1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Eşim evi terk etti. Boşanma davası açabilir miyim?

  Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  eşim evi terk etti boşanma davası açabilir miyim,terk eden eşe boşanma davası açılır mı,terk eden eşe ne zaman boşanma davası açılır,eşim beni terk etti ne yapmalıyım,terk eden eş için hukusal süre nasıl işler, < Konu Resmi..>  Eşinize dön çağrısı yapın.Ama 4 aylık süre geçmesi ile bu dön çağrısını yapın. Siz dön çağrısını yaptığınızda 2 aylık süre içinde geri dönmezse de kusurlu kendisi olur ve terk sebebi ile boşanma davası açma hakkına sahip olursunuz.

  Diğer türlü şiddetli geçimsizlik ile boşanma davası açarsanız geçimsizliğinizi ispatlamanız ve geçimsizliğinizin ana sebeplerini belirttiğiniz iddialarınızı ispatlamanız gerek. Şahitlerle. Tabi bu arada eşiniz hem kendisi hemde çocuk için nafaka talep edecektir. Etmese bile hakim çocuk için muhakkak nafaka bağlayacaktır.
  TERK : (Mutlak Boşanma Nedenidir)
  "MADDE 164 Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.
  Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz."

  Terk mutlak boşanma nedenidir. Yani terk durumu ispatlandığında, kanunun aradığı şartlar oluşmuşsa hakim tarafından boşanmaya hükmedilmesi gerekir.

  SARTLARI :
  1. Eşlerden birinin geçerli bir sebep olmaksızın ve evlilik birliğini devam ettirmeme kastı ile evi terketmesi (evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla terk veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmeme )
  2. Terk durumunun 6 ay sürmüş ve devam etmekte olması (Bu ayrılık kesintisiz olmalıdır, kısa süreli bir araya gelme durumu bile terk sebebi ile boşanma için engel oluşturabilir.)
  3. Terk zamanından sonraki 4. ayın doldurulması ile terk eden eşe hakim tarafından ihtar yapılmış olması
  4. İhtardan sonra 2 aylık süre geçmesi ve bu süre içerisinde ortak eve dönmeme (süre ihtarın eşe tebliğ edildiği günden itibaren işlemeye başlar. Ancak eğer yol giderleri, terkeden eşe ihtar sonrasında ulaşmış veya giderlerin alınmasından kaçınılmışsa sürenin işlemeye başlayacağı tarih bu tarih olarak esas alınacaktır.) Terk sebebi ile boşanmada ihtardan sonraki ikinci ayın bitimi ile başlayan dava açma süresi çok fazla geçirilmemelidir, makul bir süre içerisinde dava açılmalıdır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2014
Eşim evi terk etti. Boşanma davası açabilir miyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aldatılan eş üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ?

  Aldatılan eş üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ?

  aldatılan eş ile üçüncü kişi arasındaki ilişki,aldatılan eşin üçüncü kişiye dava açması,aldatılan eşin dava açması,aldatılma nedeniyle tazminat davası,aldatılma ve tazminat davası hakkında bilgiler Evet açabilir . Aldatan eşin ilişkide bulunduğu üçüncü kişiye manevi tazminat davası açma koşulları şunlardır : 1)Aldatan eş ile üçüncü kişi arasında fiziksel veya duygusal bir ilişki...
 2. Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

  Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

  eşim çocuklarımızı dövüyor boşanma davası açabilir miyim,çocuklarını döven bir eşe boşanma davası açılır mı,çocuklarımın şahitliği olursa dayak yediklerini söylerlerse hakim bizi boşar mı,çocuklarım dayak yiyiyor eşime dava açabilir miyim, Eşinizin çocuklarınıza şiddet uygulaması boşanma sebebi teşkil eder. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanarak boşanma davası...
 3. Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

  Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

  devam eden boşanma davasında eşe manevi tazminat davası açılabilir mi,manevi tazminat davası nasıl açılır,eşime süren boşanma davası esnasında manevi tazminat açabilir miyim,eşimden manevi tazminat nasıl temin alırım, Manevi tazminat eşler arasında devam etmek de olan boşanma davası süresince ya da ayrıyetten açılabilen davadır. Genel olarak manevi tazminat zarar gören kişinin kişilik...
 4. Eşimi başkasıyla gördüm. Zina sebepli boşanma davası açabilir miyim?

  Eşimi başkasıyla gördüm. Zina sebepli boşanma davası açabilir miyim?

  eşimi başka birisiyle flört ederken gördüm,zina sebebine dayanarak boşanma davası açabilir miyim,eşimin yanında başka bir kadın vardı zina sebebiyle boşanabilir miyim,eşimin sevgilisi var zina gerekçeli boşanma davası açabilir miyim, Zinadan söz edebilmek için cinsel bir ilişkinin varlığı gereklidir. Cinsel ilişki içermeyen aşıkane davranışlar sadakatsizlik olsa bile tek başlarına zina...
 5. Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açabilir miyim?

  Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Dava Açabilir miyim?

  boşanma davam rededildi yeniden dava açma hakkım var mı,boşanma sebebim rededildi yeniden dava açmak istiyorum,boşanma davam red edildi yeniden dava açmam için nereye başvurmalıyım, Türk Medeni Kanununun madde 164 4. Fıkrasında konu olmuştur. Maddeye göre; ” Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak...

Sayfayı Paylaş