1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Gümüşhane'de maden sektörü gelişiyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  gümüştaş madencilik koza altın madeni iş başvurusu koza madencilik gümüşhane gümüşhanede gümüşhane yeraltı kaynakları Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Gümüşhane'nin yer altı kaynakları açısından çok zengin bir yapıya sahip olduğunu belirtti.


  Vali Salihoğlu, il genelinde çok sayıda kişi ya da kuruluşun maden aramak için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, “Şimdiye kadar 13 kişi ve kuruluş maden arama çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) teknik elemanlarının arama çalışmaları ise bize ayrı bir mutluluk vermektedir” dedi.
  Madenin, Gümüşhane'nin geleceği için büyük önem taşıdığını vurgulayan Salihoğlu, şöyle devam etti:
  “İlimizde maden arayan kişi ya da kuruluşların yanı sıra küçüklü büyüklü taş ve mermer ocaklarını da katarsak 20 kadar şirket ve kuruluş maden arama hakkına sahip. Bu şirketler içerisinde 3 şirket çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bunlardan Koza Altın Madencilik ile Gümüştaş Madencilik altın, Dedeman Madencilik ise sondaj çalışmaları yapıyor. Tüm bu çalışmalardan olumlu sonuçlar alınması bizleri de memnun ediyor. Önümüzdeki yıl Koza Altın Madencilik ile Gümüştaş'ın üretime başlayacak olması ilimizde istihdam açısından önemli bir gelişme olacaktır. Şu anda teknik kadroları da dahil olmak üzere 180 insanımıza istihdam sağlanmış durumda. Bu, ilimiz için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.”
  Salihoğlu, yeni tespiti yapılan ve kayıt altına alınan maden alanlarının Gümüşhane'ye başka yatırımcıları da çekeceğini kaydederek, “İlimiz yer altı kaynakları açısından çok zengin bir yapıya sahip. Maden ruhsatı için başvuru sayıları artacaktır. Madencilik sektörü ilimiz için önemli bir sektör olacaktır” diye konuştu.

  12 TON ALTIN ELDE EDİLECEK

  Gümüşhane'nin merkeze bağlı Demirkaynak köyü, Mastra bölgesinde altın madeni sondaj çalışmalarının da olumlu sonuçlandığı,bölgede açılan 950 metre uzunluğundaki galeriyle altın rezervine ulaşıldığı bildirildi.
  Yörede, 170 mühendis ve işçiyle birlikte sondaj çalışmaları yapan Koza Madencilik Mastra Proje Müdürü Vedat Oygür, yaptığı açıklamada, bölgede 2 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.
  Yapılan çalışmalar sonucunda altın madenine 950 metre uzunluğunda galeriyle ulaştıklarını belirten Oygür, “Bu nedenle galerimizi sağ ve sol olarak ikiye ayırdık. Sol galerimizde altın cevheri hattının tespiti yapıldı. Sağ galerimizde ise sondaj çalışmalarımız sürüyor” dedi.
  Oygür, maden sahasında 1 ton cevherden 12 gram altın elde edeceklerini kaydederek, şunları söyledi:
  “Maden bölgesinde 12 ton altın elde edilecek. Bu altın 370 milyon YTL değerinde. Ülke ekonomisine sağlayacağı katma değer 1 milyar 500 milyon YTL. Çıkardığımız cevheri Mastra maden sahamızda kuracağımız tesiste işleyeceğiz. Bu tesis yardımıyla Gümüşhane'de altını saf olarak elde edeceğiz. Mastra'da olduğu gibi Gümüşhane'nin çeşitli yörelerinde arama çalışmalarımız sürüyor. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarından olumlu sonuçlar aldık. Torul ilçemizde de arama çalışmamız var. Buradan da umutluyuz.”


  AA
   
Gümüşhane'de maden sektörü gelişiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maden Teknikeri

  Maden Teknikeri

  maden teknikerliği puanları maden teknikerinin görevleri Yer kabuğundaki maden filizlerinin ya da cevher yataklarının bulunması, çıkarılması ve arıtılması konularında, maden mühendisine yardımcı olarak görev yapan kişidir. GÖREVLER - Maden filizlerinin ve cevherlerinin bulunması için maden mühendisi tarafından hazırlanan sondaj planını uygular, -Bulunan madenlerin işletilmesi için kuyu ve...
 2. Madeni ayna

  Madeni ayna

  Eskiden aynalar camdan degil, bir takim parlak madenlerden yapilirdi. Bu eski aynalardan birim rüyada görmek hayirdir. Ibn-i Sirin'e göre; rüyada madeni ayna görmek, büyüklügü ve parlakligi derecesinde, yüksek bir mevkie delalet eder. Birine ayna verdigini gören, ona itimat ederek malini teslim eder. Kirmani'ye göre; bir aynaya baktigini görenin esi hamile ise babasina benzeyen bir erkek çocuk...
 3. Vergi kaçırmayan sektör kalmamış..

  Vergi kaçırmayan sektör kalmamış..

  Maliye Bakanlığı Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt şirketlerinden kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya koydu. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelirler kontrolörleri, geçen yıl sektör incelemeleri kapsamında 17 sektörü mercek altına aldı....
 4. Aşı olan çocukta otizm gelişiyor

  Aşı olan çocukta otizm gelişiyor

  Amerikada Ulusal Aşı Zararlarını Karşılama Programı çerçevesinde yürütülen bir çalışmada, aşılarda koruyucu olarak bulunan ve civa içeren timerosal … Amerikada Ulusal Aşı Zararlarını Karşılama Programı çerçevesinde yürütülen bir çalışmada, aşılarda koruyucu olarak bulunan ve civa içeren timerosal isimli maddenin, çocuklarda otizme neden olduğu açıklandı. Aşı olana kadar normal bir gelişim...
 5. madem gidiceksin

  madem gidiceksin

  gidenmi kaybeder aşkta kalanmı...giden hiç bakmazmı arkasına... ya hiç açıp bakmazmı bavuluna geride kalanın umutlarını,hayallerini en önemlisi kalbini o bavula koyup gittiğini bilmezmi... Madem gideceksin, bana sensiz kalmayı öğret de git. Elim ayağıma dolaşır şimdi ne yapacağımı bilemem ben. Madem gideceksin, bana sıcak kalmayı öğret de git Üşürüm yokluğunda her...

Sayfayı Paylaş