Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ? En erken gebelik belirtileri

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, gebeliğin en belirgin bulgusu beklenen adette gecikme olmasıdır. Her kadının gebelik deneyimi farklıdır . Kadınların çoğu gebeliğin erken dönemlerin de belirtileri yaşarken bir kısmı da belirtileri yaşamaya biliyor . Gebelik testinde iknici çizginin silik çıkması da gebelik olarak değerlendiriliyor. Durumunuz dan emin olmak adına hcg testi yapmanızı öneriyorum.
 
H

hasbhar

Forum Okuru
adetime 8 gün var baş dönmesi mide bulantısı kasıkta batmam var birde sürekli uykum geliyor hamilemiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcı olur. Yaşadığınız belirtiler adet öncesi septomlarda olabiliyor. + Adete 8 gün kala gebelik belirtisi hissetmeniz zor. Beklenen döneminiz de gecikmeniz olursa test yaparsınız.
 
C

cydadn

Forum Okuru
adetime 12 gün var midem bulanıyor ateşim var elim ve ayaklarım buz gibi 2 aydır korunmuyoruz hamile olabilirmiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, adete 12 gün kala gebelik belirtisi hissetmeniz olası değil. Başka tıbbi koşullar septomlara neden olabilir. Saydığınız belirtilere göre soğuk algınlığı söz konusu hekime görünüp muayene olun.
 
M

möşpo

Forum Okuru
slm adetime 2 gün var ama garip bir şekilde hamilelik belirtileri hissediyorum bu sabah test yaptım silik çıktı sizce hamile olabilirmiyim??
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak değerlendiriliyor. Yalnız siz durum dan emin olmak için HCG testi yapın. Çıkan sonuç gebe olup olmadığınız hakkın da bilgi verecektir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Daha yüksek bir bazal vücut ısısı da gebeliğin işaretidir . Östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksek olacaktır. Bu artış, ruh halinizi etkileyebilir ve sizi her zamankinden daha duygusal veya reaktif yapabilir. Ruh hali gebelik sırasında sık görülür . Menstrüel dönemin semptomlarına benzer şekilde , hamileliğin erken dönemlerinde şişkinlik meydana gelebilir. Bu, aynı zamanda sindirim sisteminizi yavaşlatan hormon değişikliklerine bağlı olabilir.Kabızlık erken gebelik belirtilerindendir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bulantı ve sabah yorgunluğu genellikle dördüncü haftadan altı haftaya kadar gelişir .Sabah hastalığı denmesine rağmen, gündüz veya gece her an olabilir . Çoğu durumda, gebeliğin erken evrelerinde yüksek veya normal tansiyon düşer. Kan damarları genişlediğinden, bu da baş dönmesi hissi yaratabilir. Birinci trimesterde koku hassasiyeti hakkında çok az bilimsel kanıt var. Koku duyarlılığı mide bulantısını ve kusmayı tetikleyebileceğinden, önemli olabilir. Ayrıca gıda isteksizliklerine neden olabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Cevapsız bir dönem hamileliğin belirgin belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, stres, hastalık, hormon dengesizliği, gıdalara veya ilaçlara verilen reaksiyonlar, yüksek miktarda kilo almak veya kaybetmek ve hormon kontraseptiflerini durdurmak gibi bir süreyi kaçırmanın başka nedenleri olabilir. Normalde çok düzenli bir adet döngüsü varsa, bir süre eksikliği gebeliğin ilk işareti olabilir.
gebelik.jpgGebeliğin en yaygın görülen belirtileri baş ağrısı, genellikle gebeliğin erken dönemindeki hormonların yükselmesinin yanı sıra ruh hali dalgalanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.Sabah hastalığı gebeliğin başka bir anlatım işaretidir ve hamile kaldıktan iki ila sekiz hafta sonra ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda mide bulantısı gebelik süresince sürebilir ve sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, günün herhangi bir noktasında olabilir.Her kadının bir gebelikten diğerine aynı semptomları veya aynı semptomları olması gibi . Ayrıca, gebeliğin erken belirtileri sıklıkla menstruasyon ( adet ) öncesinde ve sırasında görülebilecek belirtileri taklit ettiğinden hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz . Yukarıda saydıklarımız gebeliğin en yaygın görülen bazı semptomlarından bir kaçı.Bu semptomların hamilelik dışında başka şeylerden kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla bu semptomlardan bazılarına dikkat etmeniz mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Gebe olup olmadığınızı ancak gebelik testi ve hekim muayenesi ile öğrenebilirsiniz.


Hormonal değişiklikler göğüslerinizin ağır ve şiş hissetmesini sağlayabilir. Meme büyüklüğü veya şekli, ağrı, koyu renkli areolalar gibi değişiklikler fark edebilirsiniz - bunların hepsi erken hamilelik belirtileridir. Bununla birlikte, bazı kadınlar yumurtlamadan hemen önce veya sonra göğüslerinde hassasiyet yaşarlar, bu nedenle bu semptom tek başına hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bu hassasiyet gebelikte daha sonra gidebilir.

Yorgun hissetmek erken gebeliğin çok yaygın bir belirtisidir. Bu, vücudunuzun yeni geçiş durumuna tepkisi. Neyse ki enerji seviyeleri genellikle ikinci trimesterde artar, bu nedenle hamileliğinizin geri kalanında veya en azından son trimestere kadar daha iyi hissedersiniz.

Bazal vücut sıcaklığınız sabah uyandığınızda ağızdan alınan sıcaklıktır. Yumurtlamadan hemen sonra vücut ısınız biraz artar ve döneminizin sonuna kadar o seviyede kalır.Bazal vücut ısısı iki haftadan fazla düşmezse, bu hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Koku ve tatlara karşı aşırı hassasiyetiniz olabilir. Özellikle çeşitli yiyeceklerin kokusu ve tatları, bulantı ve kusmayı içeren güçlü reaksiyonları tetikleyebilir.

Belli yiyecekler isteyebilir veya normalde sevdiğiniz yiyeceklere karşı güçlü olumsuzluklar hissedebilirsiniz. Mide bulantısı ve / veya kusma , gebeliğin klasik belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar gebeliğin sonuna kadar bulantıya maruz kalabilir.

İmplantasyon genellikle dönem başlamadan önce biraz daha erken ortaya çıktığında lekelenme meydana gelebilir. Bu gebeliğin erken işaretlerindendir. İmplantasyondan sonra uterusunuz kontrakte olabilir ve bu kasılmaların neden olduğu krampları hissedeceksiniz.Sık sık idrara çıkma hamileliğin erken belirtilerinden biri olabilir ve tüm hamilelik boyunca devam eder. Rahim bebeğiniz için hazırlanırken, idrar torbasına ek baskı uyguladığın dan sık idrara çıkma görülür.

Değişen hormon seviyeleri bu duygusal kargaşaya neden olabilir. Evet burdaki tüm belirtilere sahipseniz gebe olabilirsiniz. Şimdi durumu teyit etmek için öncelikle gebelik testi yapmanız gerekiyor. Akabinde bir kadın doğum uzmanına görünmek için randevu alın. Gebelik belirtileri yaşadığınız halde testiniz negatifse bu durum yalancı gebelik olabilir. Yada bir çok tıbbi koşul bu belirtileri yaşamanıza neden olabilir. Test sonucunuz ne olursa olsun kafanızdaki şüpheyi atmak için mutlaka uzman bir hekime görünün..
 
Üst