Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hamilelik Öncesi Muayene

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  gebelik öncesi muayene hamilelik öncesi muayene gebelik röntgen hamilelik röntgen gözden geçirmeniz gerekenler tedavisi Hamilelik Öncesi Muayene

  Normal koşullarda bir bayanın düzenli olarak yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi ve temel sağlık taramalarının yapılması gerekmektedir. Bunların başında vajinal smear testi ve meme ultrasonografisi gelmektedir. Hamile kalmaya karar veren bir bayanın ise hamileliğin planlandığı tarihten yaklaşık 3 ay önce kapsamlı bir muayene olması ve bazı tetkiklerin yapılması gereklidir.


  Muayene Aşamaları  Anne adayının hamilelik öncesi danışma amaçlı ilk muayenesi adet döneminin hemen bitiminde yapılır. Muayenenin öncesinde detaylı bir hikaye alınır. Bu ilk görüşmede hem anne hem de baba adayının aile geçmişleri sorgulanır, soylarında genetik geçiş gösteren herhangi bir anomali ya da hastalığın olup olmadığı araştırılır.
  Eşi ve kendisinin aile fertlerini de içeren anamnez sırasında dikkati çeken noktalar ( özürlü ya da ölü doğan bebekler, kronik hastalıklar, konjenital anomaliler, vs.) incelenmek üzere not edilir. Eşlerin özgeçmişleri de genel sağlık durumları ve geçirdikleri hastalıklar konusunda detaylı bir şekilde taranır.
  Sonrasında kalp hastalığı, diyabet, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik sistemik hastalığınız olup olmadığını sorgulanır. Bu hastalıkların varlığı hamileliğin size zarar vermesine neden olabileceği gibi bebeğinizin sağlıklı gelişimine engel olabilmesi açısından da önemlidir.
  Anne adayının fizik muayenesini takiben jinekolojik muayenesi yapılır ve bu sırada smear testi alınır. Yapılan muayenede dikkati çeken noktalar (rahimde şekil anomalisi, vajinismus, pelvis darlığı, polikistik over) var ise bunlar kaydedilir ve incelemeye alınır.
  Ayrıca miyom, yumurtalık kisti, endometriozis gibi hamileliğe engel olabilecek durumların varlığına yönelik ipuçları aranır ya da daha önceden bu tür durumların varlığı tespit edilmiş ise uygulanan tedaviler ve sonuçları ile ilgili bilgi edinilir. Bazı jinekolojik hastalıklar ve enfeksiyonlar hamile kalmada güçlüğe ya da hamile kalındığında düşüklere neden olabildiğinden jinekolojik öykü son derece önemlidir.
  Yaşanılan hamilelikler ile bunların sonuçları ile ilgili bilgiler de önemli ipuçları verebilir. Eğer daha önce doğum yapılmışsa bebeklerin doğum haftaları, doğum kiloları, doğum şekli, eylem ve doğum sırasında yaşanan özellikler değerlendirilir.
  Eğer daha önceden tekrarlayan düşükler, sakat ya da ölü doğumlar varsa yeniden hamile kalmadan önce bunların nedenlerinin araştırılması ve gerekiyorsa tedavi edilmesi gerekecektir.
  Düzenli ya da düzensiz kullanılan ilaçlar hekim ile tartışılmalı, bunların ve bebeğe olan etkileri sorgulanmalıdır. Öte yandan alerji varlığı ve hangi maddelere karşı allerjik olunduğu da önemlidir.


  Hamile Adayına Yapılacak Laboratuar İncelemeleri  - Kan grubu
  - Tam kan sayımı
  - Tam idrar tahlili
  - Açlık kan şekeri,üre,kreatinin,AST,ALT
  - TSH
  - TORCH (toxoplazma, rubella,cytomegalovirus, herpesvirus antikorları)
  - Hepatit B antijen ve antikor
  - Varicella Zoster ( suçiçeği) antikor
  Bu tetkiklerin hamilelikten 3 ay önce yapılmasındaki amaç aşı ile korunulabilecek hastalıklara karşı anne adayının direnç durumunu saptamak ve aşılama için zaman kazanmaktır.
  Rubella (kızamıkçık), cytomegalovirus, hepatit B ve suçiçeği aşı ile direnç kazanılacak hastalıklardır. Özellikle rubella aşısı canlı zayıflatılmış virüs kullanılarak yapıldığından aşı sonrası 3 ay hamile kalınmamalıdır.
  Kan grubu tayini ile eşler arasında Rh ve ABO uyuşmazlığı saptanır. TSH testi tiroid bezininçalışma durumu hakkında bilgi verir ve gerektiğinde hamilelik öncesi ilaç ile fonksiyonların düzeltilmesini sağlar.
  Bu temel testlerin yanı sıra anamnez ve muayenenin gerektirebileceği ek tetkikler tamamlanarak gebe adayının mümkün olabilecek en uygun koşullarda korunmayı bırakması sağlanır.


  Muayene Sonrası...  Tüm incelemeler yapıldıktan ve hamile kalmaya engel bir durum mevcut ise var olan patolojiler tedavi edilir. Hamile kalınmasını engelleyecek tüm sorunların giderilmesiyle birlikte anne adayına hamile kalabilmesi için dikkat etmesi gerekenler sıralanır.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: Hamilelik Öncesi Muayene
  Öneriler  - 3 ay öncesinden folik asit almaya başlayın: Öncelikle hamile kalmayı planlayan bir bayan 3 ay öncesinden günde 400 microgram folik asit almaya başlamalıdır.
  Bu miktar dünya sağlık örgütünce önerilen miktar olup oluşacak bebeğin beyin-omurilik sakatlıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Özel bir durum olmadıkça bunun dışında alınması gereken herhangi bir ilaç yoktur.
  - Sağlık taraması yaptırın: Hamileliğin ilerleyen aylarında diş ve dişeti üzerindeki olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan bir bayan diş kontrolünü ihmal etmemeli, var olan diş sorunları hamilelik öncesinde giderilmelidir.
  Hamilelik sırasında da düzenli diş kontrolleri yapılmalıdır. Yine hamileliğin ilerleyen aylarında anne adayını en çok rahatsız edebilecek sorunlar arasında hemoroid ( basur) ve anal fiisür ( makat yırtığı) vardır. Hamilelik öncesinde bu tür sorunlar yaşayan anne adaylarının hamile kalmadan önce bu hastalıklarının tedavisini tamamlamış olmaları önerilmektedir.
  - İlaç kullanımına ve röntgen film çekimine dikkat edin: Hamilelik planlayan bir bayan korunmayı bıraktığı adet döneminden itibaren ilaç kullanımı ve röntgen filmi çekimi konusunda azami dikkat göstermelidir.
  Erken gebelik döneminde bazı ilaçlar ve röntgen ışınlarına maruz kalmak düşük, özürlü bebek, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi pek çok soruna yol açmaktadır. Korunmayan bir bayan çok zorunlu durumlarda karın bölgesinin özel bir örtü ile örtülmesinden sonra diş, kol, bacak, kafa ve akciğer filmi çektirebilir.
  Günümüzde giderek yaygınlaşan MR ( Magnetic Resonans) tekniği ile fetus üzerinde bilinen herhangi bir risk oluşturmaksızın radyolojik inceleme yapmak mümkün olmaktadır.
  - Fazla kilolarınızdan kurtulun: Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Bayanlarda ortalama ideal vücut kitle indeksi (BMI) 20-25 arasındadır.
  Gebelik öncesi bu sınırlar içerisinde olan ya da en azından yakınında olan bayanların gebelikte kilo kontrolü ve kilo sorunlarına bağlı komplikasyon oranları daha az olmaktadır.
  - Sigara içiyorsanız bırakın: Sigara içen gebelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilmekte, bu kadınlarda düşük ya da erken doğum daha sık görülmektedir. Ayrıca gebe kalma şansını azaltmaktadır. Bu nedenle gebelik öncesi ya da sırasında kesinlikle sigara içilmemelidir.
  - Alkol tüketiyorsanız bırakın: Yine aynı şekilde alkol de gebe kalma şansını azaltan faktörler arasındadır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir.
  - Doğal besinlere yönelin: Hamilelikte olduğu gibi hamile kalmaya karar verildiğinde de beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Doğal besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.
   
Hamilelik Öncesi Muayene konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lazer ile epilasyon öncesi muayene gerekirmi?

  Lazer ile epilasyon öncesi muayene gerekirmi?

  Laser epilasyon erkek ve bayanlardaki yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları yok edebilen tıbbi bir uygulama şeklidir. Uygulanmaya başlanmadan önce kişilere genel sistemik ve cilt muayenesi yapılmalı ve lazer uygulaması ile yapılacak epilasyon işlemi için uygun aday olup olmadıkları tesbit edilmelidir. Lazer epilasyonun uygulanıp uygulanmayacağına, doz ve enerjiye mutlaka uygulamada...
 2. Doğum öncesi muayene

  Doğum öncesi muayene

  Her zaman olduğu gibi takip eden prenatal değerlendirmelerin zamanlaması 28. haftaya kadar 4 haftada bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir ve daha sonra haftalık intervaller şeklinde yapılmalıdır. Azaltılmış vizit sıklığı komplike olmayan gebeliklerde kabul edilebilir. Buna karşılık yüksek riskli gebeliklerde 1-2 hafta gibi daha sık kontrollere ihtiyaç duyulabilir. Laboratuar Testleri:...
 3. hamilelik öncesi

  hamilelik öncesi

  mide sancısı sabit kalıyor fakat sancı ara ara sıklaşıyor akıntı koyu beyaz şekilde geliyor bunun iki gün üst üste baş dolan ması mide bulantısı bel ağrıları oluyo bunun sebebi olarak gebe diye bilirmiyiz
 4. Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı

  Gebelikte vajinal ve alttan muayene zararlımı

  hamilelikte alttan ultrason zararlımıdır,hamilelikte alttan ultrason çektirmek bebeğe zarar verirmi,gebelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,hamilelikte alttan muayene bebeğe zarar verirmi,gebelikte vajinal usg ve muayene hakkında bilgiler Gebelikte anne adaylarının en korktuğu jinekolojik muayenedir. Bu muayene sırasında vajinal muayene yapılıp, bebeğe vajinal ultrasonlar ile...
 5. Gebelik öncesi muayene neden gereklidir?

  Gebelik öncesi muayene neden gereklidir?

  Çocuk sahibi olmaya karar vermek, çocuk sahibi olmak kadar önemli bir sorumluluğu üzerine almak anlamına gelmektedir. Bu kararı vermeden önce, çiftlerin çok iyi düşünmesi gerekmektedir. Gebe kalınmaya karar verilmeden önce, çiftin sağlık kontrolünden geçmesi çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu kontroller, çiftlerin endişelenmesi için değil, gebelik süresince sağlıklı ve rahat bir yaşam...

Sayfayı Paylaş