1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  kala azar

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  L.donovani’nin rezervuarları insan, köpek ve kemiricilerdir. İnsanlara tatarcık ile bulaştırılır.
  1. Leptomonas (Promastigot) : Tatarcıktaki kamçılı form (Şekil-48,49)

  2. Leishmania (Amastigot) : İnsandaki kamçısız form

  Patogenez

  Kala-Azar bir RES hastalığıdır. Kemik iliği, dalak ve karaciğer en çok etkilenen organlardır. Bu nedenle anemi, lökopeni ve trombositopeni, sonuçta da sekonder infeksiyonlar ve multipl hemorajiler gelişir. Aşırı RES uyarımı, poliklonal B lenfosit yanıtı ile sonuçlanır. Üretilen çok miktarda kalitesiz, koruyuculuğu olmayan IgG yapısındaki antikorlar nedeniyle hipergammaglobülinemi, karaciğer disfonksiyonuna bağlı hipoalbüminemi gelişir. Tüm RES organlarında makrofaj proliferasyonuna ve dalakta KK sekestrasyonuna bağlı hipertrofi görülür. Bunlardan en çok etkileneni dalak olup, hastalığın karakteristiği olarak dev boyutlara ulaşır. Kronik Miyeloid Lösemi ile birlikte dalağı en çok büyüten hastalıktır.

  Klinik Tablo

  L İlk belirti, tatarcığın sokma yerindeki krut bırakan nodüldür. Çoğu olguda başka belirti yoktur. Bazı olgularda üşüme, titreme ile ateş yükselmesi ve terleme periyodları ile malarya benzeri bir başlangıç periyodu gelişebilir. İmmün defektiflerde ise manifest infeksiyon gelişir. Karaciğer ve lenf bezlerinde büyüme görülür. Dalak çok büyük, yumuşak ve ağrısızdır. Doğru tanı konmayan ve tedavi altına alınamayan olgularda; persistant ve günde iki kez yükselen intermittant ateş, anemi, asteni, gece terlemesi ile süregen bir kilo kaybı ve kaşeksi gelişir. Hastaların cildinde, persistant irritasyon ve cilt tutulumu sonucunda pigmentasyon artışı görülür (post-Kala-Azar dermal Leishmaniosis). Birkaç hafta, ay veya yılda hasta kaybedilir. En sık ölüm nedenleri; noma, kanama diyaaaai (epistaxis), bronşit, pnömoni, sepsis, menenjit gibi sekonder infeksiyonlardır.

  Laboratuvar Bulguları

  G Anemi, pansitopeni, nötropenik lökopeni, sedimantasyon >100 mm/saat (g globulin artışı nedenli), proteinüri, hematüri sık bulgulardır. Serum IgG düzeyleri poliklonal olarak çok artmış, hipergammaglobulinemi gelişmiş ve albümin azalmıştır. Bu aşırı globulin artışı; hasta serumuna bir damla Formalin damlatılınca serumun katılaşması ile gösterilir (Formol-Jel Testi).

  Hastanın lökosit tabakasından (Buffy-coat), burun kazıntısından, varsa cilt lezyonlarının aspirasyonundan veya en iyisi dalak aspirasyon biyopsisi (>%95), kemik iliği aspirasyonu (% 60-80) ve lenf bezi biyopsisi materyallerinden Giemsa yöntemiyle yapılan boyamalarla etkenin Leishmania formları lökositler, epiteloid hücreler ve makrofajlar içinde tipik Leisman-Donovan Cisimcikleri halinde (Donovan Cisimciği değil, Bknz.Calymmatobacter granulomatis) görüler. Biyopsi materyallerinin NNN besiyerine (tavşan kanlı agar, Nicolle-Mc Neal-Novyi) ekim yapılır, 10-20 gün içinde üreme gerçekleşir. Karaciğer transaminazları ve alkalen fosfataz yüksektir. Cilt testleri negatif sonuçlanır.

  L Tedavide kullanılan ilaçlar: Modern bir tedavisi bulunamamıştır.

  1. Beş Değerli Antimon Bileşikleri (SbV):

  Ä Glucantime Ä Pentostam Ä Neostibosan

  [SbV türevleri ile tedavi çok güvenilir değildir, % 2-8 nüks görülür]

  2. Pentamidin (SbV etkisiz ise)

  3. Amfoterisin-B

  4. Allopurinol (SbV ile kombine edilir)

  M Post-mortem inceleme materyali kemik iliğidir.

  M Cilt lezyonları yayılma riskini arttırır.

  M İyileştikten sonra immünite kalıcı özelliktedir.

  ] Afrika Uyku Hastalığı; Trypanosoma gambiensa ve T. rhodesiense tarafından oluşturulur, çeçe sineğinin ısırması ile geçer, kanda direkt mikroskopi ile hareketli halde görülür. İleri dönemlerinde meningoensefalit (Uyku Hastalığı) gelişebilir ve BOS’da saptanabilir. Pentamidin ile tedavi edilir.

  ] Chagas: Trypanosoma cruzi’nin kenelerle veya kene dışkısı ile kontamine haldeki ellerle gözleri kaşıma ile bulaşır. RES, miyokard ve M.S.S.’ye yerleşir. Önce gözlerde Chagoma’ya yol açar (Romana Belirtisi), sonra kalp ve M.S.S. belirtileri verir. En sık ölüm kalp yetmezliğindendir. Sinir sistemi (submukozal, Auerbach pleksusu) tutulumları sonucunda megakolon ve megaözofagus gelişmektedir. Chagoma, kan, K.İ. ve lenf bezinden etken izole edilebilir. Endemik bölgede Ksenodiagnoza gidilebilir (vektörde etken aranması). Etkin tedavisi yoktur. Nifurtimoks denenebilir.
   
kala azar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Azar

  Azar

  Rüyada azar işitmek, kişinin kendisini azarlayan insandan büyük bir iyilik göreceğine işarettir.
 2. Faruk K. _ Azar Azar

  Faruk K. _ Azar Azar

  Benden başka herkes aşkta işini biliyor ama Benden başka kimse kalbini dinlemiyor Senden başka herkes bak peşimden koşuyor ama Gönlüm senden başka kimseyi beklemiyor Kadınlar aynı erkekler aynı Seven de sevmeyen de bekleyen de aynı Gidenler haklı dönen yok geriye Al birini vur birine herbirisi aynı Azar azar kader bize ne yazar Böyle gelmiş böyle gitmez o kadar Beni aşka düşman etme Yok yok...
 3. Mahsun Kırmızıgül - Azar Azar

  Mahsun Kırmızıgül - Azar Azar

  Bir ruzgarda kirilacak dalmiydim Ben aglarim ben yanarim kime ne Ahh cekmeden yikilacak dalmiydim Yaz gelmeden kislar dustu gönlume(x2) Kader örmus aglarini azar azar Calmis bir bir yillarimi azar azar Yandi gönlum yuz yerinden azar azar Tuketmisler hayatimi azar azar(x2) Dört yanima vefasizlar sarilmis Umutlarim gupe gunduz calinmis Bilmiyorum kime hesap sorayim Garip gönlum bana bile...
 4. Ögretmenden azar isitirsen

  Ögretmenden azar isitirsen

  -iyi bulmuşsunuz birbirinizi. asit-baz-konjuge çiftleri gibisiniz. -birleşince tuz oluyoruz di mi hocam? ehihi. -kapa çeneni evladım. -yeni silinmis koridorda yuruyen ogrencilere: -oğğluuuum!!! yerlere basmayııııın!! -??? forummekan.com -zil çaldığı halde pencereden bakan bir kıza okul müdürü: ştt! kız! ne oturuyon pencerenin önünde öle? kendini saksı mı sandın? - siz evde de mi...
 5. Tarım Bakanı'ndan vatandaşa azar

  Tarım Bakanı'ndan vatandaşa azar

  Tarım Bakanı Mehdi Eker, Bitlis'te derdini anlatmak isteyen bir kişiye "Artistlik yapma" diye tepki gösterdi. Mehdi Eker'in "Artistlik yapma" cümlesini daha önce de Başbakan Erdoğan kullanmıştı. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bitlis AKP seçim bürosunu ziyareti sonrası, esnafı fezdi. Eker, bölgedeki Kürt sorununu ortadan kaldırmak için TRT 6 kanalını...

Sayfayı Paylaş