gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  GEBELİK (hamilelik) TESTLERİ

  Konu, 'Gebelik testi - hesaplama' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  tüp bebekte gebelik testi ne kadarlık hamileyim tüp bebekte idrar testi bebek gebelik ikiz gebelikte beta hcg değerleri
  GEBELİK (hamilelik) TESTLERİ
  Gebelik rahim içinde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.
  Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.
  İdrar testleri:
  Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır. Hassas bir test idrarda gebeliğin en erken dönemlerindeki düşük seviyedeki ß-HCG'yi tanıyabilirken, hassas olmayan testler gebelik biraz daha ilerleyip idrardaki seviye yükseldiğinde, yani daha geç bir dönemde gebeliği tanıyabilirler. İdrar testlerinde "gebelik müspet" sonucu alındığında hata oranı oldukça düşüktür. Ancak "gebelik menfi" sonucu veren testin bir süre sonra tekrarlanması uygundur.
  Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir ("Hata" genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle varolan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).
  Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.
  Kan testi (beta HCG):
  İdrar testleri ß-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri ß-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.
  Kanda ß-HCG testi gebelik testi olarak kullanılmasının yanında dış gebelik, mol gebeliği, düşük gibi durumların tanısında da kullanılan oldukça değerli bir tanı aracıdır.

  ULTRASONLA GEBELİK TANISI
  Adet gecikmesi birkaç günü bulduğunda geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az bir hafta olmalıdır.
  Erken gebelikte yapılan ultrasonografinin önemi:
  Gebelik testinin müspet çıkması gebelik varlığının kesin kanıtıdır, ancak gebelik tanısı konduktan sonra cevap arayan önemli sorular vardır:
  gebelik normal mi?
  • gebelik rahim içinde midir, yoksa bir dış gebelik mi söz konusudur?
  • bebek canlı mıdır?
  • mol gebeliği söz konusu olabilir mi?
  • çoğul gebelik söz konusu olabilir mi?
  Yukarıdaki normaldışı durumlar ileri aşamalara kadar hiç bir belirti vermeyebilir. Bu yüzden gebelik testi yapıldıktan sonra hiç bir şikayetiniz olmasa bile en erken dönemde doktor kontrolüne gitmeniz önemlidir. Yapılan basit bir ultrasonografi incelemesi, ya da gebelik çok erken dönemdeyse seri ultrasonografilerle gebeliğin yakın takibe alınması bu normaldışı durumların en erken dönemde ortaya çıkarılmasını sağlar. Erken gebelikte normaldışı durumların erken tanısı tedavi şansınızı önemli derecede yükseltir.
  Erken gebelik döneminde yapılan ultrasonografinin en büyük yararlarından biri de son adet tarihiniz ile gebelik haftanız arasındaki uyumun belirlenmesidir. Erken dönemde yapılan ultrasonun gebelik haftasını belirlemedeki hata payı ±3 gündür, buna karşın miada yakın yapılan ultrasonun hata payı ±3 hafta olabilir! Bu incelemenin yapılmış olması gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde, belirttiğiniz son adet tarihi ile bebek ölçüleri arasında bir uyumsuzluk olduğunda, bebeğinizin miadı konusunda şüpheler oluştuğunda çok önemli veriler sağlar.


   
 2. aşkımm..

  aşkımm.. Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kızlar mrb benim ad etime 5gün var iki gün önce erken idrar testi yaptım ve bir çizgi silik çıktı dünde kantesti yaptırdım negatif çıktı acaba erkenmi davrandım beta testi için yardımcı olun lütfen:(
   
 3. umutsuz_reyhan

  umutsuz_reyhan Hamiş Melek

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  366
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  antalya
  evet erken yapmışsın idrar testi için regl tarihin 3 gün sonra kan testi için 5 gün yada 1 hafta gecmesi lazım pozştif sonuc alman için.. gec döllenme olabilir oyuzden gününü bekle..
   
 4. aşkımm..

  aşkımm.. Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  reyhan hnm ya adetime 4gün varken kahverengi lekenme yaşadım ve adetime şuan 2 gün var az bişey kanamam geldi hiç böle olmazdı bilmiyorum ndn oluyor acaba ?
   
 5. @Kendi@

  @Kendi@ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  604
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  melekler şehri..
  kızlar adet gecikmeden hiçbi teste güvenmeyin kendimden biliyorum adetim geçmeden test yaptım negatif 3 gün geçtikten sonra pozitif sonuç gösterdi...allaha şükür hamişim:second: inş en kısa zamanda güzel haberlerini alırız....
   
 6. aşkımm..

  aşkımm.. Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok tşklerrr ayy bebişin hayırlı olsun allah kucağına almayı nasib etsin kimbiilr nekadar mutlusundur allah bozmasın :)darısı başımıza olsun:)
   
 7. melegiimm

  melegiimm Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bayanlar son üç adet tarihim 6 mayıs-11 haziran-14 temmuz.... ilişkiye girme günleri 23-27-28-01 hamile kalma olasılığım olabilirmi sizceee ?
   
 8. krc38

  krc38 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  kayseri
  bende adetim geçtikten 5gün sonra kan testi yaptırdın negatif çıktı adet söktürücü verdi dr ama 2 gündür kullanıorum hala adet olmadım kasıklarımda çok ağrı var bir haftadır geçen ay çatlatma iiğnesi olmuştum ondanmı böle gecikti acaba kan testi kesin sonuç veriomu arkadaşlar lütfen cvp yazın bilgisi olanalr
   
 9. YILDIZZ

  YILDIZZ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  merabaalar bende adetıme 3 gun kala idrar testi yaptırdım pozitifti 1 gun sonrada kan testi yaptırdım oda pozitif çıkıtı ve bgn doktara gitttim 4 hafta 4 gunluk hamileyım çok mutluyum ALLAH herkese nasip etsinn
   
 10. Arina

  Arina Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir

  Sağıkla kucağına almayı nasip etsin Allah :bebem:
   
 11. YILDIZZ

  YILDIZZ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Amin inş. bütün herkes sağlıklıca kucaklarına alsınlar bebişlerini :)
   
 12. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  mrb. bn geçen ayın 10unda adet oldum arada 2,3 gün fln oynuodu ama bu ayın 10unda olmam gerekrdi 6gün gecti we kasıklarımda cok agrı wr sanki olcakmısım gibi ama olamıyorm korkyrm acaba hamilemiyim ltfen yardmcı olun
   
 13. lavinya_gizyo

  lavinya_gizyo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar :) normalde adetım düznsizdi ama son aylarde hep 10 gun ileriyi atmaktaydı ama bu sefer 18 geçti dün eczaneden test aldım negatif çıktı off kan testi yaptırcamm başına böyle bişi gelmiş olan varmı hamile olma ihtimalım varmıdırr kıı :))
   
 14. best_dream

  best_dream Hamiş Melek

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  512
  Beğenilen Mesajlar:
  512
  Ödül Puanları:
  0
  geçen ay aynısı benim başıma geldi canım 11 aralıkta olmam gerekirken 30 aralıkta regli oldum.Bu arada yaptığım idrar testleri hep negatif çıktı 1 hafta arayla tam 3 tane yaptım.Ama ben yanlıştır diye umut içinde doktora gittim.Hamile değilmişim yani testler doğru göstermiş.Sonra da regli oldum.Bu ay yine gecikme oldu 30 ocakta olmam gerekirdi bugün 3 şubat.Doktor hormanlarla ilgili olabileceğini söyledi.Umarım sen hamilesindir ama bu ihtimalide düşün bir doktora git.
   
 15. derya41

  derya41 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  merhabalar yeni üye oldum.adetim 6 gün gecikti bugün idrar testi yaptırdım negatif:( acayip çöktüm bu sonuçla.kan testi için erken mi olur acaba yaarın kan testi yaptırsam cevaplarınız benim içn önemli
   
GEBELİK (hamilelik) TESTLERİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte, kan testinde gebelik 10gün önceden belli oluyormu?

  Hamilelikte, kan testinde gebelik 10gün önceden belli oluyormu?

  kan testinde gebelik 10gün önceden belli oluyormu arkadaşlar adetime daha10 gün var ama sabırsızlanıyorum belirtilerde var akıntı katı yapışkan karnımda şişme kan testi yaptırsam çıkarmı yardımlarınızı bekliyorum ve canım çok tatlı istiyo normalde tatlıyı fazla sevmem :bathbaby:
 2. Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  İdeal olan bir kişinin gebelik öncesi bir jinekologa gidip muayene olması ve sonrasında bilinçli şekilde gebe kalmasıdır. Ancak maalesef pek az bayan gebelik öncesi biz hekimlere gelip muayene olmaktadır. Normal bir gebelik izlemindeki haftaları ve takiplerde yapılması gereken tetkikleri gebelik haftalarına göre aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. GEBELİK İZLEMİ (ÖZETTİR, DETAYLI ŞEKLİ...
 3. Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de dünyaya gelecek bebeklerini sağlığı için bazı testler yaptırmalıdırlar.Anne adaylarının hamilelik döneminde mutlaka yaptırmaları gereken 9 önemli test; Periodontal İnceleme: Periodontal inceleme diş etlerinin enfeksiyonlara ve rahatsızlıkara karşı incelenmesidir. Bu testler diş ve damak iltihaplarının teşhisi için önem taşır....
 4. İkiz hamilelik testte belli olurmu?

  İkiz hamilelik testte belli olurmu?

  İkiz gebelik henüz gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde anlaşılabilir. 5. veya 6. yapılan ultrasonda iki adet gebelik kesesi görülerek ikiz hamilelik olduğu söylenebilir. Ancak şu noktada dikkatli olmak gerekir, bu haftalarda iki gebelik kesesi görülmesine rağmen bir iki hafta içerisinde bu keselerden birisinin büyümeye devam etmediği ve kaybolduğu görülebilir, bu durumda...
 5. Gebelik testinde silik çizgi :/

  Gebelik testinde silik çizgi :/

  Arkadaşlar adetime bi kaç gün kala test yaptım silik çizgi çktı ama çok soluk yada bana öyle geliyo çok istedigim icin bi yorumlarmsnz :(

Sayfayı Paylaş