1. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  136
  Ödül Puanları:
  44

  İslamda Nikahın önemi

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında İslami Yazar tarafından paylaşıldı.

  Bu alemin kıyamete kadar devamını murat eden Allahü Teala, her şeyde olduğu gibi bu alemin devamını da bir sebebe bağlamıştır.


  < Konu Resmi..>


  Allahü Teala her canlıyı çift yaratmış, önce Hz. Adem Aleyhisselam’ı , ondan da Havva validemizi halk edip, insanların çoğalarak yeryüzüne yayılmalarınız izdivaca, evlenmeye bağlamış, izdivacı da aralarında sevgi, muhabbet ve rahmete vesile kılmıştır.
  Nikahtan maksat nedir?

  Nikahtan maksat yalnız nesil yetiştirmekten ibaret değildir. Eğer böyle olsaydı iktidarsız olanların ve ihtiyarların nikahlarının caiz olmaması lazım gelirdi. Halbuki onların da nikahları caizdir. Çünkü iki kişinin evlenmesinden ruhani ve cismani birlik hasıl olur ve bir kuvvet teşekkül eder. İşte bu sebeple Allahü Teala Hazretleri erkek kullarına kadınlardan kendilerine helal olanlarla nikahlanmalarını emir buyurmuştur.

  Rasülullah Efendimiz: Evlinin iki rekat namazı, bekarın 70 rekat namazından hayırlıdır buyurarak ümmetini nikaha teşvik etmiştir.

  Yalnız yaşamak, insanların yaratılışına uygun olmadığından, İslam da ruhbaniyet sınıfı yoktur. Peygamber efendimiz bir hadisinde; İmkanı olupta evlenmeyen benden değildir buyurmuştur.

  Kadın ve erkek yaratılışları itibarıyla birbirinden farklı gibi görünsede hakikatte birbirini tamamlayan iki unsurdur. Kadını zelil, erkeği sefil etmeden cemiyet içerisindeki yerlerini gösteren İslam dini, kadınla erkeği birbirinin elbisesi olarak tarif etmiştir. Birinin kemalatı her ikisinin bir arada bulunmasıyladır. Bir milletin terakkisi erkekle olur, kadınla tamamlanır. Erkeksiz terakki yoktur, kadınsız terakki eksiktir. Kadın ve erkeğin bir arada bulunmasının en güzel şekli İslam dinine uygun bir evliliktir.

  Nikahın Hikmeti!

  Nikahın meşru kılınmasının sebebi; dünyanın nizamı, beşeriyetin mükemmel bir şekilde devamı ve insanlığın fuhuş tehlikesinden kurtulmasıdır. Bu alemin Allahü Teala’nın takdir ettiği vakte kadar kalması, insan neslinin devamı ile, neslin bir intizam dairesinde devamı ise ancak nikah ile temin edilebilir.
  Gayrı meşru birleşmeler; insanların birbirlerine zulmetmelerinden kan dökülmesine, neseplerin kaybolmasına, beşeriyetin manevi helakına yol açmakla, bir çok ferdî, içtimaî bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olur. Bunlar şu şekilde hulasa edilebilir.
  Gayrı Meşru birleşmeler, neseplerin bozulmasına ve yozlaşmasına sebep olur. Gayrı meşru çocuk, şefkatli bir ana babanın himayesinden ve terbiyesinden mahrum olur. Bunun neticesinde çocuklar zayi olup nesiller kesilir ve nihayet insanlık harap olur gider.
  Gayrı meşru birleşme halinde kadınlar bir erkeğe ait olamaz. Bu durumda anlaşmazlıklar çıkar. Güçlü ve kuvvetli olanlar, istedikleri kadınları elde ederler. Öyle olunca da insanlık umumi bir karışıklık içinde kalır.
  Gayrı meşru birleşmelere nefislerini teslim eden kadınları, her selim tabiatlı insan, kerih görür, böyle kadınlar ile aile teşkil etmek istemez. Neticede kadının hayatı mahvolur.
  Bir kadın bir erkeğe ait olmadığı zaman insanlar, hayvanların seviyesine düşmüş olurlar.
  Selam ve dua ile.


   
  SadmiN bunu beğendi.
 2. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  136
  Ödül Puanları:
  44
  Gayrı meşru münasebetler toplum için ve özellikle kadınlar için bir felakettir. Kadınlar erkeklerin yalnız nefislerini tatmin için yaratılmış değillerdir. Kadınların kendilerine has bir takım vazifeleri ve hakları vardır. Bu vazifeler ve haklar ise ancak meşru surette aile teşkil etmeleri ile vücuda gelir. Kadınlar ile erkekler arasında nikahtan başka bit yol ile cinsi yakınlaşma, kadınları aşağılar. Bir takım hastalıkların zuhuruna, yayılmasına sebep olur. Ahlaki ve içtimai bozulmaya yol açar. Halbuki Allahü Teala’nın meşru kıldığı yollar, bu içtimai afetlerin zuhuruna mani olmak, insanlığın değerini yükseltmek içindir.
  Hasılı Nikah, Peygamber Efendimizin sünnetidir. Nikah vasıtasıyla yaratılış olarak zayıf olan kadınların nafaka ve ikameti temin edilerek koruma altına alınmış olur. Aileler arasında yakınlık meydana getirerek yardımlaşmayı artırır.
  Dolayısıyla ahlaklı, terbiyeli çocukların yetişmesine, güzel ülfet ve muaşerete, vatana daha ziyade bağlılığa vesile olur.
   
  SadmiN bunu beğendi.
 3. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  136
  Ödül Puanları:
  44
  Nikahın Rüknü Nihan, icap ve kabul ile Sahih olur. İcap ve kabul nikahın rüknü, direğidir. İcap, nikahın için önce söylenen, kabul de ikinci olarak söylenen sözdür.

  Nikahta icap ve kabul, örf ve adette nikah yapmak için kullanılan lafızlardır. Fakat bu lafızların nikah yapmaya delalet eden lafızlar olması şarttır.
  Nikah, tezevvüc ettim, nikahladım, nikah ettim, nikahla aldım, tezvic ettim, nikahla verdim gibi katiyyet ifade eden mazi Yani geçmiş zaman sözleri olmalıdır. Alıyorum, alırım, veririm, veriyorum gibi sözlerle nikah Olmaz. Yalnız, icap alıyorum’, ve kabul ‘ettim’ şeklinde olursa istihsanen caiz olur.
  İcap ve Kabulü erkek ve kadının önce söylemiş olması da fark etmez.
   
  Sevimli cadı bunu beğendi.
 4. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  136
  Ödül Puanları:
  44
  Mesela bir kimse şahitler huzurunda bir kadına, seni zevceliğe kabul ettim deyince kadında ben de zevceliği kabul ettim derse nikah yapılmış olur ki, erkeğin sözüne icap, kadının sözüne kabul denir. Veya aksi olarak, bir kadın şahitlerin huzurunda bir erkeğe beni kendine, şişeliğe kabul et dese, erkek de kabul ettim derse nikah bu şekilde de yapılmış olur. Burada kadının sözü icap, erkeğin sözü kabul olur. Bu gibi sözlerle birinin yapmış olduğu evlilik teklifini diğeri kabul etmiş olur.

  Nikahta vekalet de geçerlidir. Vekilin icap ve kabulü ile nikah olunur. Her iki tarafın vekili olabileceği gibi, bir taraf asıl, diğer tarafta vekil olabilir. Nikah vekaletle yapılırsa icap ve kabulde vekilin, Vekaletim hasebi ile verdim, vekaletim hasebi işe aldım demeleri lazımdır.

  Şarta bağlanan nikahlar sahih değildir. Mesela Erkek kadına Şu işim olursa seni eş olarak kabul ettim veya kadın erkeğe şu işim olursa sana eş olmayı kabul ettim dese nikah geçerli Olmaz.
   
  Sevimli cadı bunu beğendi.
 5. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.221
  Beğenilen Mesajlar:
  154
  Ödül Puanları:
  63
  Hocam nikahla ilgili çok güzel bilgiler vermişsiniz. Size bir sorum olucak . Benim bir arkadaşımın nikahsız birlikteliği var. Çok sık görüşüyorlar. Arkadaşım dul . Resmen eşinden boşandı ama imam nikahları bozulmamış . Bu durum hakkın da biraz bilgi verebilirmisiniz ?
   
 6. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  557
  Beğenilen Mesajlar:
  136
  Ödül Puanları:
  44
  merhabalar. Resmî boşanmalarda Aradaki Üç bağdan birisi gider ve diğer iki bağ kalır. Bu haldeki bir kadın başka biri ile iddet bekleyip evlenebilir de, ayrıldığı eşi ile tekrardan birlikte olup yaşayabilirler. Arada iki bağ devam etmektedir dinen. Şayet Resmî nikah esnasında Erkek üçten dokuza kadar boşsun diye de dile getirmişse o kadın tamamen boş olmuştur. Ve aradaki diğer iki bağda kopmuştur. Lakin nikahsız birliktelik dinen caiz olmadığı için o kişinin görüştüğü şahısla bi an önce dini nikahlarını kıydırmaları ve diğer eski kalan nikahtan da böylelikle kurtulmaları gerekmektedir.
   
İslamda Nikahın önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi

  islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi

  arkadaşlar islamda Aile Terbiyesinin Babanın önemi nedir
 2. İslamda nikahı bozan haller

  İslamda nikahı bozan haller

  Sual: Dinimizde boşanmak hakkında geniş bilgi verir misiniz? CEVAP 1- Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur. Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve Kinayeli sözler. "Sen benden boş ol", "Ben seni boşadım" gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda,...
 3. İslamda kimlere nikah düşmez?

  İslamda kimlere nikah düşmez?

  Sual: Bir erkeğe, ana-babasının hala ve teyzesi, bir kadına da, ana-babasının amca ve dayısı mahrem midir? Kimler kimlerle evlenemez? CEVAP Önce usül ve füru meselesini bilmek gerekir. Usül, ana-baba, bunların ana-baba, dede ve büyük anneler. [Ananın anası ve babanın anası, bunların anaları.] Füru ise, evlatlar, bunların çocukları ve torunlarıdır. İlmihallerdeki (Hala ve teyze ile evlenilmez)...
 4. Evililik ve önemi

  Evililik ve önemi

  Evlilik ve onun öneminden bahseden makaleyi kaleme almakta amacımız son dönemlerde aile enstitüsünün gittikçe zayıflaması, bu alanda sorunların çoğalması ve sonuçta toplumda boşanma oranlarının artmasıdır. Nikah insanoğlunun dil, din ve diğer hususlar gibi başlıca kültürel göstergelerinden - unsurlarından biridir. Öyle ki, aile enstitüsü adem evladının yaratılması ile başlamıştır. Giyim...
 5. İslamda temizliğin önemi

  İslamda temizliğin önemi

  Vücudun ve ruhun maddi ve manevi kirlerden arınmasını ve yaratılıştaki paklığın korunmasını ifade eden temizlik, Yüce Yaratıcı'nın koyduğu kanunların, düzenin ve fıtrî prensiplerin başında geliyor. Temizlik İslam dininde daha çok taharet kelimesi ile ifade edilir. Taharet" sözlükte kötülükleri terk etme ve onlardan uzak durmadır. Dini terminolojide ise namaza engel olan hades ve...

Sayfayı Paylaş