1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte 5. Ay

  Konu, 'Gebelik testi - hesaplama' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  5 aylık gebelik bebek kac aylıkken tekme atar beş aylık gebelik 5 görüntüleri hamilelik Sizdeki değişiklikler: [​IMG]
  - Ağırlığınız artacak, kilonuza dikkat etmelisiniz Bebeğin en hızlı büyüdüğü, iştahınızın arttığı bir dönemdesiniz.

  - Göğüsleriniz daha fazla büyümeye, yumuşamaya, toplardamarlar görülmeye başlar. Colostrum denen sıvı, ilk süt kıvamlı sıvı gelebilir. Göğüs ucundaki koyu renk alan areolanın, genişlemeye başladığını farkedebilirsiniz, bazen göğsün yarısını kaplayacak kadarda büyüyebilir. Bu hamileliğin zararsız bir yan etkisidir ve bebeğin doğumundan hemen sonra 12 aya kadar büyük kalabilir.

  - Rahim karın içinde iyice büyümüştür, üst sınırı göbek deliğine ulaşmıştır. Karnın alt kısmında bazı ağrılar hissedebilirsiniz, telaşa kapılmanıza gerek yoktur, büyüyen rahminizi destekleyen kaslar ve bağlar gerilmektedir.

  - Saçlarınız daha ince ve yağlı olabilir. Cildinizdeki olumlu değişiklikler nedeniyle de kendinizi daha güzelleşmiş ve iyi hissedeceksiniz.

  - Bebeğin büyümesi ile genişleyen rahminiz kalın barsaklara baskı yapar ve barsak alışkanlığınız düzensizleşir, kabızlık artabilir.

  - Hamilelik sırasında sıklıkla bacaklarınızdaki kan damarları görünür hale gelir, varisler oluşabilir, yaygınlaşabilir. Bunu an aza indirmek veya önlemek için, uzun süre ayakta durmak veya oturmaktan kaçının, bacaklarınızı uzatın, sık sık hareket edin, dolaşın ve doktorunuz önerirse varis çorabı giyin.

  - Nefesiniz kesilmeye başladı mı? Biraz nefes darlığı normaldir, büyüyen rahim akciğerleri ittikçe bu şikayetiniz biraz daha artabilir.

  - Daha fazla ağırlık taşıdığınız için, rahimin büyümesiyle ağırlık merkeziniz değişmiştir, parmaklarınız ve eklemleriniz hamilelik hormonları nedeniyle gevşemektedir, dikkatli olmalısınız. Hala bırakmadıysanız yüksek topuklara elveda demelisiniz, dengenizi zorlaştırdığı gibi bel ve sırt ağrılarına neden olur.

  - Sırt ağrılarınız olabilir.

  - Midede yanma, hazımsızlık, şişkinlik olabilir.

  - Dişeti kanamaları olabilir.

  - Ayak bileklerinde, ayaklarda, bazen el ve yüzde şişlikler olabilir.

  - Artık hamilelik gerçeğini kabullenmişsinizdir ve duygusal gel-gitlerde azalma olur, unutkanlıklarınız devam edebilir.

  Bebeğinizdeki değişiklikler

  - Bebeğiniz aktif duruma gelmiştir, çok tekme atar, döner.

  - Bu dönem duyusal gelişim için çok önemlidir. Beyinde koku, tat, görme ve dokunma için özelleşmiş alanlar gelişir.

  - Bebeğinizin cinsiyeti belirlenmiştir, isterseniz öğrenebilirsiniz.

  - Saçları vardır ve onu saran amniyotik sıvı içinde cildini koruyan vernix denen yağlı, beyaz bir madde gelişmeye başlar. Bazı bebekler doğduğunda da üzerinde hala beyazımsı bir örtü bulunur.

  - Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır.

  - Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır.

  - El parmak tırnakları büyümeye başlar.

  - Doktorunuz kalp atışlarını duyabilecektir.

  - Organları büyümeye ve gelişmeye başlar.

  - Diş kökleri gelişmeye başlar.

  - Bebeğinize şarkı söyler, kitap okur veya onunla konuşursanız belki sizi duyabilir. Bazı çalışmalar, bebeklerin rahim içindeyken okunan kitabı duyunca beslenme sırasında daha hızlı emdiklerini göstermiştir.

  - Bebeğinizin boyutları geçen ayların iki katına çıkmıştır. Boyu yaklaşık 20 cm, ağırlığı 500 g civarındadır.

  Muayene ve laboratuar tetkikleri

  - Kan basıncı ve kilonuz ölçülmeli.

  - İdrar tetkikiniz yapılmalı.

  - Şişme açısından el ve ayaklar, varisler için bacaklar muayene edilmeli.

  - Fundus yüksekliğine bakılmalı.

  - Fetus kalp atışları muayene edilmeli.

  - Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalı.

   
  kurabiye79 bunu beğendi.
Gebelikte 5. Ay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte 2. Ay

  Gebelikte 2. Ay

  Sizdeki değişiklikler : - Göğüslerinizde dolgunluk, şişlik , hassasiyet ,göğüs ucunda koyulaşma görülür. - Plasenta gelişir ve daha fazla hormon salgılamaya başlar. - Vagina civarındaki dokularda bebeğin beslenmesine yardımcı olan damarlar mavimsi görünür....
 2. Gebelikte 6. Ay

  Gebelikte 6. Ay

  gebelikte 6 ay hamilelikte 6ay gebelikte 6ay 6 ay gebelik darbe Sizdeki değişiklikler: - Kilonuz artık düzenli olarak artmaktadır. 5-7 kg kadar kilo alabilirsiniz, bu tüm hamilelik boyunca alınan kilonun 50-60’ı kadardır. Aşermeler artabilir, ancak abur cubur yemekten uzak durmaya çalışın. İştahınız iyi ve bulantılarınız nadiren olabilir. Buna rağmen ağır, yağlı, acılı...
 3. Gebelikte 7. Ay

  Gebelikte 7. Ay

  gebelikte ay hesaplama gebelikte ay hesaplaması hamilelikte hesaplama gebelik 7ay Sizdeki değişiklikler: - Kilonuz hızla artar, çünkü bebeğin en fazla büyüme periyodu başlıyor. - Bedeninizdeki değişimler hızlanmıştır, rahim göğüs kafesine yaklaşmıştır, bu nedenle zaman zaman nefes darlığınız olabilir....
 4. Gebelikte 9. Ay

  Gebelikte 9. Ay

  ay ay gebelik hesaplama gebelikte 9 hamilelikte 9ay hamilelikte 9 cu hamilelik hesaplama Sizdeki değişiklikler: - Karnınızın altında basınç artışı ve bebeğin aşağıya doğru inişini hissedebilirsiniz. Bu duruma angajman denir. Nefes alma ve yemek yemek konusunda biraz daha rahatlasanız da, sık idrara gitme ve yürüyüş yapmak giderek zorlaşır. - Kendinizi...
 5. gebelikte ay hesaplaması

  gebelikte ay hesaplaması

  gebelikte ay hesaplama gebelikte haftayı baz alarak kaç aylık olduğunu nasıl bulabiliriz. mesela ben şuan 17 + 1 haftalık gebeyim. peki kaç aylık gebe oluyorum

Sayfayı Paylaş