1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  iyot nelerde vardır iyot nelerde var bulunur var tuzu Nasıl olur? Nelerde bulunur?
  İyot, insan ve hayvanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir besin maddesidir. İnsan vücudunda çok az miktarda bulunmakta olup, yediğimiz besinler ve su ile alınır. Vücudumuzdaki iyodun büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunur ve tiroit hormonlarının yapımında kullanılır. Tiroit bezi, boynun ön tarafında yer alır ve tiroit hormonlarını üretir. Bu hormonlar vücudun normal büyümesi ve zihinsel gelişmesi ile birlikte vücut ısısının ve enerjisinin oluşması gibi olayların devamını sağlar. Tabiatta, toprakta ve suda bulunan iyot besinlerimize geçer. Dağlık ve erozyona uğramış bölge toprakları iyot bakımından fakirdir. Kayseri ve yöresi toprakları da bu özelliktedir. İyotça fakir topraklarda yetiştirilen yiyeceklerde ve bölge sularında yetersiz miktarda iyot bulunur. Bu besinlerle beslenen bireyler yeterli miktarda iyot almazlar.
  İYOT YETERSİZLİĞİNDE NE OLUR?

  :: Vücuda yeterli iyot alınamadığı durumda tiroit bezi yeterli hormon salgılayabilmek için genişleyerek normalden fazla büyür. Guatr hastalığı ortaya çıkar.

  :: İyot yetersizliği olan guatrlı insanlarda yeterli tiroit hormon salgılanamaz.


  :: Tiroit hormonu yetersizliğinde hemen hemen tüm organların, sistemlerin gelişmesi ve olgunlaşmasında ciddi problemler ortaya çıkar.
  :: Boy uzaması duraklar ve kemik gelişimi geri kalır. Bunun sonucunda büyüme geriliği ortaya çıkar.

  :: Beyin gelişimi özellikle anne karnında ve bebeklik döneminde zarar görür. Bunun sonunda zekâ geriliği ortaya çıkar.

  :: Ağır iyot yetersizliği durumunda sağırlık, dilsizlik, cücelik ve doğuştan sakatlıkların görülmesi artar.

  :: İyot oranı yetersiz olan kadınlarda düşük yapma, ölü doğum, gebe kalamama, yeterli iyot alanlara göre daha çok görülmektedir.

  :: İyot yetersizliğinde çocukların okul başarıları ve çalışanların iş verimi azalı
  İYOTLU TUZ KULLANILMALI

  İyot alımını artırmanın en kolay ve etkili yolu da iyotlu tuz kullanmaktır. (İyodun en fazla bulunduğu besinler deniz ürünleridir.)

  Pişirme ile besinlerin bileşimlerindeki iyot miktarı azalmaktadır. İyotlu tuzlar güneşe ve ısıya maruz bırakıldığında, yemeklere eklenip uzun süre pişirildiğinde, iyot miktarı azalmaktadır. İyot uçucu bir element olduğundan iyotlu tuzu ışık görmeyecek şekilde, koyu renkli, ışık geçirmeyen ve kapaklı kavanozda, karanlık, serin ve kuru yerde saklayın. Pişirme ile iyot kaybını önlemek için yemeğinizin tuzunu pişirme tamamlandıktan sonra atın.

  __________________


   
 2. benim meleğim

  benim meleğim Forum Okuru

  guatr
  valla ben ne yapacağımı bilemiyorum ÇÜNKÜ benim annemde guatr hastası nasıl beslenmeli ne yemeli ne içmeli hakkında hiç bir şey bilmiyoruz sizin bu konuda bir bilginiz var mı varsa bana söyler misiniz lütfen
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  iyot fazlalılıgın zararlarıda eksikliğindeki gibi.bundanda bahsedilseydi iyi olurdu.guatrınız yoksa busbutun ıyotlu tuza baglanmayı dogru bulmuyorum.yada bi ıyotlu bı ıyotsuz tuz şeklinde alınmalı kanımca.
   
İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. guatr ve nödül nedir

  guatr ve nödül nedir

  nodül nedir nodül çeşitleri nödül guatr ameliyatı izle ameliyatı izle Guatr nedir ? Tiroidin genel anlamda büyümesine GUATR adı verilmektedir. Büyüyen bir tiroit dışardan görülebilir veya boynun bir veya iki tarafında şişlik şeklinde hissedilebilir. Bazen de hastalar boyunlarının sıkıldığını ifade ederler. Büyüme; düzgün ( difüz guatr ) ya da yumrulaşmalar şeklinde ( nodüler guatr )...
 2. İyotlu tuz guatrdan koruyor!

  İyotlu tuz guatrdan koruyor!

  İyot eksikliğine bağlı oluşan guatr hastalığından korunmanın en önemli yolunun iyotlu tuz kullanımına dikkat etmek olduğu belirtildi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, iyot eksikliğine bağlı oluşan guatr hastalığından korunmanın en önemli yolunun iyotlu tuz kullanımına dikkat etmek olduğunu söyledi. Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Uzmanı...
 3. Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

  Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

  Kızlar bu günlere şikayetim acayip arttı acaba guatır olanlar hangi marka iyotlu tuzu kullanıyorlar. Hastalığınızın tanısını doktor mu koydu yoksa sizde benim gibi kendi kafasına göre iyotlu tuz kullananlardan mısınız ne yapmam lazım. Biriniz beni aydınlatabilir mi acaba ?
 4. Guatrın başlıca sebepleri nelerdir?

  Guatrın başlıca sebepleri nelerdir?

  Tiroid hormonları vücudun pek çok organını ve neredeyse her hücrenin işleyişini etkiler. Vücudun enerjiyi kullanması, vücut ısısı ve ayrıca sindirim sistemi, kalp, beyin ve kasların düzgün biçimde çalışması bu hormonlardan etkilenir. Guatr hastalığı ise tiroid bezinin, normal dışı büyümesidir. Tiroid bezi büyüdüğünde hormon üretimi seviyesi aynı kalabilir ya da azalma, çoğalma gibi değişimler...
 5. İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  İyot eksikliği nedenleri ve tedavisi

  Vücuttaki iyot eksikliği ise başta guatr olmak üzere birçok hastalığa neden olabiliyor. Vücut, iyot üretemediği için iyotlu tuz, iyot bakımından zengin toprakta yetişmiş gıdalardan ve deniz ürünlerinden yeterli iyot ağız yoluyla alınmalıdır. İyot eksikliği nasıl anlaşılır, İyot eksikliğinde görülen hastalıklar, İyot hangi besinlerde bulunur, İyot eksikliği nasıl giderilir gibi soruların...

Sayfayı Paylaş