1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Halı değil çim seriyorlar...

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Halı değil çim seriyorlar... Tohumu, gübresi, sulaması yok. Telefon açıyorsunuz, rulo halinde geliyor ve halı gibi istediğiniz yere seriliyor. Arada bir suluyor ve üzerine ‘lütfen çimlere basmayınız’ yazmıyorsunuz. Bilakis bu çimlerin üzerine basmalısınız ki kökleri toprağı tutsun.

  Her şeyin hazırı olur da çimin olmaz mı? Artık tohum, gübre, sulama derdi yok. Çim çifliklerine sipariş ediyorsunuz. Kısa sürede bir kamyonun arkasında rulolar halinde çimler getiriliyor. Toprak zemin bir-iki saat içinde sanki yıllardır öyleymiş gibi yemyeşil oluyor. Üstelik bu çimlerin üzerine basmak da yasak değil. Bilakis basın ki kökleri toprağa daha sıkı yerleşsin. İşte yol kenarlarını, parkları ve bahçeleri birkaç saat içinde yemyeşil yapan hazır çimler bunlar.

  Batı’da oldukça yaygın olan hatta artık teknolojisi-üniversitesiyle ayrı bir sektör haline gelen hazır çimle Türkiye, on yıl önce tanıştı. Belediyelerin talebiyle gelişen ve şimdi ise toplu konut inşaatlarıyla zirveye çıkan hazır çim sektörü şu sıralar bir hayli hareketli. Sayıları 4-5 iken giderek artan hazır çim üreticileri önemli bir sektör artık. Adapazarı, Tekirdağ ve İzmir’de yüzlerce metrekarelik çim çiftlikleri var.

  Avrupa’dan özel çim makineleri ithal ediliyor. Özel tohumlarla her bölge için iklim şartlarına uygun çimler üretiliyor. Tarlalarda yetiştirilen çimler özel makinelerle halı gibi sökülüyor. Bozulsa da bir şey fark etmiyor; çünkü yıpranan bölge sökülüp yenisi daha doğrusu yeşili döşeniyor. Bakımı da çok zahmetli değil. Tozu, toprağı, çamuru ortadan kaldırıyor, bulunduğu yerin oksijenini artırıyor ve sıcak yaz günlerini serinletiyor. Hazır çimin fiyatı, taşıma masraflarıyla birlikte değişse de 4 ile 10 YTL arasında değişiyor.


  Hazır çimi Türkiye’ye getiren firmaların ortak özelliği sık sık yurtdışına çıkan sahiplerinin olması. Oralarda hazır çimleri gören, Türkiye’ye de bu yatırımı yapmış. Ziraat Mühendisi Zahit Şahin bunlardan birisi.
  Hollanda da hazır çimin daha yaygın olduğunu görmüş ve oradaki firmalarla görüşmüş ve Zümrüt Çim firmasını kurup hazır çim üretimi için gerekli teknolojiyi ithal etmiş. Adapazarı’nda üretime başlamış. Şahin, artık sadece belediyelerin ve toplu konutların değil herkesin evinin bahçesini hazır çimle yeşillendirdiğini söylüyor.

  Batı’da çim mühendisleri var
  8 yıldır hazır çim üreten Türkçim’in sahibi Ferit Gülener ise artık insanların sadece evinin içine önem vermediğini, oturduğu yerin çevre düzenlemesine de dikkat ettiğini söylüyor. Bu da hazır çim sektörünü geliştirmiş. Gülener, Amerika’da hazır çim uzmanlarının olduğunu 4 yıl eğitim aldıklarını, çim üretimi için özel teknolojilerin geliştirildiğini söylüyor. Hatta Amerika’da çimin çok önemli olduğu golf sahalarında çalışan çim mühendislerinin yıllık gelirinin 50 bin ile 100 bin doları bulduğunu belirten Gülener, Türkiye’de bu konuda yetişmiş eleman bulunmamasından yakınıyor.

  Biraz çim, iyi gelir
  Amerika’da yapılan bir araştırmada 250 metrekarelik sağlıklı bir çim alanın, 4 kişilik bir ailenin 1 günlük oksijen ihtiyacını karşıladığı tespit edilmiş. Çim, tozu ve çamuru engelliyor, havayı serinletiyor. Yeşili ise dinlendiriyor.


   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Halı değil çim seriyorlar...
  bizim arka bahçemizde çim ama maalesef onu sulamaktan nefret ediyorum en iyisi halı bakalım inşallah bilgiler için teşekkür ederim çok pratik sulamasıda yok oh
   
Halı değil çim seriyorlar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çim Hokeyi

  Çim Hokeyi

  Çim hokeyi; futboldan sonra Dünya'nın en popüler ikinci sporu olan hokeyin ana branşı ve ilk oynanış şeklidir. Çim hokeyinin uluslarası turnuvalarda bayanlar ve erkekler için prestijli yarışmaları bulunmaktadır. Bu turnuvalar arasında Olimpiyatlar, Dünya Hokey Kupası, ve yıllık Dünya Kupası şampiyonluk turnuvası da bulunmaktadır. Hindistan ve Pakistan milli takımları, erkek çim hokeyi...
 2. Çim

  Çim

  Yemyeşil çim huzur, rahat, murat ve mutluluk olarak yorumlanır. yemyeşil çimenlere uzanan kişinin sağlık sorunları kalmaz.Imam Nablusî buyuruyor ki: Rüyada çimen görmek mutluluktur. Rüyada bahçenizi çimlendirdiginizi görmek, zahmetsiz ve eziyetsiz kazanç elde edeceginize, ev halkina rahat ve huzurlu günler yasatacaginiza delalet eder. Bahçenizin her tarafina çesitli çimenler ve çiçekler...
 3. Çim görünümlü halı

  Çim görünümlü halı

  Çim görünümlü halı öreği Farklı halı tasarımı Eğer klasik halı modellerinden sıkıldıysanız bu çim görünümlü halı modelini evinizde kullanmak isteyebilirsiniz. Bu halıtı gören misafirleriniz de oldukça şaşıracak.

Sayfayı Paylaş