularımıza bir yenisini daha eklemek istediğimiz için, temiz ve canlı bir cilt için ne yapmak gerekir diye araştırdık, sizlerede üzüm sütünün faydaları hakkında bilgiler topladık...
 5. Dikkat! Kuvvetli Yağışlar Geliyor!

  Dikkat! Kuvvetli Yağışlar Geliyor!

  kuvvetli yağış, yağış geliyor, eylül 2013 hava durumu Sevgili melekler, kavurucu geçen sıcakların ardından artık yağış geliyor. Meteorolojinin verdiği bilgiye göre yurdun pek çok kesiminde gökgürültülü sağanak yağışlar görülecek ve sıcaklıklar düşecek. İşte detaylar... Yağışlar yurdun kuzey ve zamanla iç kesimlerinde parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, İç...

Sayfayı Paylaş