1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Eylül'de en yüksek getiri Borsa'dan

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Finansal yatırım araçları içinde Eylül ayında en yüksek reel getiri yüzde 6.6 ile Borsa'dan elde edildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının nominal ve reel reel getiri oranlarını açıkladı. TÜİK'in gün ağırlıklı ortalamalar bazında hesapladığı getirilere göre İMKB endeksi Eylül ayında nominal olarak yüzde 12.4 arttı. Nominal getiri oranı ÜFE ile indirgendiğinde Borsa'nın Eylül ayı reel getirisi yüzde 6.61, TÜFE'ye göre de yüzde 6.6 olarak bulundu.

  Geçen ay Borsa'dan sonra en yüksek getiri altından elde edildi. Geçen ay gün ağırlıklı ortalamalara göre yüzde 2.6 değerlenen külçe altın yatırımcısına TÜFE bazında yüzde 1.55, ÜFE bazında 1.56 reel getiri sağladı.

  Mevduattan aylık bazda yüzde 1.35 nominal faiz getirisi elde edilirken, reel getiri oranının TÜFE bazında yüzde 0.32, ÜFE bazında 0.33 olduğu belirlendi.


  DÖVİZ YATIRIMCISI ZARARDA
  Uzun süredir gerileyen kurlar nedeniyle döviz yatırımcısının yaşadığı zarar Eylül'de büyüdü. Gün ağırlıklı ortalamalara göre Eylül ayında dolar cari olarak yüzde 3.9, euro ise yüzde 2.1 geriledi. Enflasyonla indirgendiğinde dolardaki reel kaybın TÜFE bazında yüzde 4.88, ÜFE bazında yüzde 4.87 olduğu belirlendi. Euro yatırımcısı da TÜFE bazında yüzde 3.1 ve ÜFE bazında 3.09 reel zarar yaşadı.

  BORSA'NIN YILLIK REEL GETİRİSİ YÜZDE 30

  Borsa'nın son bir yıldaki reel getirisi yüzde 30'u aştı. Borsa endeksi son bir yılda yüzde gün ağırlıklı ortalamalara göre yüzde 36.9 oranında cari artış gösterdi. Borsa'nın bu dönemdeki reel getirisi ise TÜFE bazında yüzde 27.8, ÜFE bazında 30.36 düzeyinde gerçekleşti.

  Mevduat yatırımcısı, son bir yılda TÜFE bazında yüzde 9.09, ÜFE bazında yüzde 11.27 reel faiz getirisi elde etti.

  Dolar ise son bir yılda TÜFE bazında yüzde 20.37, ÜFE bazında yüzde 18.78 oranında reel kayba yol açtı. Euro yatırımcısı reel olarak TÜFE bazında yüzde 13.18, ÜFE bazında yüzde 11.45 zarar ederken, külçe altında da TÜFE bazında yüzde 5.71, ÜFE bazında yüzde 3.83 reel zarar yaşandı.

  12 AYLIK ORTALAMALARA GÖRE EN YÜKSEK GETİRİ MEVDUATTAN

  12 aylık ortalamalara göre ise en yüksek reel getiri mevduattan elde edildi. Son 12 ayın ortalamasında önceki 12 aylık dönemin ortalamasına göre mevduattan elde edilen nominal faiz getirisi yüzde 16.6 olarak belirlendi. Mevduatın enflasyonla indirgenerek bulunan reel getiri oranı da TÜFE bazında yüzde 6.80, ÜFE bazında yüzde 8.19 oldu.

  Borsa yatırımcısının 12 aylık ortalamalara göre reel kazancı TÜFE bazında yüzde 3.45, ÜFE bazında 4.79 olarak belirlendi.

  Anılan dönemlere göre dolar TÜFE bazında yüzde 10.88, ÜFE bazında yüzde 9.72; euro da yüzde 3.92 ve 2.67 oranlarında reel kayba yol açtı.

  Külçe altında da 12 aylık ortalamalara göre TÜFE bazında yüzde 1.73, ÜFE bazında yüzde 3.05 reel kayıp yaşandı.

  ANKA


   
Eylül'de en yüksek getiri Borsa'dan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Getİrİ

  Getİrİ

  Neyİn Getİrİ Bİzİ Nerelere SÜrÜkler Kadin Kokusu Derİne....
 2. dünyadaki en yüksek heykel

  dünyadaki en yüksek heykel

  CHRIST THE REDEEMER STATUE.....RIO DE JENAIRO.........BREZİLYA
 3. dünyanın en yüksek binası

  dünyanın en yüksek binası

  Burj Dubai..........900 m. yüksekliğinde, 2008 sonunda tamamlanacak.
 4. en yüksek ses hangisidir?

  en yüksek ses hangisidir?

  ses seviyeleri ve mekanlar Sesin seviyesini ölçmede kullanılan birim Desibel'dir ve kısaca dB olarak yazılır. İnsan kulağı inanılmaz şekilde hassas olduğundan bu dB ölçüsü de biraz tuhaftır. Kulağımız en hafif bir yaprak hışırtısından, jet motorunun yüksek sesine kadar her şeyi işitebilir. Halbuki jet motorunun sesi insanın işitebileceği yumuşak bir fısıldamadan bir trilyon kat daha...
 5. Dünyanın en yüksek şelalesi

  Dünyanın en yüksek şelalesi

  Venezuela'da, Canaima Ulusal Parkı'ndaki Angel şelalesi tam 979 metrelik yüksekliğiyle adeta dünyaya tepeden bakıyor... İşte 1 kilometre yükseklikten düşen, hatta rüzgarın da etkisiyle yere düşemeden buluta dönüşen suların muhteşem görüntüleri... [/ alıntı

Sayfayı Paylaş