1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte 3. Ay

  Konu, 'Gebelik testi - hesaplama' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gebelikte karın ne zaman büyür hamilelikte karın ne zaman büyür gebelikte sertleşmesi hamilelikte sertleşmesi karin sertlesmesi Sizdeki değişiklikler :

  - Göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet ,göğüs ucunda koyulaşma görülür.

  - Plasenta gelişir ve daha fazla hormon salgılamaya başlar.

  - Vagina civarındaki dokularda bebeğin beslenmesine yardımcı olan damarlar mavimsi görünür.


  - Kendinizi daha yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz.
  - Rahatsız edecek düzeyde kusma ile birlikte veya tek başına sabah bulantılarınız olabilir.

  - Kabızlık, idrara sık gitme midede yanma, hazımsızlık, yiyeceklere aşırı istek veya isteksizlik, uykusuzluk şikayetleriniz olabilir.

  - Kan hacminiz biraz artmıştır, hamilelik sonunda bebeğin ihtiyacını karşılamak için % 45- 50 fazla kana sahip olacaksınız.

  - Arasıra baş ağrıları, baş dönmesi veya fenalaşma hissi yaşayabilirsiniz.

  - Karın görünür derecede büyür, ancak belirgin kilo artışı olmaz. Rahim sıkılmış bir yumruk büyüklüğündeyken greyfurt büyüklüğüne ulaşır. Bu büyüme sırasında karın krampları, sancılar hissedebilirsiniz.

  - Sinirlilik, ağlama isteği, duygusal değişiklikler, korku, neşe, kaygı duyabilir, mantıksız davranışlarda bulunabilirsiniz.  Bebeğinizdeki değişiklikler :

  - Böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlar, kalbi dakikada 150 kez çarpmaya başlar. Beyin,omurilik bağlantısı oluşur. Hipofiz bezi şekillenir. Esas organ ve sistemleri tamamen olmasa da gelişir. Organ gelişimi nedeniyle kritik bir dönemdir.

  - El ve ayak parmakları, dizleri ve dirsekleri gelişmeye başlar, bacakları uzamaya, kolları gelişmeye ve elleri bilekten esnek hal almaya başlar.

  - Kemikleri sertleşmeye , kıkırdak dokuları oluşmaya başlar.

  - Yüz özellikleri daha belirginleşir. Gözleri, göz kapakları ve burun delikleri şekillenmeye başlar.

  - Embriyo bu ayın sonlarına doğru fetus adını alır. Fetus sürekli yer değiştirir, hareket eder ancak siz henüz hissetmezsiniz.

  - Yaklaşık çilek büyüklüğünde 2,5 cm kadardır. Ağırlığı 10g civarındadır, vücudun 1/3 ünü baş oluşturur.

  Muayene ve laboratuar tetkikleri :

  - El veya ayaklardaki ödem , varisler için bacak muayenesini de kapsayan ayrıntılı fizik muayene ve pelvik muayene yapılmalı.

  Leğen kemiğinizin yapısı , ölçüleri için pelvik muayene önemlidir.

  - Kan tetkikleri; kan sayımı, kızamık, kızamıkcık ölçümü, frengi için serolojik test, hepatit B bakılmalı.

  - Kan basıncı, kilonuz ölçülmeli

  - İdrarda şeker, protein, bakteri miktarlarına bakılmalı.

  - Pap smear yapılmalı

  - Bel soğukluğu kültürü yapılmalı


   
Gebelikte 3. Ay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelikde 0 - 3 AY İÇİNDEKİ TESTLER

  gebelikde 0 - 3 AY İÇİNDEKİ TESTLER

  0 - 3 AY İÇİNDEKİ TESTLER Anne adayı gebe kalmadan muayene olmadıysa ve yukarıda bahsedilen testler istenmemişse onlar istenip, aşağıdaki testler ek olarak yapılmaktadır. * Gonore, Clamidya, Sifilis testleri (Riskli Guruplarda), * İdrar tahlili ve gerekirse idrar kültürü, * TSH, * 10-14. haftalar arasında ense kalınlığı, burun kemiği ve erken dönem fetal yapıların ultrasonografik...
 2. 3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  3. - 6. Ayda yapılacak gebelik testler

  6ayda hamilelik gebelikte hangi testler yapılır gebeliğin 6ayında yapılan testler gebelikte 3ayda yapılan hamilelikte 3 ayda 3. - 6. AYDA YAPILACAK TESTLER Genellikle bebeğin sağlığı ile ilgili testler istenir. Bu testler daha çok tarama (screening) testleri olarak anılır. * 16-18 haftalar arasında üçlü test, * 18-22 haftalar arasında anomali tarama amacıyla ultrason ve gerekirse dopler, *...
 3. Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır?

  Gebeliğin 3 ila 6 Ayında Neler Olur? Neler Yaşanır?

  Gebelik Gebelikte Neler Olur Gebelikte Neler Yaşanır Nihayet hamiş kalabildik ya da hamiş kalmak isteyen meleklerimiz gebe kalmak için en elverişli günleri bilmiyorsanız işte.. Hamilelikte neler olur neler yaşanır bir bilgimiz yoksa eğer buraya bir göz atmanızı öneriyorum...Gebeliğin her ayı önemlidir fakat biz burada 3-6 ayları arasına değindik... Bakalım 3-6 ayları arasında gebelikte...
 4. 3 aylar !

  3 aylar !

  3 aylarda emen bebek memeden kesilmez denir.bu doğrumu yoksa bir hurafemidir acaba.aslı astarı varmıdır.allahın bir emrimidir acaba.neden böle birşey denilmiş sizce.lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
 5. Gebeliğin ilk 3 ayında neler yaşanır?

  Gebeliğin ilk 3 ayında neler yaşanır?

  Gebeliğin erken dönemindeki bulantı ve kusmalarda; plasentadan salgılanan hormonlar, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması gibi pek çok neden suçlanmıştır. Gebelikte mide ve barsaklar, gebelik hormonlarının etkisi ile daha yavaş boşalır. Buna bağlı hazımsızlık, şişkinlik ve gaz...

Sayfayı Paylaş