1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hızla ısınıyoruz!

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl" dedi.
  Prof. Dr. Kadıoğlu, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünce düzenlenen "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için hazırlanan Kyoto Protokolü’ne gelişmiş ülkelerin önem verdiğini söyledi.

  Türkiye’nin bu protokolü imzalamadığını anımsatan Kadıoğlu, "Türkiye bu protokolü niye imzalamadı hiç kimse anlamış değildir. Ama en azından uygulanması gerekiyor" diye konuştu.

  Kyoto Protokolü’nün enerji verimliliğinin artırılması, tarımın desteklenmesi, küresel ısınmaya yol açan karbon ve metan gibi gazların kontrol altına alınması gibi başlıca konuları hedeflediğine dikkat çeken Kadıoğlu, "Türkiye’de bu konuda politika bile yok. Önce politika oluşturulmalı, halk bilgilendirilmeli, çarpık ve plansız yapılaşmanın önüne geçilmeli, su kayıpları engellenmeli, geleceğe yönelik planlar yapılmalı" dedi.

  Dünya var olduğundan bu yana iklim değişiklikleri yaşandığını dile getiren Kadıoğlu, eskiden dünyanın 1 derece farklarla ısınıp soğurken canlıların da bu dengeye uyum sağladığını ifade etti.

  Son 50 yıldaki ısınmanın insan faktöründen kaynaklandığını öne süren Prof. Dr. Kadıoğlu, şöyle konuştu:

  "Endüstrinin ve fabrikaların artması ile karbon ve metan gibi gazların oranı atmosferde artarak küresel ısınmaya neden olmaktadır. 2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Bu çok büyük bir rakam. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl.

  Sıcaklık artarken yağışlar azalmakta, yağışlar azaldığı için de toprak kurumaktadır. Kuruyan toprak canlıların yaşam dengesini bozuyor ve çölleşmeye neden oluyor. Çölleşme nedeniyle yakın dönemde orman yangınlarının artması, kıtlıklar, ani seller, deniz seviyelerinin yükselmesi beklenmektedir."   
Hızla ısınıyoruz! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ceza Hız

  Ceza Hız

  kendimi bilemedim ama deme bana canımıda veremedim onu bunu denemedim öbülerim önerilerime debelenemedi engellenemedi dengeleri bozulana.... kenara çek kenara - *noluyo ya - beyfendi iyigünler - *iyi günler memur bey buyrun - yoldaki tabelaları görmediniz galiba - *ne ile ilgili - burda bu kadar hızlı rap söylemek yasak - *ya ben böyle bir şey görmedim zaten o kadarda hızlı değildim yani - yoo...
 2. Havalar ısınıyor

  Havalar ısınıyor

  Hava sıcaklığı 3 gün içinde yaklaşık 6 derece artacak. Cuma günü sıcaklık İstanbul’da 26, İzmir ve Antalya’da 28 dereceyi görecek. Yarın Ege üzerinden gelecek sıcak hava dalgası, cuma günü Marmara, Ege ve Akdeniz’de sıcaklığı 30 dereceye doğru çıkaracak. Cuma günü İç Anadolu ve Ankara’da da sıcaklık 25 dereceye yaklaşacak. Sıcak ve güneşli havanın Türkiyede 5-6 gün boyunca kalması...
 3. Buzdan Eskimo Evleri Nasıl Isınıyor?

  Buzdan Eskimo Evleri Nasıl Isınıyor?

  eskimo evleri eskimo evleri, nasıl ısınır, nasıldır, igloo, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Elime buzlu bir bardak kola almış içerken,gözüm bardağın içinde ki buz parçasına takıldı.Kolanın daha soğumamış olması sebebiyle hızla eriyordu.Buzun insanoğlu için kışın ne büyük bir azap yazınsa ne büyük bir keyif olduğunu düşündüm.Bizler yazı da kışı da...
 4. İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  internet hızı İnternet hızım ne, hızını ölçme, nekadar, nedir, ttnet hakkında genel bilgiler İnternet hızınızı merak ediyorsunuz ve bir türlü hızınız ne olduğunu bilmiyor iseniz meleklerim şimdi sizlere bunu test etmenizi sağlayacak linki vermek istiyoruz arkadaşlarım. BU LİNKTEKİ sayfaya girdikten hemen sonra sırasıyla şu işlemleri yapacaksınız. HIZINIZI SEÇİNİZ bölümünden 1-8 mbit olan...
 5. laptop aşırı ısınıyor yardııımmmmmm

  laptop aşırı ısınıyor yardııımmmmmm

  Laptopum yarım saat çalışınca bile aşırı ısınıyor, artık çalıştırmaya korkar oldum, ne yapabilirim?Neden bu kadar çok ısınıyor ?

Sayfayı Paylaş