Hamile değilim adetim neden gecikti ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamile değilim adetim neden gecikti ?
Çoğu kadın, kaçırılmış bir dönemi yaşar, ancak gebeliği yaşamaz; bu, çeşitli nedenlerden birine bağlı olabilir. Çoğu durumda, bir dönemin gecikmesi geçici olur ve normal menstrual döngü, nedene bir kez müdahale edildikten sonra yeniden başlayabilir. Birden fazla dönem kaçırırsanız,en kısa zaman da doktora görününüz.Diğer bir deyişle, düzenli olarak aybaşı döngüsünüz saat gibi çalışıyorsa, ayda bir Ortalama bir süre üç günden beş güne kadar sürebilir; Bundan daha kısa veya uzun olabilir, ancak genelde 7 günden fazla sürmemelidir.

adet gecikmesi.jpg

Adet dönemin de görülen problemler

Bununla birlikte, bazı kadınlar, beklenen adet dönemi, tahmin ettikleri yaklaşık tarih veya haftanın üzerine gelmediğinde biraz endişelenebilir. Dönemin yaklaşık 40 gün veya daha uzun bir süre gelmediği düşünülürse, o zaman cevapsız bir dönem (amenore) kabul edebilir. Evli veya cinsel yönden aktif olan kadınlar için hamileliğin ilk işareti olabilir ve bu evde hamilelik testi yapılarak doğrulanabilir. Bununla birlikte, kadınlar kaçırılmış bir dönem geçirebilir ancak bu hamilelik nedeniyle olmayabilir.

Kaçırılan dönemin nedenleri

Primer amenoresi.

Adet döngüsünü 16 yaşına kadar hiç başlamamış bir kız çocuğunun primer amenoresi olduğu söylenebilir ve bu ergenlikteki bir gecikmeden veya doğuştan uterus yokluğu gibi başka bir gelişimsel sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu normal değildir ve uygun teşhis ve tedaviyi alabilmek için doktora başvurulmalıdır.

İkincil amenoresi.

Bir nedenden dolayı menstruasyon döngüsü en az üç ay boyunca geçiren kız veya kadınlarda , gecikme gebelikten değil, sekonder amenore kaynaklı olduğu söylenir. Bu genellikle hormonal dengesizlik veya uterusta anormal bir değişiklikten kaynaklanır. Düzensiz menstruasyon öyküsü olan, dokuz aylık menstrüel döngüleri olmayan kadınlarda sekonder amenore olduğu düşünülmektedir.

Emzirme.

Emziren kadınlarda laktasyonu teşvik eden hormonlar da normal menstruasyon döngüsünü engellediğinden cevapsız dönemlere neden olur. Yalnızca emziren annelerde bebek katı gıdalar vermeye başlayana kadar amenore devam edebilir. Bununla birlikte, diğer kadınlarda menstrüel dönemler daha erken başlayabilir.

Menopoz.

Menopoz, bir kadının aylık adet döngüsünün sonunu gösterir ve bu, 12 ay boyunca menstrüasyon bulunmaması olarak tanımlanır. Bu genellikle 40 ila 50 yaş arasında görülür ve normal hormonal değişiklikler sonucunda bir kadının doğurganlığında azalmasına neden olur.

Menepoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

İlaçlar

Bazı ilaçlar cevapsız dönemlere neden olabilir. İlaçlardan dolayı kaçırılan sürelerin en sık nedeni kontraseptif kullanımıdır. Yaz, Seasonale veya Lybrel gibi oral kontraseptifler veya doğum kontrol hapları bir kadının döneminin düzenliliğini etkileyebilir ve kaçırılmış periyotlara veya düzensiz menstrüel akışa neden olabilir. Bu yeni haplar, kadınların menstrual akışa izin veren geleneksel doğum kontrol hapları ile karşılaştırıldığında, kadınların üst üste birkaç ay boyunca menstrüel dönemleri olmamasına neden olabilir. Enjeksiyonlar veya implantlar gibi kontraseptiflerin diğer biçimleri de amenore ya da düzensiz periyotlara yol açabilir.

Kayıp dönemlere neden olabilecek ancak antipsikotik ilaçlar, antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapötik ilaçlar da bulunabilir.Aşırı stres ya da aşırı kaygı birinin normal hormonal üretimini olumsuz etkileyebilir, bu hormonal üretim beyindeki hipotalamus tarafından düzenlenir. Bu, kişinin döneminin ertelenmesine veya kaçırılmasına neden olabilir.Aşırı kilo kaybı veya kazanç gibi aşırı kilo değişiklikleri , hormonal üretimi de etkiler ve menstruasyon döngülerinde geçici düzensizliklere yol açabilir.Anoreksiya veya bulimia gibi yemek yeme bozuklukları , yağ kaybı ve aşırı incelik nedeniyle anormal hormonal değişikliğe neden olur. Bu koşullar normal yumurtlamayı etkileyebilir ve menstruasyon döngülerini inhibe edebilir ve amenoreye neden olabilir.Polikistik over sendromu gibi tıbbi durumlar (PCOS) veya tiroid sorunları , kadınların düzensiz siklüsleri ve kaçırılmış dönemleri olmasına neden olabilir . Bazı kadınların çok hafif periyotları olabilir, bazıları çok ağır periyotlara sahip olabilir ve bazıları da dönemleri tamamen atlayabilir.

Özellikle iki veya üç ardışık ay boyunca birden fazla süreyle adetiniz gerçekleşmez ise en kısa zaman da doktora görünüp muayene olun.Yapılan fiziki muayene, tetkit ve usg incelemesi ile durumunuz netlik kazanır ve tedavi şekliniz belirlenir..

Adet gecikmesi sadaca hamilelikten dolayı olmuyor. Makalede belirtildiği gibi gecikmenin bir çok nedeni var. Ama nedense biz bayanların aklına hemen gebelik geliyor. Benim adetlerim çok düzenli olmasına rağmen bir gün gecikti. Eşimle korunduğumuz halde acaba hamilemiyim diye düşündüm. Test yaptım negatif 15 günlük gecikme devam edince doktora göründüm. Yumurtlaman geç gerçekleşmiş ve yumurtan çatlamamış bu yüzden gecikmen var dedi. Sonra adet söktürücü verdi tarlusal. Sonra adetimi oldum. Bu yüzden adet gecikmesi olunca önce test yapın sonuç negatifse mutlaka doktora görünün..

geçen ayın birinde adet oldum bu ay olmadım 6 tane test yaptım negatif böyle olan varmı??

Merhaba, her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değildir. Konu da buna dair detaylı bilgiler yer alıyor. Bir çok neden adet gecikmesine neden olabilir. Siz birden fazla test yapmışsınız sonuç negatif . Bu sonuç hamile olmadığınızın kesin kanıtı. Gecikmenizin nedenini öğrenmek için hekime görünün. Muayene ve tetkitlerle durumunuzun nedeni anlaşılır..

beyza hanım 3 ay önce en son adet oldum 38 yaşındayım kaç defa test yaptım negatif kaynım öldüğü için doktora gidemedim ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

Merhaba, her mens gecikmesi gebelik kaynaklı değildir. Tıbbi bir nedenden dolayı gecikmeniz olabilir.Hormonal bozukluk, stres,çevresel faktörler , rahim kaynaklı bir sorun gecikmeye neden olabilir. Size tavsiyem bir kadın doğum uzmanına görünmeniz. Yapılacak muayene ve tetkitlerle gecikmenizin nedeni anlaşılabilir.

adetim gecikince 4 defa test yaptım hepsi negatif çıktı anlamıyorum normalde hiç böyle olmazdı

Merhaba, benzer sorularda hep belirtiyoruz adet gecikmesi sadece gebelik kaynaklı olmaz. Bir çok koşul gecikmeye neden olabilir. Gecikmenizin nedeni de ancak hormon tetkitleri + usg incelemesi ile belirlenebilir. Hala mensiniz gerçekleşmediyse hekime görünüp muayene olun.

Meraba ben adet tarihimden bi hafta önce kahverengi pembe lekenme yaşadım onun öncesinde de göğüs hassasiyetim çok vardi adetim geçtikten 3 gün sonra kan tahlili yaptırdım sonuç negatif cıktı ama 13 gün oldu adet olmadım daha doktor iltihap olabilir diye ilaç verdi ama içim rahat değil kullanıp kullanmama konusunda kararsizim evde de test yaptım yine negatif ne yapmam gerekir lutfen yardim edin

Merhaba, her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değildir. . Bir takım tıbbi koşullar gecikmeye neden olabilir. Hekiminiz muayene ve tetkit yaptıktan sonra ilacı reçete ettiyse kullanın . Kuşkunuzu gidermek için hcg testi yapın gebe olup olmadığınızı hcg testi ile net olarak öğrenebilirsiniz.

Geri