1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte tiroid belirtileri,hamilelikte tiroid belirtileri,hamilelikte tiroid yüksekliği,gebelikte tiroid düşüklüğü,gebelikte tiroid tedavisi hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Gebeler ve gebeliği düşünen tiroid hastalarına faydalı olacağını umuyorum. Gebelikte, gebeliğe özgün hormonal değişiklikler, plasenta etkisi ve gebelikteki metabolik gereksinimlerin farklı olması nedeniyle tiroid bezinde ve tiroid ile ilgili fonksiyonlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle tiroid ile ilgili hastalıklara yatkınlığı olan kişilerde veya önceden tiroid ile ilgili hastalığı bulunanlarda, gerek gebe kalmadan önce, gerekse gebelik varlığında tiroide yönelik olarak daha fazla özen gösterilmelidir. Ancak şu kesinlikle bilinmelidir; tiroid hastalıkları, kontrol altında oldukları sürece ne gebe kalmaya, ne de gebeliğin normal şekilde seyretmesine engel durumlar değildir. Hamilelikte tiroid hastalıkları tehlikeli midir? Öncelikle tiroid hastalığının ne olduğunu hatırlayalım. Tiroid hastalığı tiroid bezlerinin fazla ya da az çalışması olarak da adlandırılabilir.
  Tiroid bezi boynun ortasında yer alan ve şekil olarak kelebeği andıran bir bezdir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan tiroid bezi salgıladığı hormonla metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
  Tiroid bezi iki tane hormon salgılamaktadır. T4 ve T3 olarak adlandırılan bu hormonların aşırı salgılanması tiroid bezinin hızlı çalıştığını az salgılanması da tiroid bezinin az çalıştığını göstermektedir. Hormonların az ya da çok salgılanması vücutta bazı değişikliklere ve belirtilere neden olur.


  Hasta çoğu zaman farkına varmadan bu belirtilerle birlikte yaşar. Ancak bazen belirtiler ileri safhaya vardığında hasta doktora gitme ihtiyacı duyar. Yapılan kan tahlilinde hormon araştırması yapılarak hastalığın teşhisi konmuş olur.
  Hamilelikte tiroid hastalıkları daha öncesinde var olduğu için ortaya çıkmış olabileceği gibi gebelik esnasında da ortaya çıkarak anne adayına birtakım rahatsızlıklar verir. Hormon bozuklukları gebe kadınlarda çok daha detaylı ve dikkatli incelenmek zorundadır.


  Hamile kadınlarda ortaya çıkan tiroid hastalığı belirtileri ile gebeliğin normal kabul edilen belirtileri benzerlik gösterdiği için birbiriyle karıştırılabilmektedir. Bulantı kusma halsizlik çarpıntı gibi belirtiler hem gebelikte hem de tiroid hastalığında görülebilen belirtilerdir.
  Bu nedenle gebe kadını takip eden hekimler belirtileri dikkatle incelemek zorundadır. Herhangi bir hastalık olup olmadığını anlamak için gebeliğin ilk zamanlarında TSH hormonu ile birlikte T4 ve T3 hormon testini de yaptırmak gerekmektedir.
  Hamilelikte tiroid hastalıkları gerekli tahliller yapılarak kontrol altında tutulmalıdır. Gebe kadında görülen iyot eksikliğine karşı iyotlu tuz deniz ürünleri ve iyot yönünden zengin gıdaların tüketimi artırılmalıdır. Yeterli iyot alınamaması bebeklerde bazı anomalilere neden olmaktadır.
  Düşük zekalı bebekler gelişim ve sinir sistemi bozuklukları yetersiz iyot alımı sonucu ortaya çıkan tehlikeli ve istenmeyen durumlardır. Yeterli iyot alındığını idrarda yapılan iyot testi ile anlamak mümkün olmaktadır.
  Hamilelikte tiroid hastalıkları daha çok ailesinde tiroid hastalığı olanlarda daha önce tiroid ameliyatı geçirmiş olanlarda baş ve boyun radyoterapisi almış olanlarda infertilite tedavisi görmüş olanlarda Tip 1 diyabet hastalarında kolesterol yüksekliği olanlarda kanda sodyum düşüklüğü yaşayanlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalık riski taşıyan anne adayları mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
   
Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte plt düşüklüğü ve yüksekliği

  Hamilelikte plt düşüklüğü ve yüksekliği

  Selam kızlar, 27 haftalık hamileyim ve plt oranım 3 ve 4. aylarda 74 ila 75 iken şimdilerde yükselmiş ve oran 130 seviyesinde. Bu konuda baya fazla endişem var. Acaba hamile olan meeklerimiz bize yardımcı olabilir mi ? Tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum lütfen çok kötüyüm bu ne demek tam anlamı ile ?
 2. Gebelikte PLT (Trombosit) Düşüklüğü ve Yüksekliği İle İlgili Bilgiler

  Gebelikte PLT (Trombosit) Düşüklüğü ve Yüksekliği İle İlgili Bilgiler

  gebelik plt trombosit düşüklüğü yüksekliği zararları tehlikesi nedir ile ilgili bilgiler burada melekler Gebelik öncesi tetkik ve muayenelerden sonra gebelik süresince de doktor kontrolünde olmak gerekir melekler :) Gebelik süresince yapılan tahkikatlardan biri de trombosit değerlerinin takibidir. PLT değeri ; kandaki trombosit miktarını ifade eden değerdir. kanama ile ilgisi vardır......
 3. Hba1c hemoglobin a1c değerleri, yüksekliği ve düşüklüğü

  Hba1c hemoglobin a1c değerleri, yüksekliği ve düşüklüğü

  hba1c testi nasıl uygulanır,hba1c testi nedir, hba1c değerleri nasıl belirlenir,hba1c testi değerleri nedir,hba1c testi sonuçlarına göre düşük değer nasıl belirlenir,hba1c testi hakkında tüm bilgiler, Hba1c açılımı ie hemoglobin a1c, kanda bulunan şekerin, eritrositlerde yer alan hemoglobin ile etkileşime girmesi ile ortaya çıkan ve kanda oksijen taşıma görevi bulunan bir proteindir. Kan...
 4. Normal Kortizol Değerleri Nedir?

  Normal Kortizol Değerleri Nedir?

  Kortizol, özellikle stres durumunda böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan, kan şekeri seviyesinin düzenlenlenmesinde, yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasında görev alan bir hormondur. Kortizol düşüklüğü kadınlarda erkeklere göre sık görülür ve bitkinlik, depresyon, endişe gibi belirtilerle kendini gösterir. Kortizol değerleri günün ilk saatlerinde en yüksek değerlerdedir. Gece...
 5. FSH Nedir Normal Değerleri Nelerdir ? (FSH HORMON DÜŞÜKLÜĞÜ-YÜKSEKLİĞİ)

  FSH Nedir Normal Değerleri Nelerdir ? (FSH HORMON DÜŞÜKLÜĞÜ-YÜKSEKLİĞİ)

  Follikül uyarıcı hormon (FSH) üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Over folliküllerinin büyümesinden sorumludur. Follikül, yumurtalıklarda östrojen ve progesteron üretir ve kadınlarda menstrüel döngünün devam etmesine yardımcı olur. Erkeklerdeki FSH, sperm üretiminin yanı sıra gonadların gelişiminin bir parçasıdır.FSH testi kanınızdaki FSH düzeyini ölçer. Doktorunuz, üreme sistemini...

Sayfayı Paylaş