1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  İnme

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  İnme, beynin bir bölgesinde, kan akışının engellenmesi ya da beyindeki damarlardan kanın dışarı sızmasıyla ortaya çıkan bir hasardır. “İnme” terimi, olayın ani başladığını vurgular. Bazen bir baş ağrısı, sadece baş ağrısı değildir ya da baş dönmesi ile kollarınızda ve bacaklarınızda hissettiğiniz güçsüzlük sadece ne kadar çok çalıştığınızın bir işareti olmayabilir.
  Dengeli beslenmek için gıdaya gereksinim duymanız gibi, beyninizin de (vücudun diğer bölümleri gibi) normal işlevini görebilmesi için oksijenleşmiş kanla beslenmesi gerekir. Yeterli miktarda oksijenleşmiş kan ulaşamadığında beyin hücreleri hasar görür ya da ölür.
  Kalpten beyne ve kafaya kan taşıyan damarlarda (karotis) daralma ya da tıkanma, beyne ulaşan kan miktarını azaltır. Daralma ve tıkanmaya ateroskleroz (arter duvarlarının kalınlaşması) gibi birkaç hastalık yol açar. Karotis daralması (stenoz) için ilaç ve cerrahi tedavi mevcuttur. Tam tıkanma durumunda (karotis oklüzyonu) tedavi seçeneği çok azdır.
  Her iki durum da inme (yeterli kan ulaşmaması nedeniyle beyin dokusunda hasar) ya da geçici iskemik atak (birkaç haftada geçen inme benzeri semptomlar) riskini artırır.
  İnme, erişkinlerdeki işlevsel yetersizliğin birinci nedenidir.
  Özellikle, kan basıncınız yük:):):):)e ya da sigara içiyorsanız, kendinizde ya da bir yakınınızda inme riski olup olmadığını doktorunuza sorun.

  Karotis Nedir?
  Kalpten kafaya ve beyne kan ulaştıran ve boynun her iki tarafından geçen büyük kan damarlarıdır.

  Stenoz Ve Karotis Oklüzyonu:
  Arterlerin, kısmen tıkanmaya yol açacak biçimde daralmasına stenoz denir. Bir yağ plağı ya da kan pıhtısı kanın geçişini engelleyerek darlma ya da tıkanmaya neden olur. Karotis oklüzyonu, karotisin beyne kan akışını azaltacak biçimde tamamen tıkanmasıdır.

  Stenozun Saptanması:
  Doktorunuz boyundaki karotiste uğultu (arterde anormal kan akışı sesi) olup olmadığını steteskopla saptayabilir. Karotis uğultusu karotis hastalığının göstergesidir. Doktorunuz ultrason taraması ya da anjiyografi ile karotiste kısmi tıkanma olduğunu doğrulayabilir.

  İnme Ya Da Geçici İskemik Atak Semptomları:
  Aşağıdaki semptomlardan biri görüldüğünde hemen acil servise ulaşmak için ambülans çağırın ya da doktorunuzu arayın.
  - Ani görme, konuşma ve denge bozukluğu
  - Ani ortaya çıkan uyuklama ve şiddetli baş ağrısı
  - Ani zihinsel bozukluk ve bellek kaybı
  - Bir gözde ani geçici körlük ya da başka görme kusurları
  - Kolda ya da bacakta ya da tüm vücutta uyuşma, güçsüzlük ya da felç
  - Ani konuşma ya da yutma güçlüğü
  - Koma ya da nöbetler

  İnme Nasıl Önlenir?
  - Kan basıncınızı sık kontrol ettirin. Sürekli olarak yük:):):):)e (>140/90 mmHg) kontrol altına almak için doktorunuzun önerilerini uygulayın.
  - Atriyal fibrilasyonunuz ya da diyabetiniz varsa ya da kolesterolünüz yük:):):):)e, doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayın.
  - Sigara içiyorsanız, bu alışkanlığınızdan vazgeçin.
  - Alkol alıyorsanız, ılımlı miktarda kullanın.
  - Düzenli egzersiz yapmayı günlük etkinliklerinizin önemli bir parçası haline getirin.

  İnmeyle İlişkili Risk Faktörleri:
  Aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa, inme gibi ciddi tıbbi sorunlara yol açmaması için doktorunuzla görüşerek tedavi uygulayın:
  - Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) inmenin en önemli nedenidir.
  - · Arter kanallarının daralması (ateroskleroz), özellikle beyne kan taşıyan arterlerde kısmi tıkanma (karotis stenozu)
  - · Kalp atışında düzensizlik (atriyal fibrilasyon) gibi kalp hastalıkları, yüksek kolesterol (kandaki yağların yüksek düzeyde olması) ya da kalp krizi (miyokard enfarktüsü)
  - · Sigara içme, aşırı alkol kullanımı, fiziksel etkinlik eksikliği ile sebze ve meyve açısından yetersiz beslenme gibi yaşam tarzıyla ilgili etmenler
  - · Diyabetin neden olduğu komplikasyonlar inme riskini artırabilir.
  - · İnmeyle ilişkili uyarı niteliğindeki kısa süreli belirtiler (geçici iskemik atak)

  Aşağıdaki Durumlarda Hemen Yardım İsteyin :
  Kendinizde ya da tanıdığınız birinde inmeden kuşkulanıyorsanız, hemen tıbbi yardım isteyin ve ambulans çağırın. İnmeye yönelik bazı tedaviler sadece kısa zamanda tanı konulup uygulanırsa yararlı olduğundan, hemen tıbbi yardım sağlanması önemlidir. İnmeyle ilgili uyarılar şunlardır:
  - Özellikle vücudun tek yanında olmak üzere yüz, kol ya da bacakta uyuşma ya da güçsüzlük
  - Ani konfüzyon (zihin karışıklığı), konuşma ve anlama zorluğu
  - Bir ya da iki gözde ani görme sorunu
  - Ani yürüme zorluğu, baş dönmesi, denge ya da koordinasyon kaybı
  - Ani ve nedeni bilinmeyen şiddetli baş ağrısı

  Yapılması Gerekenler:
  Uyarıcı belirtiler ortaya çıktığında, hastaneye götürülmek üzere bir ambulans servisinin telefonunu arayın.

  Tedavi
  Karotis endarterektomisi, karotisteki tıkanmayı ortadan kaldıran cerrahi bir işlemdir. İnme ya da geçici iskemik atak semptomları olan ya da olmayan, bir ya da iki taraftaki karotiste %60 tan fazla tıkanma görülen hastalarda ameliyat önerilebilir. Ameliyat, tam tıkanma durumunda ya da akut inmesi iyileşmekte olanlarda tavsiye edilmeyebilir.
  tPA gibi pıhtı eritici bir ilaç, inmede acil tedavi olarak etkili olabilir. Bu ilacın etkili olması ve iyileşme şansını artırabilmesi için, inme belirtilerinin başlangıcını izleyen ilk 3 saat içinde uygulanması gerekir.
  İnme vakalarının yaklaşık %80 i iskemiktir (beyin arterlerinde kan pıhtılarının oluşmasına bağlı), geri kalanları ise hemorajiktir (kan damarının yırtılmasına bağlı beyin kanaması). ABD de inme, ölüm nedenleri arasında, kalp hastalığı ve kanserden sonra üçüncü sırada yer almaktadır ve bu ülkedeki erişkinlerde önde gelen sakatlık nedenidir. Her yıl inme geçiren Amerikalılar ın üçte birinin, bu hastalık nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir.
  İnme geçiren bir hastanın, hemen tanı konarak hastaneye yetiştirilebilmesi için, sadece risk taşıyanların değil herkesin, inmenin uyarıcı belirtileri konusunda eğitilmesi gereklidir
   
İnme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İNME: tanı ve tedavisi

  İNME: tanı ve tedavisi

  İnme Beyni besleyen damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan tabloya inme denir. Meydana gelen hasar kalıcı olabilir, ki bu durumda kişi artık kalıcı olarak felç olup kolunu kullanamayabilir, yürüyemeyebilir veya konuşması bozulabilir. Geçici bir hasar oluşursa zaman içinde iyileşir, hasta eski haline döner. İnme geçirdikten sonra ne kadar erken müdahale edilirse kalıcı hasar oluşma...
 2. İnme nedir

  İnme nedir

  Beyni besleyen damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan tabloya inme denir. Meydana gelen hasar kalıcı olabilir, ki bu durumda kişi artık kalıcı olarak felç olup kolunu kullanamayabilir, yürüyemeyebilir veya konuşması bozulabilir. Geçici bir hasar oluşursa zaman içinde iyileşir, hasta eski haline döner. İnme geçirdikten sonra ne kadar erken müdahale edilirse kalıcı hasar oluşma olasılığı o...
 3. İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnmede ilk üç saat çok önemli

  İnme, beyindeki bir alana giden kanlanmayı azaltan bir damar tıkanıklığına neden olan ya da beyin kanamasına zemin hazırlayan çeşitli hastalıkları içermektedir Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Beyza Çitçi inme durumunda hastanın acilen hastaneye ulaştırılması gerektiğini belirterek “Böylece hemen ikinci bir inme riskine ve olabilecek hasarlara karşı...
 4. Hiç inmeden 5 yıl!

  Hiç inmeden 5 yıl!

  Bu nasıl bir icattır abi :D Uzaylı teknolojisi gibi görünebilir ama bu bir UFO değil. Güneş enerjisiyle çalışan yeni nesil bir hava aracı....
 5. İnme Beyin Damar Hastalıkları

  İnme Beyin Damar Hastalıkları

  inme nedir,felç nedir,felç nedenleri,beyin damar hastalıkları nelerdir,felç belirtileri,felç inme tedavisi,felç ve inme hakkında bilgiler Serebrovasküler hastalık (halk arasında bilinen ismiyle inme/felç), kalp hastalığı ve kanserden sonra en sık görülen ölüm sebebidir. Bu hastalık, kan damarlarının patolojik süreci sonucu oluşan her türlü anormalliği belirtmektedir. Beyin...

Sayfayı Paylaş