Gipsy Kings Türkiye'ye geliyor

M

Misafir

Forum Okuru
Gipsy Kings Türkiye'ye geliyor
Katalan kökenli grup Gipsy Kings 46. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor. Grubun yanı sıra Enrico Macias, Nil Karaibrahimgil, Ajda Pekkan, Fatih Erkoç’un da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü sanatçı sahneye çıkıyor.


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfınca (BKSTV) düzenlenen “46. Uluslararası Bursa Festivali”, 12 Haziran’da başlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, düzenlediği basın toplantısında, festivalin, ulusal ve uluslararası arenada Bursa’nın tanıtım elçiliğini üstlendiğini söyledi.

Festivalin, dünya vizyonuna yeni pencereler eklediğini ifade eden Şahin, “Üç yıldır festivallerimizin genişleyen organizasyon yapısı artık Bursa’ya festivaller kenti kimliği kazandırıyor. Biletler satışa çıktığı gün tükeniyor” dedi.

Şahin, göreve geldikleri günden bu yana yeraltı ve yerüstü yatırımlarla kenti yeniden inşa ederken, kültürel altyapının sağlam temeller üzerine oturtulması için Bursa’yı medeniyetin çiçek bahçesi haline getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Uluslararası Bursa Festivali’nin “bu bahçede açan en köklü çiçeklerden” biri olduğunu ve 46’ncısını düzenlenmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
“Bursa Festivali, artık kentimizin bir geleneği haline gelirken, ülkemizdeki kültür ve sanat etkinlikleri arasında da saygın bir konuma ulaştı. Bundan dolayı her yıl festivalin kalitesini artırıyoruz, farklı yeniliklere imza atıyoruz. Bu yıl da hemşehrilerimizi yurt içi ve dışından seçkin sanatçılarla buluştururken, festival kapsamında halk konserleri düzenleyeceğiz. Çünkü 2 milyona yaklaşan nüfusuyla Bursa’nın bu festivali, Açık Hava Tiyatrosu’nda 3 bin 500 kişiyle sınırlı kalmamalıydı.”

Geçen yıl düzenlenen festivalde etkinliklerin biletlerinin büyük bölümünün satışa çıkarıldıktan iki gün sonra tükendiğini söyleyen Şahin, şöyle dedi:
“Böylesine bir ilgiyi ve dolayısıyla büyük bir talebi görmezlikten gelemezdik. Bundan dolayı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki tüm ilçelerde düzenlenecek halk konserleriyle festival tüm Bursa’yı kucaklayacak. Amacımız, geçen yıl olduğu gibi yine izleme ve beğeni rekoru kırmak.”

Köklü tarihiyle birçok değeri ve kültürü tek çatı altında toplayan Bursa’nın, bundan sonra sanat ve kültürün de mekanı olarak anılacağını ifade eden Şahin, medeniyetler beşiği Bursa’nın bunu hak ettiğini söyledi.

Şahin, festivalin 1 milyon YTL’ye mal olacağını söyledi.FESTİVAL PROGRAMI


46. Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziranda, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın (BBDSO), Moskova Balalayka Dörtlüsü ile sunacağı konserle başlayacak.

Festival kapsamında, 14 Haziranda dünyanın en önemli bale topluluklarından Kiev Devlet Balesi’nin “Kuğu Gölü Balesi”, Bursalılara dans şöleni sunacak.

Türk Sanat Müziğinin sevilen saz ve ses sanatçıları, 16 Haziranda Bursalılarla bir araya gelecek. Hz. Mevlana’nın 800. doğum günü, 20 Haziranda sema gösterisiyle kutlanacak. Nil Karaibrahimgil ise 23 Haziranda vereceği konserle Bursalıların karşısına çıkacak. Solistler Hakan Aysev, Demet Tuncer ve Fatih Erkoç eşliğindeki hem müzikal hem de görsel şölen, 25 Haziranda izlenebilecek. Türk Pop Müziği’nin “Süper Starı” olarak anılan Ajda Pekkan da 27 Haziranda konser verecek. Abdallar Neşet Ertaş, 30 Haziranda türkü ziyafeti sunacak.

Dünya müzik listelerini alt üst eden, etnik bir müzik olan flamenkoyu pop tarzına uyarlayarak kabul ettiren Gipsy Kings ise 4 Temmuzda ilk kez Bursa’da hayranlarıyla buluşacak. Dünya müziğinin dev isimleri arasında yer alan ve unutulmaz şarkılarıyla milyonların gönlünde taht kuran Fransız şarkıcı Enrico Macias’ın 5 Temmuzdaki konseriyle festivalin Açıkhava Tiyatrosu’ndaki bölümü sona erecek.21. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI


Festivalin son etkinliği ise 7-12 Temmuzda düzenlenen “21. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması” olacak.

Yarışma kapsamında, 24 ülkeden 850 yarışmacı Bursa’da konuk edilecek. Venezuela, Filipinler, Togo, Gana, Kolombiya ve Özbekistan’dan ekipler bu yıl ilk kez Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’na katılacak.
 
Üst