1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Hipnoz Uygulanacak Ortamın Fizki Şartları Nasıl Olmalıdır?

  Konu, 'Hipnoz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bu konuda çok çeşitli görüşler vardır. Sessiz, sakin, sade döşenmiş gürültüden uzak rahat bir oda olmalı. İdeal sıcaklık 18 – 20 derece olmalı, oda biraz nemli olmalı, ışık sujeye direkt gelmemeli, oda biraz loş olmalı denilmektedir.
  Bazı hipnotistler de fiziki koşulların hiçbir öneminin olmadığını ve kişi istediği takdirde her koşulda ve her yerde transa girebileceğini söylerler.

  Bazı hipnotistlere göre suje çok rahat bir koltukta yarı uzanır biçimde oturmalı ya da derin transa girdiyse tamamen yatırılmalıdır.

  Bazı hipnotistlere göre kişi ayakta da hipnotize edilebilir, oturmasının ya da uzanmasının bir önemi yoktur.

  Bazı hipnotistler hipnoz seansı sırasında müzik kullanılmasının yararlı olduğunu düşünür, bazılarına göre buna gerek yoktur.

  Benim görüşüm ise eğer kişi çok istiyorsa her yerde ve her koşulda hipnoza alınabilir. Ama uygun şartlar oluşturulursa hipnozun etkinliğinin ve başarı şansının arttığı kanaatindeyim.

  Kişi ayakta ya da oturarak hipnoza alınabilse de benim tercihim kişinin rahat bir koltuğa oturması ve transı derinleştiğinde koltuğun tamamen yatırılması şeklindedir. Ayakta hipnotize edilen suje derin bir transa girdiğinde fiziksel olarak rahatsız olmakta, bu da yapılan işin etkinliğini azaltmaktadır.

  Hipnoz sırasında müzik kullanmanın olumlu ya da olumsuz bir etki yarattığını görmedim. O nedenle müzik konusundaki düşüncem tamamen nötr. Fakat hipnoz uygulamaya başlamadan önce, yaptığım görüşme ya da psikoterapi seansında bazı müzikleri kullanmanın olumlu etkisinin olduğunu fark ettim. Kişiyi rahatlatmak için bir sağ beyin faaliyeti olan müziği görüşmelerim sırasında kullanıyorum.

  Ortamın sessiz olması önemli olmakla beraber sürekli gelen rutin sesler (tarafikteki arabaların sesi gibi) transı etkilemez. Ama ani oluşan telefon ya da kapı zili veya caddeden geçen ambülansın siren sesi trans üzerinde bozucu etki yapabilir. Ama bu durumu hemen kendi lehimize çevirerek, “duyduğun zil sesi seni biraz daha derin bir transa sokacak” şeklinde bir telkin verilerek durumdan faydalanılabilir.

  Ortamdaki ışık konusunda; özellikle ışığın sujenin gözüne direkt gelmemesi benim dikkat ettiğim bir konudur. Gün ışığı olmadığı zamanlarda indirekt aydınlatma kullanmak daha iyidir.kaynak:forumtempo
   
Hipnoz Uygulanacak Ortamın Fizki Şartları Nasıl Olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hipnoz Nasıl Oluşturulur?

  Hipnoz Nasıl Oluşturulur?

  Hipnoz oluşturmak için hipnozcu genellikle gönüllü bir deneğin dikkatini kendi sesine yoğunlaştırmaya çalışarak işe başlar. Denekten özel bir nesneye odaklaşması ya da plajda uzanırken hayal etmesi de istenebilir. Yönlendirilmiş imgeleme, hayal edilen sahneye daha dikkatli bir şekilde odaklaşmak için kullanılabilir; örneğin, plajda uzandığını hayal eden bir deneğe, kumda uzanırken yavaş yavaş...
 2. Hipnozun Şartları

  Hipnozun Şartları

  1- Yetenek ve durum: Uyutulmak istenen kişinin sinir sistemi ve düşünme yetisinin özel bir haline, deneğin ani yetenek ve durumuna bağlıdır. Ani yetenek ve durumlara ters olan nevrastenikler, ruhsal çöküntüye uğramışlar, sararlılar, hipnotize edilemezler. 2- Yorgunluk: Ruhsal gerilimin düşmesi ile beliren bu hal, dikkatin devamlılığından doğar. Parlak noktalara baktırmak, derin dalma halleri,...
 3. Suje Hipnoza Nasıl Hazırlanır?

  Suje Hipnoza Nasıl Hazırlanır?

  Öncelikle karşımızdaki kişinin hipnozla ilgili ne düşündüğünü öğrenmeli ve bu doğrultuda onu bilgilendirmeliyiz. Bazı kimseler seyrettikleri filmler ya da okudukları kitaplar nedeniyle hipnoza şüpheyle bakabilir, korku duyabilir. İnsanların en çok korktuğu şeyler şu şekilde sıralanabilir: Ya uyurda uyanamazsam? Utanacağım bir şey yaparsam? Kontrolümü kaybedersem? Hipnotizör bana istemediğim...
 4. Evde çalışma ortamı nasıl olmalı?

  Evde çalışma ortamı nasıl olmalı?

  ders çalışma ortamı nasıl olmalı uygun çalışma ortamı evde uygun bir öğrenme nasıl olmalıdır bir öğrenme olmalıdır olmalı . Geleneksel yaklaşıma göre, öğrencilere ders çalışırken birtakım şartlar öne sürülür. Örneğin; çalıştığı masanın düzenli olması, sandalyede oturarak ve uzun süre kalkmadan ders çalışması, odanın sessiz olması, bir şeyler atıştırmaması gibi... Oysa çocuğunuzun nasıl...
 5. kadınLarı nasıl hipnoz edersiniz

  kadınLarı nasıl hipnoz edersiniz

  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Sayfayı Paylaş