1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Son günlerde haber kaynaklarımız ithal edilen Genetik Gıdaları gündemimize taşıdılar.
  [​IMG]
  Olay,yıllardır anlatmaya çalıştığımız, ülkemizde istediği gibi at oynatabilen “Gıda Terörü”nün bir parçasından ibarettir.Yine aynı haber kaynakları günlerce,beyazlatma katkı maddeli unlarda ve bu unlardan yapılan ekmeklerden bahsettiler. Bu katkı maddelerinin kansorejen oldukları belirtildi.

  Sorumlu Bakanlığın yetkili Genel Müdürü açıklamalar yaptı.Bu katkı maddelerinin ve genetik Gıdaların ithalinin ve kullanımının yasak olduğunu,fakat buna rağmen ithalatının kontrol edilemediğinin,un ve ekmek üreticilerinin bu katkı maddelerini kullandıklarını.Genetik ürünleri kontrol edebilecek laboratuar alt yapısına sahip olmadıklarını ifade etti.

  Biz tekrar iddia ediyoruz ki bu “GIDA TERÖRÜ”nün sorumlusu devlettir, Kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Yeterli denetim yapmaktan yoksundur.Bu da kâh personel azlığından, kâh teçhizat yetersizliğinden,kâh mevzuat noksanlığından kaynaklanmaktadır.Bu sebeple, Türkiye, sağlıksız gıda üretiminin, kaçak domuz çiftliklerinin, istenilen katkı maddelerinin,gıda maddelerinin,ilaçların ve kozmetik ürünlerin kılıfına uydurarak kolayca ithal edilebildiği, katkı maddelerinin bilinçsizce kullanılabildiği, bütün bu olumsuzluklara karşı, ha ha ha hi hi hi gününü gün eden Müslümanların yaşadığı bir garip memlekettir.
  Biz, buna rağmen yine de uyarılarımıza Allah’ın izni ile devam edeceğiz. Bu gün sizlere,’World Health Organization’ın 2004 yılında internette yayınladığı bir dökümandan da faydalanarak hazırladığımız bir çalışmayı bilginize sunuyoruz.


  GEN NEDİR ?

  Yunanca’dan alınma doğum ya da başlangıç anlamındaki “genos” tan geliyor.Yaşamı belirleyen genler DNA sarmalı içinde yer alır.

  DNA NEDİR ?
  DNA, dört asitten meydana gelmiş dioksi ribo nükleik asitin kısa yazılımıdır.Hücre çekirdeğinde kimyasal dille yazılmış yaşamın şifre kodudur.Bu şifre bugünkü bilgilere göre fosfat ve şekerden oluşuyor.

  RNA NEDİR ?

  Ribo nükleik asit teriminin kısa yazılımıdır. DNA dan aldıkları genetik mesajları hücre içinde protein üreten birimlere taşıma görevi ifa ederler.


  GEN TRANSFERİ NEDİR ?

  Bir canlının genlerini taşıyan DNA sının,bir başka canlının hücresine nakledilmesidir.İLK transfer çalışmaları 1900 lü yılların başlarında yapıldı.Yulaf ve meyve sineği hücreleri üzerindeki çalışmalarda bazı bakteriler kullanıldı.Bakteri hücresi içerisine yerleştirilen DNA genlerinin bu hücre içerisinde fonksiyonlarını ve çoğalmalarını sürdürdükleri müşahede edildi.Bu buluştan sonra,gen mühendisliği mesleği oluştu.Bugün bitkiler,hayvanlar ve insanlar üzerinde gen transferi ile ilgili yeni buluşlar baş döndürücü bir hızla gündem oluşturmaktadır.


  GENETİK ORGANİZMA (GMOs) veya GENETİK GIDA (GM ) NEDİR ?
  Kısaca (GMOs) veya (GM) yazılımı ile belirtilen genetik değişime tabi olmuş organizma veya gıda ,doğal olmayan bir şekilde genetik yapısı değiştirilmiş organizma veya gıda olarak tanımlanabilir.Bu teknolojiye “Biyo Teknoloji”, “Gen Teknolojisi” veya “Genetik Mühendisliği” gibi isimler verilmektedir.Bu teknolojide seçilmiş bireysel genler bir organizmadan,başka bir organizmaya ya da farklı türler arasında transfer edilmektedir.Bu işlem için çeşitli metodlar geliştirilmiştir.

  [​IMG]


  GENETİK GIDALAR NİÇİN ÜRETİLMEKTEDİR ?

  Bu ürünlerin,Üretici ve Tüketicilerinin bazı avantaj beklentileri,bu tür gıdaların gelişmesine öncülük etmiştir.Daha ucuz bir maliyet ve daha büyük fayda,bir üründeki gen transferi talebini artırmıştır.Daha büyük fayda derken,ürünün dayanıklılığı ve gıda değeri üzerinde sağlanabilen üstünlükler söz konusu olmaktadır.
  Genetik işlem görmüş tohumlarda,genellikle böceklerin ve virüslerin sebep olduğu hastalıklara karşı direnç gösterecek veya yabani ot öldürücülerine karşı direnç sağlayacak özelliklerin kazandırılması ön planda olmaktadır.

  GENETİK GIDALAR;GELENEKSEL GIDALARDAN FARKLI MI ALGILANIYOR ?

  Umumiyetle,tüketiciler geleneksel ürünleri güvenli olduklarını düşünmektedirler.


  İNSAN SAĞLIĞINA YÖNELİK POTANSİYEL RİSKLER VAR MIDIR ?


  GM gıdalarının güvenirliliği üzerinde yoğun araştırmalar sürdürülmektedir.

  1- doğrudan sağlık üzerindeki etkiler,
  2- alerjik reaksiyonları provake eğilimleri,antibiyotiklere karşı direnç oluşturması
  3- zarar vericilik veya beslenme değeri üzerindeki özel etkenler,
  4- eklenen genin kararlılığı,
  5- genetik değişiklikle ilgili olarak beslenme değerlerine etkiler,
  6- gen girişinden dolayı oluşan istenmeyen etkiler.  İNSAN SAĞLIĞI İÇİN BAŞLICA ENDİŞE VERİCİ SORUNLAR NELERDİR ?  Üç konuda insan sağlığının tehdit edildiği tartışılmaktadır.  1- Alerjik reaksiyonları tetiklemesi,
  2- Genlerin insan vücuduna transfer olması,
  3- Gm li fidanlardan,doğal ortamda geleneksel ürünlere gen hareketi
  (OUTCROSS)

  GENETİK GIDALAR GÜVENLİMİDİR ?


  FARKLI GMOs lar farklı yollarla eklenmiş farklı genleri içerir.Bu sebeple,her bir genetik gıda ve onun güvenirliliği ayrı ayrı bazlarda değerlendirilmelidir.Tüm GM gıdalarının güvenirliliği üzerinde genel bir karar oluşturmak mümkün değildir.


  SONUÇ

  Genetik ürünler teknolojisinde birçok bitki genlerinin yanında domuz da dahil pek çok hayvanın da genlerinin kullanıldığı bilinmektedir.Mesela soyada böyle bir problem bulunmaktadır.Hıristiyanlık’tan,Museviliğe kadar pek çok din otoriteleri konu üzerinde araştırmalar yaptırmışlar ve resmi görüşlerini inananlarına deklare etmişler.Maalesef henüz hiçbir İslam kuruluşu dini açıdan konuyu araştırıp bir görüş ortaya koyamamıştır.En azından biz böyle bir belgeye ulaşamadık.Genetik değişime uğratılmış katkı maddelerinin dini hükmü nedir?.Bu katkı maddelerinin kullanıldığı gıda maddelerinin dini hükmü nedir?Bu tür gıda maddeleri ile beslenmiş eti yenen hayvanların dini hükmü nedir?.Genetik transformasyonda domuz dahil hayvan genlerinin kullanıldığı tüm ürünlerin dini hükmü nedir?Bu sorulara cevap bulamadan, bu gibi ürünleri tüketme konusunda dikkatli olmamız gerektiğini ifade edebiliriz.

   
genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Sigara böreğinin adı değiştirilsin'

  'Sigara böreğinin adı değiştirilsin'

  Aslında bu yazı kimilerine normal bir haber gibi gelebilir ama ben bu habere harbiden güldüm millet başka işi yokmuş devletin sorunları yokmuş gibi taktı sigara böreğine kasın ben sigara ve böreğini seviyorum varmı itirazı olan? 'Sigara böreğinin adı değiştirilsin' Türk Dil Kurumu (TDK), Yeşilay Gebze Şubesi’nin çağrışım yaparak çocukları kötü alışkanlıklara özendirdiği gerekçesiyle...
 2. 'Genetik yapısı değiştirilmiş bebek doğuyor'

  'Genetik yapısı değiştirilmiş bebek doğuyor'

  Genetik yapısı değiştirilip, hastalıklardan arındırılmış bebekler 3 yıl içinde dünyaya gelecek. İnsan klonlaması tartışmaları sürerken bu kez genetik yapısı değiştirilip hastalıklardan arındırılmış bebeklerin 3 yıl içinde dünyaya geleceği duyuruldu. İngiliz bilimadamları, Newcastle Üniversitesi'nde iki kadın ve bir erkek DNA'sından 10 insan embriyosu meydana getirmeyi başardı. Bilimadamları...
 3. Kromozomun Yapısı

  Kromozomun Yapısı

  Bitkilerde ve hayvanlarda her tür kendine özgü sabit sayida kromozom içerir. Kromozomlarin sayisi mitoz bölünmedeki düzenli ve kesin olaylarla sabit tutulur. Bir çok hayvan ve bitkide kromozom sayisi esittir. Fakat kromozomlardaki kalitim faktörleri farklidir. Ilk defa 1840 yilinda botanikci HOFMEISTER tarafindan Tradescantia bitkisinin polen hücrelerinde görülmüs ve 1888 yilinda WALDEYER...
 4. BBP'nin internet sitesi değiştirildi

  BBP'nin internet sitesi değiştirildi

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından partinin internet sitesinin ana sayfası değiştirildi. BBP Genel Merkezi, Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından, partinin internet sitesinin ana sayfasını değiştirdi. Partinin ''www.bbp.org.tr'' adresli resmi internet sitesinin ana sayfasına Yazıcıoğlu'nun çiçekler içinde ayakta çekilmiş boy...
 5. Nuri Dizisinin Günü Değiştirildi

  Nuri Dizisinin Günü Değiştirildi

  Oktay Kaynarca ve Meltem Cumbul'un başrollerinde oynadıkları Nuri dizisi artık pazar günleri değil çarşamba günleri sevenleri ile buluşucakmış kızlar... Kanal D’nin ekran başındakileri kahkahaya boğan dizisi “Nuri”nin günü değişti. Artık çarşamba günleri ekrana gelecek dizinin üç başrol oyuncusu Meltem Cumbul, Oktay Kaynarca ve Öykü Çelik’e dizinin gidişatını ve bu değişiklikle ilgili...

Sayfayı Paylaş