1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hangi durumda anne bebeğini emzirmemeli?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğumdan itibaren ilk günler, bebeğinizle birbirinizi tanımaya başlarsınız. İlk seferlerde sizin için emzirmeyi, bebeğiniz için de emmeyi becerebilmek biraz zor olabilir.
  Bebeğinizle hemen doğumun ardından bulunacağınız tensel temas, hem bebeğinizin sakin kalmasını, hem de ilk emzirmenizin daha kolay olmasını sağlar.

  Hamile olan herkes, bebeği için doğduğunda içirebileceği süt üretir. Bu sütün adı kolostrumdur ve genelde sarı renklidir. Konsantre bir sıvıdır. Küçük bir miktarı bile (1 çay kaşığı) bebeğinizin doymasına yeterli olmaktadır.


  < Konu Resmi..>  Bebeğiniz azar azar emdiğinden, daha sık yani her saat başı emmek isteyebilir. Ancak birkaç gün sonra sütünüz bolca geldikten itibaren daha uzun aralıklarla emecektir. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz gelir. Zaman içerisinde emzirmeler arasında geçen süre uzayacak ve bir düzene girecektir.

  Her bebek farklıdır ve emzirme süreleri doğum şekline göre değişebilir. Ancak bebeğinizi doğumunu takiben ilk 1 saat içinde emzirmeniz güzel bir başlangıç olacaktır.

  Emzirmek anne ve bebeğin birbirlerine olan iletişim güçlendirmektedir. Bebeğinizi emzirmeye doğum yaptıktan sonraki ilk bir saat içinde başlanmalıdır.
  Genellikle bebeğe katı gıdalar, 6 aylık olduktan sonra başlanır. Ama gene de emzirmeye devam etmelisiniz. Bebekleri sütten kesmek için en uygun yaş ise 1 yaştır.
  Bebeği emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar;
  • Annede oldukça önemli bir hastalığın olması, mesela ( AIDS ) gibi


  • Annenin kilo bakımından emziremeyecek kadar zayıf olması
  • Annenin uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımı da sakıncalıdır. Sigara kullanımı oksitosin ve prolaktin düzeylerini arttırdığı için süt üretimi azaltmaktadır. Alkol kullanımı da sütün tadını değiştirmektedir.


  • Annede çeşitli olarak enfeksiyonel hastalıkların olması; mesela tedavi edilemeyen verem hastalığı, CMV enfeksiyonu, geçirilmiş olana ya da kronikleşmiş hepatit B gibi.
  • Annenin ilaç kullandığında emzirme ile bebeğe geçeceği için, o yüzden bu durumlar da emzirme sakıncalıdır.
  • Anne, yüksek dozda kullanılan böcek ilaçları, ağır metallere veya diğer zehirli maddelerin etkisine kalırsa, emzirme kesinlikle sakıncalıdır.
  • Kafein kullanımı ( kahve, çay, çikolata, alkollü hafif içeceklerin içinde bulunmaktadır) bebeğin böbrek sistemi olgun olmadığı için atamaz ve bebeğin vücudunda birikir. Aynı zamanda kafein bebeği uyutmaz ve bebeğin anemi hastalığının gelişmesini başlatır.
  Annede genel bir soğuk algınlığı, hafif ateşlenme gibi durumlar yaşanırsa emzirme kesinlikle sakıncalı değildir.
  Hastalığınızda süt üretimini devam ettirmek için sütünüzü sağabilirsiniz. Hasta olduğunuzda bol bol sıvı tüketirseniz, sütünüzde artış olur azalma olmaz. Elleriniz her zaman temiz olmalıdır.
   
Hangi durumda anne bebeğini emzirmemeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hangi durumda sezeryan gereklidir

  hangi durumda sezeryan gereklidir

  hangi durumlarda sezeryan yapılır sezeryan hangi haftada yapılır ne zaman durumlarda olur Günümüzde anestezi yöntemlerinin iyileşmesi, sterilite ve enfeksiyon problemlerine karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, ameliyat dikiş materyallerindeki gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi sonucunda sezaryen ameliyatları son derecede güvenli ve kolay bir işlem haline gelmişlerdir. Sezaryen...
 2. Hamileliğin 8. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

  Hamileliğin 8. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

  7 aylık bebeğin anne karnındaki görüntüsü 8 aylık gebelik video 7 bebegin anne karnındaki görünümü hamileliğin 8 ayında bebek ne durumdadır karnında bebek görünümü Hamileliğin 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır? Görüntüsü nasıldır diye merak edenler Nelere dikkat etmek gerekir diye soranlar videoyu izleyin :) CTP000Q0QTS
 3. gebeliğin son ayında bebeğin anne karnındaki durumu nedir ?

  gebeliğin son ayında bebeğin anne karnındaki durumu nedir ?

  8 aylık gebeyim ve bebeğimin bu son ayında karnımda ki durumunu merak ediyorum. Bu konuda ne gibi bilgiler verebilirsiniz bana ?
 4. Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler hangileridir ?

  Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler hangileridir ?

  anne karnında bebeğe kilo aldırma,anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler,anne karnında bebeğe kilo aldırma yolları,anne karnında bebeğe kilo aldıran besinler,anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgiler Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.Anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak...
 5. Gebelikte 10. Hafta Yaşananlar Anne ve Bebeğin Durumu

  Gebelikte 10. Hafta Yaşananlar Anne ve Bebeğin Durumu

  Gebelikte 10. Hafta- Bebeğiniz her geçen hafta daha fazla büyüyüp gelişmekte. Siz de buna bağlı olarak değişimler yaşamaktasınız. Bu değişimler ve bebeğinizdeki görülen gelişmeleri yazımızın içeriğinde okuyabileceksiniz. Hamileliğin güzel yanı da bu işte bebeğinizin her hafta farklı bir gelişim gösterdiğini görüyor anne adayı olarak mutlu oluyorsunuz. Araştıran bir anne adayı iseniz bu sizin...

Sayfayı Paylaş