1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Hamamelis kürü ile ter kokusuna elveda

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadın ve erkeklerin yaz aylarında korkulu rüyası olan ter kokusunu engellemek sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Terlemenin doğal bir olay olduğunu kabul ederek ter kokusuna neden olan etmenleri ortadan kaldırmak en doğru yöntemdir. Ter kokusunu engellemek için banyo yapmak, deodorant kullanmak ve serin yerlerde durmak yeterli olmaz doğru renk ve kumaş tercihi yapmak, yediğimiz gıdalara dikkat etmek, deodorant ve parfümü terin üzerine sıkmamak ve bol su tüketmek gibi çeşitli unsurlara da dikkat etmek gerekmektedir.


  Ter kokusu sosyal hayatta çok büyük bir sorundur. Ev yapımı ve daha etkili yöntemler kullanılabilir ve bu yöntemler zamanla koku oluşumunu azaltarak daha kökten çözümler sağlayabilir.
  Vücudun terlemesi terin üretildiği yerlerden havasız kalanlarında bakteri oluşumu gözlenir. Terleyen bölgede bakteri üremesi kokuya sebep olur. Bakterinin terleyen yerde üremesinin sebebi, bakterilerin pH değeri yüksek olan yerlerde yaşayabilmesi ve terin pH değerinin yüksek olmasıdır. Bu pH değeri bazı malzemelerle azaltılabilir.
  < Konu Resmi..>  Bu maddelerden biri de cadı fındığı (hamamelis bitkisinin meyvesi) dır. Cadı fındığını direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maddeyi küçük bir şişeye koyarak yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz her zaman sıkabilirsiniz.  Gerekli Malzemeler:

  • Cadı fındığı

  • Pamuk

  Yapılışı:

  • Pamuğunuzu cadı fındığı ile ıslatın.

  • Pamuğu ter oluşan bölgelere nazikçe sürün.

  Hem deodorant hem de cadı fındığı kullanmak isterseniz önce cadı fındığını sürmelisiniz.

  2. Ter kokusunu yok eden kesin çözüm: sirke kürü

  Sirke de ter kokusundan kurtulmak için cadı fındığıyla aynı şekilde çözüm sağlar. Sirke sürüldüğü yerde cildin pH düzeyini düşürdüğü için bakteri oluşumunu dolayısıyla koku oluşumunu engeller.

  Beyaz sirkenin ter kokusunu önlemek için kullanımı şu şekildedir:

  • Pamuk, beyaz sirkeyle ıslatılarak koltuk altlarına sürülür.

  • Bir sprey şişesine konularak her banyodan sonra koltuk altlarına sürülür. Sirke sürdükten sonra deodorant kullanmayın.

  • Banyo sırasında su ile karıştırılmış beyaz sirkeyle koltuk altlarınızı yıkayabilirsiniz.

  • Tıraş sonra sirke kullanmayın. Sirke tıraş edilen yeri tahriş eder.

  3. Limon suyu ter kokusuna iyi gelir mi?

  Limon suyu da sirke ve cadı fındığı gibi pH derecesini yükselterek ter bölgesinde bakterinin yaşamasını imkânsız kılar. Fakat limon suyunun tek bir avantajı hassas bölgelerde de kullanılabilir oluşudur.

  Gerekli Malzemeler:

  • Yarıya bölünmüş 1 limon

  • Pamuk (isteğe bağlı)

  • Yarım bardak su (isteğe bağlı)

  Yapılışı:

  • Limon yarılarından biri alarak sıkın ve terleyen bölgeye sürün. Diğer yarısınıda sonra kullanmak için saklayın.

  • Alternatif olarak, limonu sıkın ve suyuna pamuğu batırdıktan sonra aşırı terleme şikayeti olan vücut bölgesine sürün.

  • Eğer limonun asidik oluşundan haz etmiyorsanız ve cildiniz bundan rahatsız oluyorsa limonu sıktıktan sonra yarım bardak su ile karıştırın ve karışımı terleyen bölgenize sürün.

  Limon suyu tıraş olduktan sonra da kullanılabilir, tıraş olunan bölgeye hiçbir şekilde zarar vermez.

  4. Ter kokusunu azaltan doğal çözüm: kabartma tozu çözümü

  Bazı insanlar az terlese de terleri kokar. Böyleyse sirke ya da kireç suyu tek başına işe yarayabilir. Bazıları ise çok terler ve terleri kokar. Bu durumda ise kabartma tozu ve limon suyu karıştırılarak bir karışım yapılmalıdır. Kabartma tozu tek başına teri engellemez ama bakteri oluşumunu engeller ve doğal deodorant görevini üstlenir. Bu da tek başına kullanımını uygun hale getirir ama daha etkili ve kalıcı olması için limon suyuyla birlikte çözümü verilmiştir.

  Gerekli Malzemeler:

  • Yarım limonun suyu

  • Hamurlaşmaya yetecek kadar kabartma tozu

  Yapılışı:

  • Banyo yapmadan önce, limon suyu ve kabartma tozu karıştırılarak

  hamurlaştırın.

  • Bu hamurlaşmış karışım koltukaltlarına uygulayın.

  • Yaklaşık 10 dakika bekleyin.

  • Ardından uygulama yaptığınız bölgeyi yıkayın.

  5. Ter kokusuna karşı kabartma tozu ve mısır nişastası çözümü

  Daha önce de belirtildiği gibi kabartma tozu teri emer, doğal deodorant görevi görür. Deodoranttan farklı olarak aynı zamanda bakterileri öldürür. Mısır nişastası ve kabartma tozu aşırı terleyen insanlar için daha iyi. Mısır nişastası da en az kabartma tozu kadar emicidir. Bu iki malzemeyi kullanarak çok terleyenler ter emilimi sağlanabilir.

  • Banyo yaptıktan sonra direk olarak koltuk altlarına uygulanabilir.

  • Çok daha etkili bir çözüm istiyorsanız banyodan sonra kuru koltuk altlarınıza mısır nişastası ve kabartma tozu karışımını uygulayabilirsiniz.

  6. Ter kokusundan kurtulmak için elma sirkesi çözümü

  Elma sirkesi (ACV) iyi bilinen anti-bakteriyel doğal bir madde. Elma sirkesi de, beyaz sirke gibi cildinizin pH düzeyleri dengeleyerek vücut kokusunun giderilmesinde yardımcı olur. Ham filtresiz elma sirkesi herhangi bir sağlık sorunu için de harikabir çözümdür. Vücut kokusunu öldürmek için elma sirkesi kullanabileceğiniz yollar şunlardır:

  • Banyodan önce bir parça pamuk elma sirkesiyle ıslatılarak koltuk altına sürülür ve 2-3 dakika öyle beklenir. Sonrasında koltuk altı baştan durulanıp banyo yapmaya devam edilir.

  • 2 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce günde üç defa için. Tadına veya kokusuna dayanamıyorsanız bu karışıma biraz bal ekleyebilirsiniz. Aşırı terlemeyi azaltmak için iyi bir çözümdür.

  • Ayak kokusu için bir leğen sıcak suya 1/3 bardak elma sirkesi ekleyin. Bu suda ayaklarınız 15 dakika bekletin. Bu işlemi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

  7. Adaçayı kürü ter kokusuna iyi gelir mi?

  Adaçayı bitkisinin, ter kokusunu iki değişik şekilde yok edebilen bir şifalı bitkisel çözümdür. İlki, adaçayı bitkisinin ter bezlerinin çalışmasını azaltmasıdır. İkincisi ise, terlemenin ardından bakteri oluşumunu adaçayı yapraklarının önleyebilmesidir. Adaçayı, biberiye ailesine ait, olup hoş kokulu bileşik kafur ve apigenin, diosmetin, luteolin ve gül yağı asidi gibi uçucu yağlar içerir.

  • Adaçayı esansını taşıyıcı yağ olarak adlandırılan zeytinyağı gibi maddelerle karıştırarak koltuk altlarınıza sürebilirsiniz.

  • Vücudunuzu yıkamak için adaçayı bitkisinden çayı yapabilirsiniz. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı otunu, 5 dakika boyunca kaynatılmış 1⁄4 litre sıcak suya ekleyin. Bu sıcak suyu, koltukaltı durulama için kullanın. Genital bölge için kullanmayın. Adaçayı bitkisi kullandıktan sonra her zaman ellerinizi yıkayın. Bu bitkiyi kullandıktan sonra ellerinizi yıkamadan yüzünüze elinizi sürmeyin.

  Dikkat: Adaçayı bitkisi çayı çok sık içilmemelidir. Çok içildiğinde halsizlik, uyuşukluk ve baş dönmesine yol açabilir. Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.

  8. Biberiye kürü: ter kokusuna bitkisel çözüm

  Biberiye bitkisi, bakteri ve mantar nedenli kokuları yok etmesi dışında onları öldürmesi için de kullanılır. Tropikal olanı kullanıldığında çok daha fazla olumlu sonuç alınır.

  Yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağı alın ve 4 bardak suya ekleyin. Kısa bir süre demleyin ve daha sonra bu suyu banyo yaparken genital bölgeleriniz dışında terleyen bölgenize kullanın.

  Eğer kullanımın ardından cildiniz tahriş oluyorsa kullanmayı hemen bırakın.

  9. Ter kokusu nasıl önlenir

  • Günde en az bir kez duş alınmalıdır. Sert sabunlar kullanmamalı ve bir sabun uzun süre kullanılmamalıdır.

  • Her gün, yıkanmış iç çamaşırı giyilmelidir.

  • Uzun süre ayakkabı giyilmemelidir. Ayakkabı alırken deri ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

  • Koltuk altı ve diğer ter bölgelerde istenmeyen tüyler mutlaka kurtulmak gerekir.

  • Sinirlenilmemeli ve stres yapılmamalı. Bu durum terlemeye yol açar.

  • Vücut kuru tutulmalıdır.

  • Vücudun nefes alabileceği giysiler giyilmelidir.
   
Hamamelis kürü ile ter kokusuna elveda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ter Kokusunu Önleyin

  Ter Kokusunu Önleyin

  ter kokusunu önleyen bitkiler ter kokusu yapan hastalıklar çocuklarda kokusu hamilelikte bebeklerde Sevgili Melekler yazın en korkulan şey ter kokmaktır sık sık duş alarak kötü ter kokusunu önleyebiliriz birde doğal bitkilerle ter kokusunu önlemek mümkün buyrun size ter kokusunu önlemeye yardımcı bitkiler :tik: Çoğu vücut kokusunu gidericiler kokuyu gizlemeye terlemeyi azaltmaya ve nemle...
 2. Ter Kokusunu Önlemenin 14 Yolu ...

  Ter Kokusunu Önlemenin 14 Yolu ...

  hamilelikte ter kokusu gebelikte ter kokusu teri önlemek ten Ter kokusunu önlemenin 14 yolu var Meleklerim. Sıcakların bastırdığı şu günlerde ter kokusu da pek çok kişinin problemi olmaya başladı degilmi... Ter kokusu problemi aslında sadece kişinin kendisinin değil, çevresinin de olmaya başlıyor gerekli önlemler alınmazsa. Gerçi sıcaklardan bağımsız olarak da, ter ve vücut kokusu yıl...
 3. ter kokusuna net çözüm

  ter kokusuna net çözüm

  cep sodası nedir cep sodası Eski bir Fransızca dergiden öğrendiğime göre ter kokusuna kesin çözüm: Cep sodası.(Beyaz, toz şeklinde olan) Evet..bildiğimiz cep sodasını her banyodan sonra koltuk altımıza sürdüğümüzde asla ve kat'a ter kokmuyoruz.Sürüyoruz ve tekrar yıkamadan çıkıyoruz, ten de kalıyor yani.. Bunu yıllardır deniyorum çevreme öneriyorum ve sizlerle de paylaşmak istedim. Ne deo ne...
 4. Ter kokusundan kurtulmanın yolları

  Ter kokusundan kurtulmanın yolları

  Özellikle bayanlarda ter kokusu gerçekten çok itici olur özellikle ıslak bir duran koltuk altı ve onun iğrenç kokusu yüzünden kimse yanınızda bile durmak istemez Ter kokusundan nasıl kurtulabilrsiniz işte cevabı Uzmanlara göre, ter sağlık açısından son derece yararlı. Ancak bir gerçek var ki bazen ter kokusu insanı çileden çıkartabiliyor. Ter kokusuyla mücadele etmek için bu önerilerimizi...
 5. ter kokusuna son !!!!

  ter kokusuna son !!!!

  terkokusunason ter kokusuna son terkokusunasoncom arkadaslar her banyodan sonra bildigimiz karbonatı koltuk altlarınız ıslakken sürün, aynen pudra gibi... ne bir koku kalıyor ne de rahatsızlık... deneyin cok memnun kalırsınız... bir de gercekten de terlemeyi engellemedigi icin saglıklıda... sadece kokuyu kesiyor

Sayfayı Paylaş