1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  giysilerin temizliği

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  giysi temizliği giysi ütüleme oyunları giysilerin temizliği nedir giysilerimizin Makinede Yıkama: Trikonuzu ters yüz ediniz ve tek olarak ya da kendi renginde en fazla iki-üç triko ile birlikte makineye koyunuz. (Yazlık ve kışlık trikoları bir arada yıkamayınız.)

  Makinenizin deterjan gözüne belirtilen ölçüde triko şampuanı koyunuz. Makinenizi yün yıkama programına getiriniz. Su aldıktan sonra 30 dereceye ayarlayınız. (Makinenizde yün yıkama programı yoksa, kesinlikle elde yıkamayı tercih ediniz.) Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin kısa sürede suyu atabileceği bir sıkma programı seçerek sıkınız. (Trikonuzu makinede bekletmeyiniz, buruşmasına sebep olabilir.) Makineden çıkardığınız trikoyu elde yıkama bölümünde anlatılan şekilde kurutunuz.

  Ütü İşlemi: Kuruyan trikolarınızı, düz bir yerde üzerine tülbent gibi bir bez koymak suretiyle ılık ütü ile ütüleyebilir ya da buharlı ütü ile sadece bastırarak düzeltme şeklinde ütü yapabilirsiniz. (Bezin kullanılması, ütüleme sırasında hem trikonuzun parlaklığını koruyacak, hem de yanlışlıkla oluşabilecek aşırı ısıdan etkilenmemesini sağlayacaktır.)

  Kuru Temizleme: Trikolarınızı güvenilir bir kuru temizleme şirketinde, yıkama talimatında belirtildiği gibi temizletebilirsiniz.

  Trikonuzun Özenli Bakımı: Önemle dikkat edilecek hususlardan birincisi trikonuzun fazla kirlenmeden yıkanması, ikincisi ise beden sol yanında bulunan yıkama talimatlarına uyulmasıdır.

  Elde Yıkama: Elde yıkama, zahmetli bir iş olmasına rağmen trikonuzun uzun ömürlü olmasında etkilidir. Elde yıkayacağınız trikoyu ters yüz ettikten sonra, yıkama kabında tek olarak yıkayınız. (Başka renkli ürünlerde bir arada yıkandığında birbirlerini kirletebilirler.)

  30 derece (ılık) suya, üzerinde tarif edildiği miktarda triko şampuanını iyice karıştırınız. (Triko şampuanlarının diğer deterjanlar ile kimyasal yapıları farklıdır; boya sökücü ve elyafları yıpratıcı maddeler içermezler.)

  Trikonuzu ılık suya bastırıp kısa bir süre bekleterek ıslanmasını sağlayanız. (Trikonuzu kesinlikle uzun süre suda bekletmeyiniz.

  Islanan trikonuzu çitilemeden suya bastırıp çıkarmak suretiyle 2-3 dakika yıkayınız. (Trikonuz şayet aşırı kirli değilse kirini çabucak bırakacaktır.)

  Yıkamadan sonra, trikonuzu bir kere ılık suda, daha sonra akar soğuk suda iyice durulayınız. (İyi durulama çok renkli ürünlerde renk kusmasını engelleyeceği gibi, sabunlu kalmamasını sağlar.)

  Durulamadan sonra, trikoyu nazikçe sıkarak suyunu akıtınız. (Trikoyu kesinlikle ıslak ve katlı bekletmeyiniz.

  Trikonuzu direkt ısı almayan (güneş ışığı dahil) havadar bir yerde, düz bir zemine sererek ölçüsüne göre, çekmeden, buruşturmadan, şekil vererek kurumaya bırakınız. Trikonuzu sererek kurutmanız ütü işlemini kolaylaştıracaktır. Eğer trikonuzu sererek kurutacak yeriniz yoksa trikonuzun beden ve kollarını ortalayarak ağırlığı dağıtmak suretiyle ipe asabilirsiniz.

  Trikonuzu mandalla asmayınız; ütüde izlerini düzeltmeniz zor olabilir. Kesinlikle askıya asarak kurutmayınız. Askıda ve ağırlığı dağıtmadan ipte kurutma trikonun sarkmasına sebep olacaktır.

  Kuruyan trikonuzu hafif nemli iken ütüleyiniz.
   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: giysilerin temizliği
  paylaşımın için sağol canım
   
giysilerin temizliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 2

  Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 2

  ev için pratik bilgiler 2011 ev pratik bilgiler 2011 pratık bılgıler Karnı baharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız kar gibi beyaz olduğunu, hem de kötü kokmadığı fark ederisiniz. Kullandığınız salçaların bozulmamasını istiyorsanız üzerini düzleyerek biraz zeytin yağı ilave ederek uzun süre saklayabilirsiniz., Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık...
 2. Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 3

  Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 3

  cam temizlemenin püf noktaları cam bardak temizliği silmenin püf noktaları halı silmenin bardak temizliği Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir. Parlaklığını kaybeden çelik tencereler ısıtılmış sirke ile ovulup sonra iyice durulanır, ve bir bez parçası ile parlatırsanız tencereniz pırıl pırıl olur. Etleri limon suyu ile pişirirseniz hem...
 3. Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 4

  Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 4

  deri kokusu giderme deri kokusu nasıl giderilir kokusunu gidermek nasıl gider Mantar kapaklı şişeleri yatık vaziyette saklamalısınız. Sarap şiselerinin mantarını tekrar şişeye geçirmek için: Mantarı kaynar suyun içine atın. İçkilere güzel tat ve görüntü vermek için: Buzu dondururken buz kabının içine kiraz, nane yaprağı, yeşil zeytin vs. koyup dondurun. Buz dondururken: Suyu kaynatın,...
 4. Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 5

  Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri 5

  5 çayı etiketi altındaki tarifler püf noktaları pratik 5 çayı etiketi altındaki tarifler pratik çay saati çay saati püf noktaları tarifleri Patates haşlarken: Haşlama suyunun içine bir kaşık margarin koyun patateslerin vitaminlerini kaybetmemiş olursunuz. Aynı zamanda patatesler daha çabuk. Soyulmuş patateslerin kararmadan saklanabilmesi için: Saklanacak kabın içine su, bir tutam tuz koyun....
 5. Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri

  Pratik Bilgiler, Ev ve mutlak püf noktaları giysi temizlik pratik bilgileri

  Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın daha sonra soğumaya bırakın. Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan...

Sayfayı Paylaş