1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Güzel Gülmek Elimizde!

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Ağız sağlığıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyin yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı önemli bir sorun olmasına rağmen gereken özen gösterilmiyor. Bu durum vücudumuzdaki diğer organları da etkiliyor.

  Diş ve dişeti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında. Ancak hayatımızı doğrudan tehdit etmediği için gerekli önem verilmiyor. Dişler sindirim sisteminin başlangıcıdır. Ağız içindeki herhangi bir enfeksiyon, olumsuzluk veya diş ek***liği, diş sağlığının bozulmasına ve sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine ve genel sağlık sisteminin de bozulmasına sebep olur.

  KONUŞMADA DİŞ ÖNEMLİ
  Ağza alınan yiyecekler tükürükle karışıp, dişler vasıtasıyla ezilerek sindirime hazır hale gelir. Ağzın içinde bulunan dil hem tat almaya yardım eder, hem de çiğneme, yutma, konuşmaya yardım etme gibi yan görevleri de vardır. Fonasyon (konuşmada) aynı zamanda dille beraber dişlerde görev alır. Ek*** dişlere sahip bireylerin çıkardığı sesler anlaşılamaz.

  AĞIZ KOKUSU

  Medicana Diş’ten, doktor Nazan Bozkurt, “Eğer ağız ve diş sağlığı bozulursa, bu durumdan vücuttaki diğer organlarda etkilenir” diyor. Yani genel sağlık sistemi üzerinde de olumsuz etkileri bulunur. Dişlere ve dişetlerine gerekli özen gösterilmez ve tedavi ettirilmezse, bütün sistemi olumsuz yönde etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir. Örnek verecek olursak kalp, böbrek, eklemler, göz v.b. sayılabilir. Genel sağlık sisteminin bozulmaması ve tedavinin kalıcı olması için enfeksiyon odaklarının kaldırılması gerekir. Bunun için ilk önce diş ve dişetlerinden başlanmalıdır. Ağız kokusu ise sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Genel sağlık sistemi yani gastrointestinal (mide-bağırsak) sistem üzerinde inceleme yapmadan önce ağız ve diş sağlığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sebepler ortadan kaldırıldıktan sonra şikayet devam ediyorsa eğer, mide-bağırsak sistemi incelenmelidir.
  ALTI AYDA BİR KONTROL
  Yine”Vincent” anjini denilen dişlerin damakla birleştiği ”ağız çizgisi” denilen bölümde, özel bir mikrobun yol açtığı iltihaplanmada enfeksiyonun yayılması gırtlak ve bademcikleri de etkiler. Görmenin sürekli azalması olarak adlandırılan ”üveit” in sebebi belli olmamakla beraber diş kaynaklı enfeksiyonların da bu duruma sebep olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak ağız ve diş kaynaklı enfeksiyonların sebep olabileceği durumları engellemek için mutlaka her altı ayda bir düzenli diş hekimi kontrolü yaptırmak gerekiyor.

  Ağız ve diş sağlığında en önemli iki unsur diş çürükleri ve dişeti hastalıklarıdır. Dişeti hastalıklarının ilerlemesi durumunda, sebep olan enfeksiyon nedeniyle diş çürükleri olmadan da dişler kaybedilebilir. Sadece dişler değil, çene kemiklerine kadar yayılan iltihaplanmalar ve bunun sonucu çenelerin erimesi (perforasyon) sözkonusu olabilir.   
Güzel Gülmek Elimizde! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rafet El Roman - Güzel Hayat

  Rafet El Roman - Güzel Hayat

  Seni gördügüm ilk bulustugum Ilk kez öptügüm o yerdeyim simdi Ilk gün ki gibi elimde bir gül Kiyafetim sik seni bekliyorum Biliyorum gelemezsin Biliyorum dönemezsin Ne yapsam ah nereye gitsem? Ne söylesem, kimi dinlesem? Güzel hayat aci hayat Ne kaldi neyim var Mevsim ilkbahar günlerden pazar Seker bayrami çocuk olmak güzel Biraz mutsuzum biraz da yalniz Affet agliyorum, çok özlüyorum...
 2. Güzel Eller Kadına Güzellik Katar

  Güzel Eller Kadına Güzellik Katar

  katar kadınları Bir insanın ellerine bakar mısınız, dikkat ettiğiniz bir nokta mıdır? Ben şahsen karşımdaki insan kim olursa olsun bir ev hanımı ,bir arkadaş, bir dost veya herhangi biri otobüste metrobüste gördüğüm ellere dikkat ediyorum ister istemeden. Çünkü biliyorsunuz ellerimiz çok önemliler.:) Tırnak bakımımız el bakımımız çok önemli. Gün boyunca nerelere dokunyoruz kim bilir....
 3. Güzel eller için parafin bakımı

  Güzel eller için parafin bakımı

  güzel eller,güzel eller için bakım,güzeller eller için,güzel eller için ne yapmalı,parafin bakımı Kış günlerinde ellerinizin kurumasından mı şikayetçisiniz? Cildi yumuşacık yapan parafin bakımını deneyebilirsiniz. Güzel eller için parafin bakımı Yaşadığımız soğuk günlerinde cildimizin hava koşullarından olumsuz etkilendiği bir gerçek. Sıfırın altında seyreden soğuk havalar nedeniyle...
 4. Gülmek için Çok Güzel Komik Sözler:)

  Gülmek için Çok Güzel Komik Sözler:)

  Çok Güzel Komik Sözler:) Arkadaşlar sizden facebook sayfamda yazacağım Çok Güzel Komik Sözler yazmanızı rica ediyorum son dönemlerde hep hüzünlü gördü herkes beni şimdi ise taktitk değiştirip biraz eğlenceli görünmek istiyorum :)
 5. Güzel elleriniz için losyon

  Güzel elleriniz için losyon

  Bu konu; el için losyon ile ilgili bilgi vermektedir. Bir arkadaşıma sormuştum; bayanlarda en çok neye dikkat edersin, cevabına çok şaşırmıştım; bir kadının ellerine çok dikkat ederim. Söylediğine göre güzel ve ipek gibi ellere sahip kadınlar hep dikkat çeker ve beğenilirmiş ki öyle bir kadınla da evlendi. :D:D Şimdi mekanın güzel meleklerinin ellerine layık bir losyon hazırlayalım ve ipek...

Sayfayı Paylaş