1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Herkes Yeteneği Kadar Yükselir

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  garanti teknoloji maaş mağaza müdürü maaşları mağaza yöneticisi maaşı müdürü maaş garanti teknoloji mülakat Çağrı Merkezi''ndeki en iyi müşteri temsilcisi, takım liderliğine terfi ediyor. Mağazadaki en iyi satıcı mağaza müdürü, en yetenekli Ar-Ge mühendisi de kısım şefi yapılıyor. Derginin en iyi yazarlarından biri, televizyon kanalının muhabiri yöneticiliğe yükseltiliyor. Bu görev değişiklikleri çoğu zaman mecburiyetten gerçekleştiriliyor. Ya motivasyon amacı ile ya maaşını bulunduğu görevde yükseltmek mümkün olmadığı için ya da yönetici koltuğu boş kalıp şirket hazırlıksız yakalanıldığında Peter İlkesi (Peter Principle) işliyor ve bu terfiler sonunda, çoğunlukla, iyi bir elemanınızı kaybetmek ile kalmayıp bir de kötü yönetici ediniyorsunuz.

  Yükseltmeden takdir et
  Birçok şirket unvanlara fazlasıyla anlam yüklüyor. Araba, cep telefonu, maaş artışı bir yana, müdür olunca verilecek kartvizite, çalışma masasının büyüklüğüne bile sanal anlamlar yükleterek bir motivasyon aracı olarak kullanıyorlar.

  Avrupa ülkelerinde ise kariyerlerine mühendis olarak başlayıp, mühendis olarak emekli olan ve bu arada şirket genel müdürü kadar yüksek maaş ile çalışmış kişiler var. Okul müdürü olmayı istememiş ama işinde her anlamda zirveye ulaşmış öğretmenler, emekliliğinde danışman olarak işe geri çağrılan satış elemanları da hiç az değil.

  Türkiye''de çalışanlarına yukarıya doğru yükselmenin yanında farklı bir kariyer yolu tanımlamış bir şirket olan Garanti Teknoloji, işinde uzmanlaşmayı, derinleşmeyi seçenleri de müdürlere sağlanan ücret ve yan haklar paketleri ile destekliyor.

  Yan yana konumlama

  Garanti Teknoloji İnsan Kaynakları Yöneticisi Eylem Güngör : "Kişisel tercihi yöneticilik yapmak olmayanların veya iş bilgisi ve teknik yeterlilik olarak bir yönetici kadar iyi olan, ancak yöneticilik için gerekli yetkinlikleri taşımayan kişilerin ilerleyebilecekleri bir kariyer yolu tanımlamak, özellikle uzmanlığı mühendislik olan iş kollarında kesinlikle gerekli. Bu kişileri yeri geldiğinde yöneticilerin de görüşüne başvurduğu, onlarla yan yana konumlanmış danışmanlar olarak düşünüyoruz. Garanti Teknoloji''de bu yan yana konumlama hem hiyerarşik olarak, hem de ücret ve olanak paketleriyle sağlanıyor."

  Peter ilkesi (Peter Principle)

  1968 yılında eğitimci Dr.Laurence J. Peter (1919-1990), "Peter İlkesi" adlı kitabında kendi adını verdiği bu ilkeyi şöyle tanımladı: "Hiyerarşik bir düzende, her çalışan, kendi yetersizlik düzeyine kadar yükselme eğilimi gösterir." Bir üst pozisyon daha zor, daha farklı olabilir ya da kişinin yeteneklerine uygun olmayabilir.

  Yönetim biliminin en çok kaynak gösterilen kurallarından biri olan, hatta Scott Adams''in Dilbert serisindeki bir kitaba da ilham veren Peter İlkesi, sonradan bilişim sektörüne de uyarlandı. Zamanla yapılan minik yamalar ile kendisini geliştiren programcılar tarafından bile çözülemeyecek kadar karmaşıklaşan, ölmek üzere olan yazılım projelerini tanımlamak için kullanılıyor.

  alıntı   
Herkes Yeteneği Kadar Yükselir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. balon nekadar yükselir

  balon nekadar yükselir

  Uçan Balonun Yüksekliği Bazen çocuğa alınan bir uçan balon elinden kaçabilir. Hep beraber havada yükselen balona bakakalınır. Bu balon havada ne kadar yükselecektir acaba? Uçan balonların doldurma uçları ne kadar iyi bağlanmış olursa olsun, çok az da olsa hava daha doğrusu helyum kaçırırlar. Havadan çok daha hafif helyum gazı ile şişirilen bu balonların ağızlarından kaçırdıklarını eve...
 2. Çocuğunuzun ateşi yükselirse

  Çocuğunuzun ateşi yükselirse

  Vücudun normal ısı ortalaması 36-37'dir. 37'nin üzerindeki ısıya yüksek ateş denirse de ısının yükselişi ciddi bir hastalık belirtisi olmayabilir. Ateş kendi başına bir hastalık olmaktan ziyade, bir hastalık belirtisidir. Bir hastalığın dışında çocukta ısı artması günün faaliyet seviyesini de yansıtabilir. Örneğin, çekişmeli bir futbol maçından sonra çocuğun ısısı geçici olarak 38"in...
 3. Altın Ne Kadar Yükselir yada yükselecek

  Altın Ne Kadar Yükselir yada yükselecek

  Ya dolar yükseldi altın hala yükselişte sizce bu altın ne kadar yükselecek daha acaba altın mı alsak az bişi paramızla ne yapsak yav
 4. Nabız neden yükselir

  Nabız neden yükselir

  Nabız neden yükselir? Selam arkadaşlar hiç düşündünüz mü nabız neden ve nasıl yükselir diye?

Sayfayı Paylaş