Etiketler:
 1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Hamile kalmaya karar verdiğinizde

  Konu, 'Gebelik' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi çocuk sahibi olmak istemesi. Hemen hemen her kadın hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı arzu eder. Ancak bu güç karar verildiğinde hamile kalmadan önce hem ruhsal, hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir.
  Gebelik öncesi muayene
  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, randevu almak ve muayeneye gitmektir. Bu ziyaret esnasında hekim kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olur ve gebelik ile ilgili yaşam şeklindeki bazı değişiklikler ile ilgili plan yapar.

  İlk muayenede detaylı bir fizik inceleme yapılmalı. Gebelik esnasında gelişmekte olan bebeğe olumsuz etkileri olabilecek bazı enfeksiyonlara karşı bağışıklık olup olmadığı araştırılmalı. Eğer kişi bağışık değilse gebelikten en az 3 ay önce aşı yapılmalı.

  Kişinin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığı son derece önemlidir. Şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi bazı önceden bilinen hastalıklar kontrol altına alınmalı.

  Düzenli ya da düzensiz kullanılan ilaçlar hekimle tartışılmalı, bunların gebeliğe ve bebeğe olan etkileri sorgulanmalı.

  Hem anne, hem de baba adayının aile geçmişleri sorgulanmalı, soylarında genetik geçiş gösteren herhangi bir anomali ya da hastalığın olup olmadığı araştırılmalı. Bu tür bir problem varlığında hekim gebelik öncesi genetik danışma isteyebilir.

  Hamileliğe hazırlık yaparken nelere dikkat edilmeli?
  Gebelik ve anne olma heyecanı sağlıklı bir yaşam için mükemmel bir motivasyon aracıdır. Bu kararı veren pek çok kadın alışkanlıklarını kendi isteği ile değiştirir. Pek çoğunun eşi de ona destek olmak maksadıyla ona uyum sağlar. Sonuç, daha sağlıklı bireyler ve aileler olarak karşımıza çıkar.

  Sigara: Sigarayı bırakmak için anne olmayı istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadında yumurta, erkekte sperm sayı ve kalitesini azalttığından gebe kalmada güçlüğe neden olabilir. Sigara içen hamilelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilir. Bu kadınlarda düşük ya da erken doğum daha sık görülür. Yeni yayınlanan bir çalışmada gebelikleri boyunca sigara kullanan kadınlardan doğan erkek çocukların ileriki yaşamlarında suç ve şiddete olan eğilimlerinin artmış olarak bulunması ilginçtir.
  Alkol: Benzer şekilde alkol de hamile kalma şansını bir miktar azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Yine yapılan bir çalışmada haftada 1 - 5 kez alkol kullanan kadınların hiç kullanmayanlara göre daha zor gebe kaldıkları saptantı. Alkol erkekde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır.
  Stres: İsrail'de yapılan bir araştırmada infertilite tedavisi gören kadınlarda stres gidermek maksadı ile meditasyon yapanlarda gebeliklerin daha kolay elde edildiği sonucuna varıldı. Meditasyon en sağlıklı ve kolay stres giderici egzersizdir.
  Beslenme: Gebelikte olduğu gibi gebe kalmaya karar verildiğinde de beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalı. Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diyet önerilmez.

  Hamile kalmadan önce günlük folik asit takviyesi faydalı olabilir. Günde alınan 400 - 800 mikrogram folik asit bebekdeki merkezi sinir sistemi anomalilerini %50'ye yakın oranda azaltır. Folik asidin düşük olasılığını da arttırdığına dair araştırmalar mevcut.

  Önemli noktalar

  1. Hamile kalınıp kalınamayacağı önceden bilinemez. Hiçbir hekim ya da kişi, hiçbir kimseye çocuğun olur ya da olmaz diye garanti veremez. Tabii ki bunun istisnaları vardır. Rahimi ya da testisleri olmayan bireylerden oluşan çiftlerde doğal olarak gebelik olmaz. Ancak anatomik olarak hiçbir problem olmasa bile %15 vakada açıklanamayan kısırlık olduğu unutulmamalı.
  2. Hamile kalmaya karar verildiğinde doğal olarak ilk yapılacak şey korunmayı bırakmak. Uygulanan yönteme bağlı olarak üreme yeteneğinin geri dönmesi 0 - 3 ay kadar sürebilir.
  3. Hamile kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12 - 15. günlerdir.
  4. Hamile kalma şansını arttırmak için düzenli bir cinsel yaşam ve haftada en az 3 ilişki faydalı olur. Bu şekildeki çiftlerin %75'i 6 ay içinde gebelik elde eder.
  5. Çiftlerin %15'inde 1 yılın sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin infertilite araştırılması açısından hekime müracaat etmesi gerekir.


   
 2. CHATLAK

  CHATLAK Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  895
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Hamile kalmaya karar verdiğinizde
  paylaşım için çok teşekkürler canım.......
   
Hamile kalmaya karar verdiğinizde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile kalmaya karar verdiyseniz..

  Hamile kalmaya karar verdiyseniz..

  meltem eğilmez İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi çocuk sahibi olmak istemesidir. Hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı istemeyen kadın yok gibidir. İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi çocuk sahibi olmak istemesidir. Hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı istemeyen kadın yok gibidir. Ancak bu güç karar...
 2. Dr. verdiği kan ilaçı oğlumun dişlerini karartı:(

  Dr. verdiği kan ilaçı oğlumun dişlerini karartı:(

  kan ilacı ferrum şurup ferro sanol şurup kan şurubunun yan etkileri ilaçlarının yan etkileri Oğlum çok iştahsız..geçen sene kan tahlili yaptırdığımda kanı baya düşük çıktı kan şurubu kullandık..geçen sene ferrum fort kullanmıştık hiç bi yan etkisini görmemiştim..bu sene yine kan tahlili yaptırdım ve yina kanı düşük çıktı..dr.da ferro sanol diye bi şurup verdi..şuan şişesi yarım halada...
 3. hamile kalmaya karar verdikten sonra ne kadar zamanda hamile kalabilirim

  hamile kalmaya karar verdikten sonra ne kadar zamanda hamile kalabilirim

  nasıl hamile kalabilirim nasil hamile kalabilirim nasıl gebe kalırım Çiftler genelde hamile kalmamak için büyük çaba sarf ederler ve çeşitli yöntemlere başvururlar. Ancak bir bebek sahibi olmaya karar verdikleri an şaşırtıcı gerçekle karşılaşırlar. Bu şudur; aslında bir aylık adet periyodunda hamile kalabileceğiniz zaman 4 gün...
 4. Hamile Kalmaya Karar Verdiğinizde

  Hamile Kalmaya Karar Verdiğinizde

  İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi de çocuk sahibi olmak istemesidir. Hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı istemeyen kadın yok gibidir. Ancak bu güç karar verildiğinde gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi...
 5. Hangi günler hamile kalmam?

  Hangi günler hamile kalmam?

  Dogum kadın doktorların bazı açıklamalarına göre. korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir. Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün, sperim 3 gün...

Sayfayı Paylaş